Н ов скандал около болница „Лозенец“ – този път със сигнал за евентуална корупционна схема за над 300 000 лева. Информацията идва от началника на клиниката по кардиология в лечебното заведение. Пред NOVA той разказа за фиктивни процедури по скъпа клинична пътека. Започна проверка и от Здравната каса, а от ръководството на здравното заведение контрираха – няма установено нарушение, а само пропуски.

„Още през октомври 2023 г. в лечебното заведение бе извършена проверка от НЗОК. Проверяващите извършиха пълен одит на медицинската документация. Свързаха се с всеки един от пациентите, лекувани по съответната клинична пътека. Не са налице отклонения и нарушения в медицинската дейност. Действително е констатиран пропуск - изцяло бюрократичен - налице е непълно отразяване на данни не при лечението, а при изписване на пациентите”, се казва в позицията на ръководството на болница „Лозенец”.

Сигналът, който доц. Хазърбасанов от болница „Лозенец“ подава до Здравната каса, е за измама, извършена в отделението по съдова хирургия. Схемата засяга 58 пациенти, за които се твърди, че са преминали през определени процедури, но само по документи.

„Документално се отчита следното нещо - с ангеография или цветна снимка или скенер – вижда се, че има някакво стеснение, прави се процедура, при която катетър се вкарва в тялото, балон или стент, отваря се стеснението и след това се документира какво е станало”, заяви доц. Хазърбасанов.

Всичко това се записва на диск и се архивира в система за отчитане на клиничните пътеки. „Нещата, които са правени в този случай, са фиктивни – снимане на балон, тоест на едно устройство, което е извън тялото на пациента”, допълни доц. Хазърбасанов.

Започват проверки за тайнствения апартамент в болница „Лозенец”

Но срещу тях са получавани средства. „Процедурата Касата я плаща някъде около 4500 лева или нещо такова”, каза още той.

Зад твърденията на доц. Хазърбасанов застанаха и лекари от отделението, което той ръководи. Те посочват, че нередностите са извършвани със знанието на директора на болницата. Проверката на Здравната каса обаче установява друго.

„Проверката от Здравната каса установява пропуски в изпълнение на пътеката, в попълване на документацията, но пропуски – няма данни за законови, морални, етични нарушения. Не е наложена глоба – манипулативно е твърдението, че е глоба”, казва д-р Светлин Сталянов, заместник-директор по медицинската част на УМБАЛ „Лозенец“.

Болницата ще обжалва установените пропуски от Здравната каса. А според заместник-директора записи от реално извършени процедури има, но част от тях са изгубени или записването им е било възпрепятствано.

„В един период, за който става цялото това действие, системата не е функционирала – извършвани са си изследванията, правени са записи на процедурите, но по една или друга причина те не са качвани”, допълни д-р Сталянов.

Назначиха нов шеф на болница "Лозенец"

А на този фон подадените сигнали до институциите довели до натиск срещу работещите в отделението, твърди още доц. Хазърбасанов.

Ето и цялата позиция на ръководството на болница „Лозенец”:

Във връзка с проявения медиен интерес към отвореното писмо от медицински служители в Клиниката по кардиология към болница Лозенец, както и публични изяви на доц. д-р Хазърбасанов, заявяваме следното:

През последните три години положихме много усилия да възвърнем доверието на пациентите. Изградихме екип от много и уважавани специалисти, и държим на добрата комуникация и колегиалност. Успяхме да привлечем редица млади лекари, в чието бъдеще вярваме.

Твърденията, че доц. Хазърбасанов ще бъде отстранен от длъжност са несъстоятелни. Обвързването на подобна теза с отдавна подаден сигнал, е необосновано.

Към настоящия момент доц. д-р Добри Хазърбасанов е началник на Отделението по кардиология.

Клиниката по кардиология е изключително натоварено звено, с непрекъснат 24-часов режим на дейност. Именно това налага и непрекъснато и коректно ръководене на този важен сектор в тази отговорна към пациентите дейност.

Във връзка с отпуск по болест на доц. д-р Хазърбасанов, с цел осигуряване на нормалното функциониране на структурата, тя ще бъде ръководена по заместване от временно изпълняващ длъжността - проф. д-р Николай Димитров.

Още през октомври 2023 г. в лечебното заведение бе извършена проверка от НЗОК. Проверяващите извършиха пълен одит на медицинската документация. Свързаха се с всеки един от пациентите, лекувани по съответната клинична пътека. Не са налице отклонения и нарушения в медицинската дейност. Действително е констатиран пропуск - изцяло бюрократичен -  налице е непълно отразяване на данни не при лечението, а при изписване на пациентите /при дехоспитализация/.

Към този момент актът на НЗОК не е влязъл в сила. Положената медицинска помощ е навременна, качествена и достатъчна и именно затова актът на НЗОК подлежи на съдебен контрол.

В случай на нарушения, подаването на сигнал не е укоримо поведение, напротив, поощряваме спазването на действащите закони и морални норми.

На 29.01.2024 г. лечебното заведение и всички лежащи пациенти, бяхме изправени пред прецедент - 11 медицински служители от  Клиниката по кардиология не се явиха на работа.

Въпреки форсмажорната ситуация, в името на пациентите и тяхното здраве, ръководството създаде всички условия клиниката да функционира правилно и пациентите да получават навременна и качествена медицинска грижа.

Изразяваме своето съжаление пред всички колеги и цялата българска общественост за поредните неистини, с които се опитват да опетнят доброто име и авторитета на болницата.

Изказваме благодарност на целия медицинския персонал, който и в момента се грижи всеотдайно за пациентите в лечебното заведение.

Ценим Вашия труд и Ви благодарим!

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 4 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 5 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 10 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 10 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 10 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 11 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 11 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 11 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 11 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 12 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 12 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 12 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 13 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 13 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 14 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега