С ъветът на ректорите излезе с остро становище по повод решението на предишното правителство да повиши от 1300 на 1500 лв. минималната заплата за преподавател във висше училище, за което държавата отпусна допълнително 20 млн. лв. на държавните университети.

Значително увеличение на заплатите на университетските преподаватели

С какво ще запомним 47-ото Народно събрание

"Изразяваме своята тревога във връзка с приетото в последния момент от "живота" на правителството в оставка решение за промяна на минималния размер на работната заплата за академична длъжност "Асистент" от 1300 на 1500 лв." посочват те в становище, изпратено до медиите.

В предварителните разговори с представителите на синдикатите и ръководството на Министерство на образованието и науката, ние изрично изразихме своето несъгласие. В тази връзка, приемането на горепосоченото решение, бе изненада за нас, тъй като същото е в пълен разрез с нашето предварително становище, отбелязват още от организацията.

От 1 септември: Предлагат средната учителска заплата да стане 2032 лв.

Според тях смесването на два отделни по своето естество въпроса, каквито са този за разпределението на отпуснатите допълнително 20 милиона лева, от които българските университети имат огромна нужда, и едновременното определяне на нов минимален праг на основните работни заплати за академичните длъжности, е действие, което ще преобърне изцяло моделите на организиране на бюджетите на университетите и на формиране на работните заплати. 

От Съвета на ректорите отбелязват, че отделената за това сума от 20 милиона лева не покрива многобройните допълнителни съпътстващи разходи, които не са изчислени и включени при определяне на размера на субсидията от страна на държавата. 

Заявяваме, че вземането на подобно решение, особено в последния възможен за това момент, е не само неправилно, но и незаконосъобразно, като поставя всички ръководители на образователни институции пред свършен факт, допълват от организацията.

Повишаването на най-ниската работна заплата в академичната йерархия - тази за длъжността “Асистент”, влияе и върху размера на всички останали възнаграждения с постоянен и допълнителен характер, както на академичния, така и на административния състав. Това е деликатна структура от взаимовръзки, при която всяка промяна на определен компонент неминуемо повлича след себе си други промени, рефлектиращи върху цялостното финансово състояние на висшите училища, според ректорите. Работата с тях изисква да се спазват академични, научни, управленски и други принципи и баланси, отбелязват те.

Колко трябва да е минималната работа заплата у нас? (ВИДЕО)

От организацията отбелязват, че на Министерството на образованието и науката е било предоставено правомощието да се намесва пряко в тези процеси, в резултат на  промяната в Закона за висшето образование през 2020 г. Доколко този подход е успешен можем да съдим от факта, че за да се осигури достигането на първоначално определения минимум от 1300 лева и кореспондиращите увеличения на другите основни трудови възнаграждения на преподавателите, държавата се наложи извънредно да отдели 62 милиона лева през миналата година. През настоящата година подходът е същият – формираните дефицити се компенсират чрез пряка финансова инжекция, а не се ревизират правилата за формиране на държавната субсидия към бюджетите на висшите училища, посочват от ректорския съвет. 

Анализ на Съвета на ректорите показа, че вдигането на минималната основна заплата в сектора е непосилно за бюджетите на немалко от българските висши училища, включително на много добре управлявани такива. Видно от гореизложеното, при прилагането на този оспорван подход, университетите ще бъдат изправени пред опасността от фалит в средата на 2023 г., тъй като вдигането на основната преподавателска работна заплата е разход с постоянен характер, докато избраният механизъм за извънредно дофинансиране има инцидентен характер и чрез него просто се запушват частично периодично отварящите се дупки в бюджетите. Подобен подход не внася никаква яснота, сигурност и предвидимост, а те са задължителни принципи при вземане на управленски решения с дългосрочен характер.

Няма ректор, който да не желае доходите в ръководеното от него висше училище да са високи. Няма обаче и ректор, който да е готов безразсъдно да вдига доходи, без те да са предварително финансово обезпечени за обозримо дълъг период напред във времето. Това е особено актуално в обстановка на икономическа, политическа и социална нестабилност, каквато е сегашната, отбелязват от организацията.

В приетото решение от правителството в оставка, юридически, по недопустим начин се смесва регламентирането на два отделни въпроса – разпределението на средствата от бюджета и определянето на минималния размер на работната заплата за заемане на длъжността „Асистент“. Докато първият от тях може да бъде решен правно без провеждане на обществено обсъждане на проекта за нормативен акт, то по отношение на втория - това е абсолютно юридически недопустимо. Включването на изменителна правна норма по реализирания от Министерски съвет начин нарушава процедурните правила, регламентирани в  Закона за нормативните актове и грубо заобикаля изискването за провеждане на обществена консултация. Това прави приетото в тази част решение незаконосъобразно, а следователно атакуемо и отменимо, посочват от Съвета на ректорите. 

Организацията изразява намерението си да предложи на широката общественост изработени от тях промени на методиката на финансиране на висшите училища, които да коригират описаните съществуващи дефицити. Ще предложим на служебния кабинет приемането на онези от тях, които са в кръга на неговата компетентност и правомощия и ще изискаме тяхното въвеждане от началото на календарната 2023 година, посочват от структурата и допълват, че на бъдещото Народно събрание ще предложат и съответните промени в Закона за висшето образование, с надеждата за формиране на широк политически консенсус по отношение на тяхното приемане и последващата им реализация. 

До осъществяването на тези действия от страна на органите на изпълнителната и законодателната власт, които трябва да осигурят сигурност и стабилност на финансовите приходи на висшите училища в дългострочен план, не приемаме да бъдем притискани да предприемаме действия в изпълнение на взетите незаконосъобразни решения. Никой няма право да черпи права от своето собствено неправомерно поведение и не бива да се настройва академичната общност срещу нейната Алма матер, е посочено в становището.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Д-р Велина Владимирова - криминален психолог

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

България Преди 2 минути

Липсата на стабилност, общност и институционална грижа за младите хора ни води към нови трагедии, предупреждава специалистът

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 44 минути

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 2 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 2 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 2 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 2 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 3 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 3 часа

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

Принцеса Шарлот

Тя е „тайното оръжие на кралското семейство“

Любопитно Преди 4 часа

Ето кой е „шефът в семейството“ на принц Уилям и принцеса Катрин

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 4 часа

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 4 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 4 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 5 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 5 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 5 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти