Е вропейският съюз и НАТО изразиха подкрепата си за България по повод заплахата на Русия за прекъсване на двустранните отношения.

ЕС изразява съжаление за неоправданата заплаха от Руската федерация да скъса дипломатическите си връзки с България в отговор на българското решение, изцяло в рамките на международното законодателство, да изгони 70 служители на руското посолство, действали в нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Това се посочва в изявление на говорителя на Европейската служба за външна дейност. ЕС изразява пълна подкрепа и съпричастност с България при тези обстоятелства, и ще следи въпроса отблизо, се допълва в изявлението.

Подобна несъразмерна стъпка от страна на Русия може само допълнително да послужи за нейната международна изолация, добавя говорителят.

Решението на България да изгони 70 служители на руското посолство е самостоятелно и трябва да бъде уважавано. Това се посочва в изявление на говорителя на НАТО Оана Лунджеску. 

Изтече ултиматумът от Русия за дипломатите

Съюзниците от НАТО силно осъждат трайното руско поведение към принуда, опитите за намеса в нашите демократични процеси и институции, посегателствата над сигурността на нашите граждани, добавя тя.

Съпричастни сме с нашия съюзник България, заявява говорителят на НАТО.

Британският министър за Европа и Северна Америка Джеймс Клевърли изрази подкрепа от името на Великобритания за решението на България да изгони 70 служители на руските дипломатически представителства.

"Великобритания приветства решителните действия на България за изгонване на 70 руски дипломати и разузнавачи. Ние заставаме в подкрепа на България и нейните по-нататъшни стъпки за защита на своите суверенитет и сигурност от руски враждебни действия", написа той в Twitter.

На 28 юни премиерът в оставка Кирил Петков съобщи, че България отзовава 70 руски дипломати. Той уточни, че това е станало благодарение на българските служби.

„Това са служители на руската държава, които нашите служби са идентифицирали като хора, които са свързани в голяма степен с техните служби и са работили срещу интересите на нашата родина”, заяви Петков.

В отговор на решнието на 30 юни посланикът на Руската федерация у нас Елеонора Митрофанова беше приета в Министерство на външните работи по искане на Русия. Тя връчи вербална нота, с която в ултимативен тон се поставя искане за оттегляне на нотите за обявените за персона нон грата служители на руските задгранични представителства до 12 ч. на 1 юли 2022 г. В нотата се заявява, че в противен случай пред руското ръководство безотлагателно ще бъде повдигнат въпрос за закриване на Посолството на Руската федерация в Република България.

Митрофанова заяви, че Москва обмисля скъсване на дипломатическите отношения с България. "Сега съм в контакт с Москва. И Москва ще предприеме много драстични мерки. Това не може да остане без последствия. Даже може да бъдат скъсани дипломатическите отношения. Москва ще вземе решението", заяви Митрофанова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Жена подпали дома на баща си в село Дебелт</p>

Жена подпали дома на баща си в село Дебелт, призна за палежа

България Преди 7 минути

Пожарът е унищожил напълно къщата и навеса, образувано е досъдебно производство

<p>Суперкомпютър изчисли шансовете за титлата на Мондиал 2026&nbsp;</p>

Суперкомпютърът проговори: ИИ изчисли шансовете за титлата на Световното 2026

Любопитно Преди 22 минути

Изкуственият интелект на Opta обяви Франция за топ фаворит на Световното 2026, следвана от Аржентина и Испания. Прогнозите за елиминационната фаза обещават драма, рекордно африканско присъствие и няколко напълно непредвидими сблъсъка

Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Великобритания се отказва от нови разрушители и зaлaгa на бойни кораби с дрон системи

Свят Преди 57 минути

Новите CCV ще управляват дронове във въздуха, на сушата и под водата

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Шпионски скандал в Москва: Путин уволни пазителя на тайните на Кремъл

Свят Преди 1 час

Строго секретни документи на контраразузнаването на ФСБ (Федералната служба за сигурност) показват, че от началото на пълномащабната война на Русия в Украйна се наблюдава забележимо засилване на активността на чуждите разузнавания, насочена към „носителите“ на руски държавни тайни

Сеул готви най-голямата AI инвестиция в историята си

Сеул готви най-голямата AI инвестиция в историята си

Свят Преди 1 час

Президентът И Дже-мьон обяви мащабен план за технологично развитие и нови фабрики за чипове

Спасиха бедстващи българи в морето до остров Лимнос

Спасиха бедстващи българи в морето до остров Лимнос

Свят Преди 1 час

Водни ски, силен вятър и опасни течения доведоха до спасителна операция на бреговата охрана

<p>Ескортираха най-горещата фенка заради скандален тоалет на Мондиал 2026</p>

Моделът от OnlyFans Уенди Санчес предизвика масова истерия сред феновете на Мондиал 2026

Любопитно Преди 1 час

Колумбийската звезда привлече вниманието на медиите в Мексико и изпрати специално послание до Хамес Родригес

<p>Олег Невзоров: Работата на КУБ продължава</p>

Олег Невзоров: КУБ продължава работа, въпреки институционалните проверки

България Преди 1 час

Бизнесменът уверява, че проектите няма да бъдат спрени

„Математиката не излиза“: КРИБ излезе с предложения за Бюджет 2026 пред НСТС

„Математиката не излиза“: КРИБ излезе с предложения за Бюджет 2026 пред НСТС

България Преди 2 часа

Организацията иска приватизация, административна реформа и фискална дисциплина

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Без излишен лукс: Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират тайна сватба в Ню Орлиънс

Любопитно Преди 2 часа

Хари Стайлс и Зоуи Кравиц планират нетрадиционна сватба в музикалния Ню Орлиънс след годежа си през април. Междувременно певецът уплаши феновете, след като се задави с вода и падна на сцената по време на жегата на „Уембли“

<p>Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)</p>

Тестваме върха на френския автомобилен шик (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 2 часа

Това е кола, която не прилича на нищо друго на българския пазар, говорим за дизайна, естествено. Пробегът от 750 км с едно зареждане на батерията също е факт, заслужаващ нашето внимание

с

Добрина Марчева: Доверието на клиента се печели с постоянство

Любопитно Преди 2 часа

Как международните стандарти помагат на бизнеса да гарантира безопасност, проследимост и високо качество по цялата верига на доставки

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Русия и Украйна извършиха масирани взаимни атаки с дронове през нощта

Свят Преди 2 часа

Украинските сили съобщиха за унищожени 82 дрона, докато руското министерство на отбраната твърди, че е свалило 209 украински безпилотни апарата.

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Lenovo: RAMпокалипсисът е новото нормално занапред

Технологии Преди 2 часа

Цените на чиповете за памет скочиха неколкократно през последните година-две заради огромното им търсене в центровете за данни за AI. Един от водещите производители обяви ,че не трябва да се надяваме това да се промени в обозримо бъдеще

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второто си дете

Любопитно Преди 2 часа

Добре дошла, Джина! Дъщерята на Гала роди второ дете

,

Джон Кюсак на 60: "Холивуд е публичен дом, в който хората губят ума си"

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът, който изигра едни от най-емблематичните образи в киното, чукна 60. Вижте защо вечният аутсайдер отказа да бъде конформист, защо никога не се жени и как се превърна в защитник на Едуард Сноудън