Л атвия прие от България координационната роля на инициативата "Три морета" на завършилата в София Шеста среща на върха на инициативата. Президентът Румен Радев предаде на церемония флага на инициативата на латвийския държавен глава Егилс Левитс.

На Срещата на върха в София беше приета Съвместна декларация на държавните ръководители. Президентът Радев посочи, че тя е израз на общата политическа воля да се работи за ускореното развитие на региона чрез подобрена транспортна, енергийна и инфраструктурна свързаност, чрез стимулиране на публично-частните партньорства, чрез въвеждане на нови иновативни модели за развитие.

България пое домакинството на инициативата "Три морета" във важен етап, когато се стремим да ускорим прехода от политическо говорене към практически действия и реални резултати, посочи президентът Радев. Той отбеляза, че е постигнато съгласие за споразумение между агенциите за насърчаване на инвестициите на страните в инициативата, задълбочено е и партньорството между индустриалните камари. По предложение на България е сключено споразумение за партньорство и изграждане на партньорска мрежа между агенциите за иновации на страните от "Три морета". Радев отбеляза и първите три инвестиции по инициативата - в транспорт, енергетика, дигитализация, случили се в последните месеци, и изрази надежда, че това ускорение и динамика ще продължат и за в бъдеще.

Втори ден на инициативата "Три морета"

Срещата на върха в София е ясно доказателство, че в резултат на общата политическа воля, подобрена координация, усърдна работа, инициативата се развива с бързи темпове, има реални резултати и става все по-привлекателна в регионален и в глобален план, обобщи Румен Радев.

В рамките на завършилата среща беше валидирана пощенска марка по случай българското домакинство на "Три морета".

България се стреми да привлече повече инвестиции от САЩ в областта на информационните технологии и иновациите. САЩ е един от технологичните лидери в света и успешните двустранни партньорства в сферите с висока добавена стойност следва да бъдат надградени.

Това заяви по-рано днес президентът Румен Радев на среща с делегация от Конгреса на САЩ, водена от сенаторите Бен Кардин и Роджър Уикър и конгресмен Джо Уилсън.

Разговорът се проведе в рамките на Шестата Среща на върха на Инициативата "Три морета", съобщават от президентството.

Представителите на Конгреса изразиха пред българския държавен глава последователната подкрепа на САЩ за "Три морета", включително за Инвестиционния фонд на Инициативата. Те откроиха и приноса на "Три морета" за енергийната диверсификация в региона и за развитието на инфраструктурната свързаност между страните от Централна и Източна Европа, което има своето значение за устойчивото развитие на обединена и просперираща Европа, съобщават още от пресцентъра на президентството. 

Двустранното партньорство в борбата с корупцията, също обсъдено по време на срещата.

"Наложените от САЩ санкции по Глобалния закон "Магнитски" на  български граждани и компании са ясен знак в подкрепа на стремежа на гражданското общество за постигане на реални резултати в утвърждаването на върховенството на правото", подчерта президентът Радев.

"Корупцията е враг на добрите управленски практики и на демокрацията", изтъкнаха представители на Конгреса на САЩ. Те поставиха и въпроса за състоянието на медийната среда в България, която в международната класация на "Репортери без граници" за медийна свобода заема 112-о място. По думите на държавния глава, свободата на медиите е един от фундаментите на демокрацията и е необходимо пълното изсветляване на финансирането на медиите в страната, особено по отношение на получаваните средства от държавни институции и по линия на европейските фондове. Съществува пряка зависимост между високите нива на корупция в дадена страна и липсата на медийна свобода", подчерта още президентът.

Двустранното партньорство в сферата на киберсигурността и отбраната също бе обсъдено по време на срещата.

Високо ценим подкрепата на стратегическите ни партньори – САЩ, ЕК, Германия.

Реализацията на приоритетните проекти на инициативата "Три морета" ще промени коренно ситуацията в нашия регион и Европа като цяло. 

Това заяви президентът Румен Радев при откриването на дискусиите във втория ден на инициативата "Три морета".

"Реализацията на приоритетните проекти на инициатива "Три морета" ще промени коренно ситуацията в устойчивото развитие на нашия регион и Европа като цяло. Постоянното развитие на тези проекти - 90, през 2021 г. показва нивото на нашите амбиции. Въпреки това тези амбиции показват, че има значителен дефицит и сме изправени пред необходимостта да ги реализираме, независимо от бюджета, което дава още един повод за дискусия колко ефикасни сме ние в реализиране на трансграничните, вътрешнорегионалните подходи като развиваме многогодишната европейска финансова рамка и нашите планове", допълни държавният глава.

Той припомни, че в четвъртък на форума беше обсъдена визията как да бъде развито по-добро сътрудничество и свързаност в образованието, науката, технологиите и иновациите като основа и гаранция за просперитет, бъдещо развитие и конкурентоспособност.

"Вярвам, че нашите открити и всеобхватни дискусии проправят път към засилването на устойчивото развитие. Това е ключът към успеха. Щастлив съм да кажа, че ще започнем нашата среща с приемането на съвместната софийска декларация, която ще демонстрира нашата жизненост, основана върху нашата обща политическа воля и ангажименти", допълни Румен Радев.

По-рано днес президентът Румен Радев проведе срещи с "Гугъл" и "Амазон"

България е готова да насърчи компаниите, които инвестират в развитието на човешкия капитал, да разширят своето присъствие в страната.

Това заяви президентът Румен Радев който проведе срещи с представители на технологичните гиганти "Амазон" и "Гугъл". Двете компании са сред над 400-те участници в международния бизнес форум, който се провежда в рамките на Инициативата "Три морета".

Източник: Прессекретариат на Президента
Източник: Прессекретариат на Президента

"Ежегодно български младежи заемат призови места на международните олимпиади по математика, физика и компютърна лингвистика и страната ни има за цел да развие среда, в която те да реализират своя талант", посочи президентът. Румен Радев отбеляза и утвърждаването на България като "столица" на информационните технологии в Югоизточна Европа, както и като една от водещите дестинации за развитие на новостартиращи компании, което се оценява от инвеститорите.

Представителите на "Амазон" и "Гугъл" поздравиха  българския президент за включването на научната и образователната свързаност към приоритетите на Инициативата "Три морета" и изразиха интерес към развитие на общи проекти.

Платформите на "Гугъл", използвани за организацията на дистанционно обучение в средните училища поради пандемията, вече са доказали своята практичност и отговарят на целите на Инициативата, посочиха от компанията. Дигитализацията на икономиката винаги води до добавена стойност и нови работни места, бе подчертано още на срещата. Обща бе и позицията, че без научна и образователна кохезия в Европа не може да се развива съвременна инфраструктура в региона, нито да се постигне реално социално и икономическо сближаване в Европейския съюз.

Продължава срещата на върха на инициативата "Три морета", която обединява 12 държави от Европейския съюз между Балтийско, Адриатическо и Черно море. В рамките на събитието в Националния дворец на културата, се провежда и бизнес форум, в който участват над 400 представители на българския и чуждестранния бизнес.

В тазгодишната Среща на върха освен държавните глави участват и висши представители на изпълнителните власти на държави участнички. В четвъртък в първия ден от срещата, участие взе и американският президент Джо Байдън. Той заяви, че регионът има невероятен потенциал и прехвърли дебатите към тема сигурност и борба с корупцията.

Байдън към "Три морета" в София: Да се изкорени корупцията

Радев: Бизнес интересът към "Три морета" говори за потенциала на региона

Радев пред „Три морета“: Знаем какъв голям потенциал имаме

Съпругата:  – Скъпи, вярваш ли в любовта от пръв поглед? Мъжът:  – Да, ако бях погледнал втори път, щях да избягам!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
6 признака на деменция, проявени в средна възраст

6 признака на деменция, проявени в средна възраст

Любопитно Преди 4 минути

Очаква се новите случаи на деменция да достигнат 1 милион годишно до 2060 г., ако не бъдат предприети значителни мерки

Стрелба по превозно средство близо до летище JFK

Стрелба по превозно средство близо до летище JFK

Свят Преди 10 минути

Митнически служител извън дежурство е бил разпитван във връзка със стрелбата

.

Кометата 3I/ATLAS е на път да направи най-близкото си приближаване до Земята

Любопитно Преди 32 минути

От откриването си на 1 юли 2025 г., 3I/ATLAS се доказа като една от най-странните комети, виждани някога от човечеството

<p>Полша задържа студент, планирал атентат на коледен базар</p>

Полша задържа студент, планирал атентат на коледен базар

Свят Преди 36 минути

„Мъжът беше силно увлечен по исляма, търсеше контакти с „Ислямска държава“ и се е подготвял да извърши атака в Полша, в един от градовете по време на коледен базар“, заяви говорител на специалните служби на Полша

Семейство Обама трябвало да вечеря с Роб Райнер в нощта на убийството

Семейство Обама трябвало да вечеря с Роб Райнер в нощта на убийството

Свят Преди 37 минути

Бившата първа дама разказа, че тя и съпругът ѝ са били съкрушени, когато са научили, че легендарният режисьор и неговата съпруга, с които са били приятели от „много, много години“, са били убити

Европейската прокуратура

Седем са кандидатите за европейски прокурор от България

България Преди 58 минути

Срокът за кандидатстване беше от 24 ноември до 12 декември

Споделени емоции и специални моменти за празниците с NOVA

Споделени емоции и специални моменти за празниците с NOVA

Любопитно Преди 1 час

Благотворителната инициатива „Българската Коледа“, селекция от премиерни и любими филми, спектакли и хитови концерти очакват зрителите

Ще има ли коледно примирие между Украйна и Русия, Кремъл с коментар

Ще има ли коледно примирие между Украйна и Русия, Кремъл с коментар

Свят Преди 1 час

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в понеделник, че Киев подкрепя идеята за прекратяване на огъня, по-специално на ударите по енергийната инфраструктура, по време на коледните празници

Автомобил се запали на паркинга на летище "Васил Левски" (СНИМКА)

Автомобил се запали на паркинга на летище "Васил Левски" (СНИМКА)

България Преди 1 час

Информацията стана известна чрез публикация във фейсбук групата „Катастрофи в София“, където авторът добавя: „За съжаление, има и такива дни...“

Ресорната комисия в НС одобри удължителния закон за бюджета

Ресорната комисия в НС одобри удължителния закон за бюджета

България Преди 1 час

Удължителният закон може да е в сила само три месеца, след което, ако Народното събрание не е приело редовен бюджет за 2026 г., ще се наложи да бъде одобрено ново удължаване

Васил Терзиев

Кризата в „Топлофикация София“: Терзиев иска пълен анализ от Световната банка

България Преди 1 час

По думите на кмета дружеството има сериозни проблеми както с качеството на услугата, така и със задлъжнялостта, а бездействието само утежнява ситуацията

Учените посочиха скритата опасност от алкохола в секса

Учените посочиха скритата опасност от алкохола в секса

Любопитно Преди 2 часа

Сексуалната възбуда и поведението се регулират от сложни и все още не напълно изяснени процеси в нервната система

,

След мощeн трус: Япония отменя предупреждението за мегаземетресение

Свят Преди 2 часа

Земетресението миналия понеделник предизвика вълни цунами до 70 см и рани повече от 40 души

Жена е намерена гола и мъртва във фризер в Маями

Жена е намерена гола и мъртва във фризер в Маями

Свят Преди 2 часа

„Подателят на сигнала е открил гола жена в хладилната камера на магазина“, са казали диспечерите по полицейските радиостанции

Русия твърди, че е установила пълен контрол над Купянск; Украйна отрича

Русия твърди, че е установила пълен контрол над Купянск; Украйна отрича

Свят Преди 2 часа

Русия заяви още през ноември, че е превзела Купянск, а Украйна твърдеше, че си е върнала контрола над няколко квартала на града

Сидни Суини впечатли с визия, вдъхновена от Мерилин Монро

Сидни Суини впечатли с визия, вдъхновена от Мерилин Монро

Любопитно Преди 3 часа

Сидни Суини прикова всички погледи с впечатляваща бяла рокля, вдъхновена от Мерилин Монро, на бляскавата премиера на психологическия трилър „Домашната прислужница“ в Лос Анджелис, където заедно с Аманда Сейфрид, Брандън Скленар и редица холивудски звезди представи филма