С индикати и работодатели алармираха  в студиото на „Неделята на NOVA”, че токът за индустрията в България продължава да е рекордно скъп. Според тях спекулата с него продължава и това ще забави икономиката.

„Газовата борса е по-различна. Изходната точка е различна. Цената на електроенергията, когато заработи борсата, беше  сравнително ниска. А сега сме с най-висока цена на електроенергия за индустрията в ЕС. При природния газ е по-различна ситуацията. Имаме сравнително висока цена. Очакваме от борсата да доведе до намаляване на цената на газа, а не увеличаване.

Кой яде от енергийната баница?

От първите дни на тази година отново сме с най-висока цена в ЕС. През цялата 2019 г. ние сме с втората най-висока цена на свободния пазар в Европа, само в Гърция цената на тока е по-висока. В цената на Гърция се включват и някои мрежови такси, които ние плащаме допълнително. Т.е. ние имаме категорично най-високата цена и това е проверено. Едно предприятие обаче плаща повече, отколкото същото в Гърция”, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България  Васил Велев.

В началото на новото десетилетие – работодатели, синдикати и държавата ще направят опит да се разберат за общи действия в няколко направления за реформи – бизнес-среда и икономика, енергетика, демография и образование, пазар на труда, трудова миграция и социалните въпроси.

„В 10 ч. в понеделник имаме първи кръг от преговори. Правителството ще бъде представено от Томислав Дончев.  Ние участваме на ниво председатели на организации. Мисля, че от тази, според нас, добра идея за болничните, се отказаха всички. Това, което е залегнато в споразумението по този въпрос, е да отпадне временната мярка предприятията да заплащат първите 3 дни на работниците. Това би следвало да значи държавата да ги поема.

Ще сбъркаме, ако се фокусираме само по тази тема. Тя е една от 40-те. По нея ще има отделен анализ, който е възложен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Изпълнителната власт прави такъв анализ, ние също. Нашата конструктивна цел и стремеж ще бъде да предложим и постигнем съгласие по комплекс от мерки, които да ограничат злоупотребите, без да ощетяват хората”,заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България  Васил Велев.

Колко по-скъп ще е животът ни през 2020 г.

„Тези 40 мерки са трудно балансирани и са в един пакет. В него има постигнати сложни баланси. Такъв например е нашето съгласие да се върнат болничните в НОИ”,  заяви президентът на КНСБ – Пламен Димитров.

„Важно е да се има предвид, че говорим за договаряне. Ще е добре, ако успеем да постигнем споразумение, включително и за минимални работни заплати в три категории персонал”, смята Велев.

„Минималната заплата е общовалидна за всички и ще бъде минимален праг. Около нея има други 85 икономически дейности и в тях има по три категории.  В различните сектори има работници с минимално образование. Ще има минимална заплата за нискоквалифицирания персонал, за средно квалифицираните и третата – за висококвалифициран персонал”, поясни Димитров.

Манолов: Българите вече не искат да работят за малко пари

„Бизнесът е готов да плаща по-високи заплати, отколкото е производителността. Това е от последните няколко години, в следствие на догонващото ни развитие. С този механизъм, който трябва да имаме мъдростта да договорим и съответно да осъществяваме, смятаме, че ще дадем тласък на индустриалните отношения и на социалния диалог в страната. Добрият диалог и добрите индустриални отношения  са конкуретно предимство за всяка икономика. Ние можем да договаряме със синдикатите ръст на производителността. Тоест тези спечелени пари дали да ги дадем за заплати, или с част от тях да купим машини, за да може догодина да произведем повече и да получим по-големи заплати. Всичко това, договорено, придобива друго съдържание и става по-устойчиво”, обясни председателят на АИКБ.

„Нещо, по което очаквам съпротива, е модифицираната ни идея за въвеждане на необлагаем минимум за нискодоходните групи. В разговор с бизнеса стигнахме до общо предложение към правителството да възстановява платения данък за нискодоходните групи. В края на годината част от данъка да бъде възстановяван. Това е компромисното ни предложение”, категоричен е Димитров.

Целия разговор чуйте във видеото горе.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Непълнолетно момиче е с опасност за живота след тежка катастрофа край Павликени

Непълнолетно момиче е с опасност за живота след тежка катастрофа край Павликени

България Преди 3 минути

18-годишен шофьор се е блъснал с автомобила си в крайпътно дърво

Самоделна бомба избухна преди годишната реч на президента във Филипините

Самоделна бомба избухна преди годишната реч на президента във Филипините

Свят Преди 14 минути

От президентската администрация призоваха службите да засилят мерките за сигурност около държавния глава

Снимката е илюстративна

Мистериозни тунели бяха открити под тихо градче в Калифорния – и те крият мрачна тайна

Свят Преди 54 минути

В калифорнийското градче Солванг откриха зловеща мрежа от подземни тунели. Без официални документи за целта им, тръгнаха теории за публични домове и схеми с контрабанден алкохол от Сухия режим. Разследване разкрива какво се крие под земята

Турция предлага най-ниско общо ценово равнище сред седемте сравнени туристически дестинации в Европа.

Турция е най-евтина сред популярните дестинации за почивка в Европа

Парите ни Преди 1 час

За стоки и услуги на стойност 100 евро средно в ЕС, в съседката са нужни близо 60 евро

Мъж загина след катастрофа с електрическа тротинетка в Горна Оряховица

Мъж загина след катастрофа с електрическа тротинетка в Горна Оряховица

България Преди 1 час

55-годишният е бил блъснат от автомобил на кръстовище, а шофьорката е с отрицателни проби за алкохол и наркотици

Apple подготвя отговор за умните очила на Meta

Apple подготвя отговор за умните очила на Meta

Технологии Преди 1 час

Компанията разработва свое подобно устройство, като внимателно следи отзивите на хората и техните притеснения, като смята да ги адресира и да ги превърне в едно от основните предимства на проекта си и така да изпъкне пред конкуренцията

Абдул Балут

„Щедър, емоционален и любящ“, но с „промит мозък“: Кой е извършителят на атаката в Берлин

Свят Преди 1 час

21-годишният Абдул Балут беше убит при полицейска операция в района Шпандау след смъртоносната атака с микробус и нож

Въпреки поевтиняването ситуацията остава несигурна.

Петролът поевтиня след паузата в ударите между САЩ и Иран

Свят Преди 1 час

Надеждите за деескалация свалиха цените до най-ниските им нива от близо седмица

Руски шпиони, експулсирани чужденци и проверки: Какво разкри годишният доклад на ДАНС

Руски шпиони, експулсирани чужденци и проверки: Какво разкри годишният доклад на ДАНС

България Преди 2 часа

Софийската градска прокуратура е започнала проверка срещу български гражданин, присъединил се към руските въоръжени сили

Северна Корея: Ядрените ни оръжия ще бъдат модернизирани без прекъсване

Северна Корея: Ядрените ни оръжия ще бъдат модернизирани без прекъсване

Свят Преди 2 часа

Пхенян отхвърли призива на страните от АСЕАН за денуклеаризация на Корейския полуостров и определи ядреното си възпиране като гаранция за националната сигурност

Фюжън кухня: изкуството да смесваш светове

Фюжън кухня: изкуството да смесваш светове

Любопитно Преди 2 часа

Открий какво е фюжън кухня, как се е появила и кои са най-вкусните комбинации. 🍱 Опитай фюжън изживяването в Happy!

Ад в Югозападна Франция: 55 000 души бяха евакуирани за нощ, пожарите застрашават Бордо

Ад в Югозападна Франция: 55 000 души бяха евакуирани за нощ, пожарите застрашават Бордо

Свят Преди 2 часа

Огънят е изпепелил площ, четири пъти по-голяма от Париж, над 220 000 души в департамент Жиронд са напуснали домовете си

Депутатите са пред финално гласуване на промените в Изборния кодекс

Депутатите са пред финално гласуване на промените в Изборния кодекс

България Преди 3 часа

Сред основните предложения са връщането на машинното гласуване, ограничаване на хартиените бюлетини в големите населени места и промени в организацията на вота в чужбина

Tоварен кораб потъна в Южнокитайско море, 17 души са в неизвестност

Tоварен кораб потъна в Южнокитайско море, 17 души са в неизвестност

Свят Преди 4 часа

В ход е мащабна издирвателна операция

Полицията призова населението да избягва района, който се намира на северозапад от центъра

Кървава драма в Сиатъл: Жертви и ранени при стрелба на кулинарен фестивал

Свят Преди 4 часа

Арестуван е заподозрян, издирва се още един

Украйна разширява обхвата на ударите си в Русия: Зеленски одобри нов списък с цели

Украйна разширява обхвата на ударите си в Русия: Зеленски одобри нов списък с цели

Свят Преди 4 часа

Киев планира нови операции на над 3000 километра дълбочина в руска територия