А рестуваният кмет на Септември Марин Рачев е освободен срещу парична гаранция от 250 000 лв. Това обяви ръководителят на спецпрокуратурата Иван Гешев.

Също днес съдбен състав потвърди наложените от прокуратурата мерки за неотклонение „парична гаранция“ от по 200 000 лв. на четирима от обвинените за незаконния прием в Медицинския университет в София. Сред тях е и бившият ректор Ваньо Митев.

За други двама обвинени гаранцията е от 100 000 лева.

Шестима с обвинения след акцията в Медицинския

Ваньо Митев се оправда за чуждите студенти в МУ

След като напусна ареста кметът Рачев бе посрещнат от събралите се пред полицията хора с ръкопляскания и викове "Рачев, Рачев!" и "Няма такъв кмет като Рачев".

При обиск в дома му, в нощното шкафче на кмета са намерени копия от справки на ДАНС, касаещи местните избори през 2015 г. Справките се отнасят за региона, уточни Гешев.

Освен кметът, с повдигнато обвинение за документни престъпления е и служител на общината.

При обиските са намерени листи, на които имало написани въпроси и отговори за това как да се действа и какво да се отговаря в случай на арести и полицейска акция.

Освен това разследващите намерили и тефтер, в който били записани имената на фирми и суми, свързани с дейности на общината.

Назначена е експертиза на справките на ДАНС, които по думите на Гешев не са с гриф "секретно", но били за служебно ползване.

„Кметът на града договаря сам със себе си, а фирмите, които са изпълнявали обществените поръчки, са общо 14 на брой и всички те се управляват от лица, контролирани от Марин Рачев”. Това обясни по-рано днес говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова в „Здравей, България“ по NOVA.

Румяна Арнаудова
Румяна Арнаудова Източник: Боби Тошев, БГНЕС

„Те са негови роднини, приятели или бивши негови съдружници”, поясни още тя. Установени са най-малко седем сделки, при които са сключени договори между общината и една и съща фирма за ремонт на уличната мрежа в града, а за момента щетите са за стотици хиляди левове.

Фирмата е била собственост на самия кмет преди да заеме този пост.

В момента директор е негова втора братовчедка, става ясно от хода на разследването.

„Съдебно-счетоводна експертиза трябва да установи конкретния размер на щетата. Нашето разследване започна по сигнал, че чрез тези фирми са източени 13 милиона лева. Има още много сделки, които трябва да бъдат проверявани”, каза още Румяна Арнаудова.

„Имаме досъдебни производства срещу различни кметове в различна фаза към настоящия момент. В момента, в който бъдат събрани доказателства, достатъчни, за да се повдигнат обвинения, ще се видят явните действия на прокуратурата. От цялата страна в момента постъпват сигнали за злоупотреби от кметове”, обясни още Румяна Арнаудова.

Прокуратурата ще възложи на органите на НАП извършването на 14 данъчни ревизии, тъй като освен че доказателствата сочат, че тези фирми източват общината, те се занимават и с данъчни престъпления като организирана престъпна група.

Междувременно жителите на Септември излязоха на протест тази сутрин, за да подкрепят кмета.

Те скандират „Долу ръцете от нашия кмет”, „Рачев е достоен”.  Организирали са дори подписка в защита на Марин Рачев. Твърдят, че той е преобразил града и искат да продължи да е на този пост. 

Протест в община Септември
Протест в община Септември Източник: Nova.bg

Кметове от други населени места също дойдоха да изразят подкрепата си. Те отрекоха да са организирани и заявиха, че са дошли да изразят гражданската си позиция. Самият Рачев имал опасения, че ще бъдат скалъпени подобни обвинения срещу него.

По думите им става въпрос за политически и икономически интереси, тъй като „оставил някои хора в общината гладни”. Според кметовете акцията на Специализираната прокуратура е била показна.

Друга част от жителите на Септември обаче са на противоположното мнение и заявиха, че Марин Рачев е корумпиран. Сигналите срещу него са подадени още в средата на миналата година от инициативен комитет. Един от членовете му заяви, че търсят истината, а хората, които в момента са излезли да го подкрепят, са негови приближени и свързани с фирмите му.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 6 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 7 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Свят Преди 8 часа

Много от младежите не отидоха на училище, за да се включат в демонстрациите

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 9 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 9 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Свят Преди 9 часа

Леките автомобили преминавта безпрепятствено границата

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 10 часа

Трусът е бил с магнитуд 3,5 по Рихтер

<p>Почина&nbsp;един от най-известните архитекти в историята</p>

Почина Франк Гери, един от най-известните архитекти в историята

Свят Преди 10 часа

Сред многото му шедьоври са музеят „Гугенхайм“ в Билбао, Испания; концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и сградата на DZ Bank в Берлин

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 10 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 11 часа

Над 500 души са в неизвестност

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

Технологии Преди 11 часа

И да предотвратим тези процеси