Н аводнени приземни етажи, мазета, улици, паднали огради, разрушени пътища, отнесени автомобили. Това са част от щетите, нанесени от снощната буря, която връхлетя Хасково, предаде БГНЕС. Към момента обстановката постепенно се нормализира. 

От регионалната противопожарна служба съобщиха, че подадените сигнали са около 260. За по-малко от час 62 литра на квадратен метър се изсипаха над областния град.

Кризисна е ситуацията на хасковската ул. “Пионер”.

“При снощния дъжд шахтата на улицата започна да връща вода и мръсотия. От години се опитваме да се свържем с институциите, но те си прехвърлят топката. Последно време при всеки дъжд е такова положението”, разказа Генадий Костадинов. Нивото на водата е достигнало половин метър. Тежки поражения и загинали животни има в съседна къща на улицата. Павел Колев, който е гълъбар, е открил десетки удавени гълъби под водата. За щастие е успял да спаси другата част от животните, както и новородени, които прибрал в дома си.

Ограничен е участък по пътя за кв. “Болярово” заради свличане на асфалта и тротоара. Водата е подкопала с около 20 см асфалтът, а тротоарът е свлечен напълно. Има опасност още да пропадне. От ОП “Екопрогрес” поставиха ограничителни знаци.

Почти на всички булеварди в града асфалтът е отнесен.

След бурята: Хасково се превърна в море

Междувременно кметът Добри Беливанов свика и кризисен щаб в общината. Службите анализираха ситуацията в града.

За щастие бедстващи хора няма, както прекъснати пътища към села също няма.

Според службите проблемът на ул. “Пионер” идва от недостатъчен дебит на канализацията и запушване с боклуци от близкото дере. Там ще бъде изпратена техника от ОП "Екопрогрес“, за да изчисти инертните материали, а от ВиК-Хасково ще осигурят машина "Вома“ за почистването на канализацията.

От пожарната продължават да отводняват мазета, асансьорни шахти и подземни гаражи.

Към този час се изпомпва водата с дълбочина над два метра от комплекс "Ривърхаус“, отводняват се още помещения на улица "Тутракан“.

Повече от 20 отводнявания са извършили от снощи до днес служителите на пожарната. Отстраняват се паднали дървета на улиците "Ихтиман“ и "Драгоман“.

Общо 110 сигнала са получени снощи от дежурния в община Хасково.

Без ток са били селата Нова Надежда и Узунджово, прекъсване на електричеството е имало и в хасковските квартали "Куба“, "Любен Каравелов“ и "Ручока“.

Получени са сигнали за отнесени от водата автомобили.

И към този час продължава разчистването на нанесените щети от бурята.

Какво се случи в събота

Бурята в Хасково в събота вечерта превърна града в море. От Гражданска защита потвърдиха за NOVA, че това е районът на страната с най-много сигнали за наводнени мазета и улици.

Най-силният валеж е продължил в рамките на 50 мин.

62 литра на кв. метър са измерени за това време. На телефон 120 са постъпили на телефон 112. Главните булеварди са заприличали на реки, а на много места има закъсали автомобили. 

Опасно време ни чака в неделя

В областния град падна и градушка с големина на грахово зърно, посочва DarikNews. Заради силния вятър две села в общината и няколко квартала в Хасково са останали без ток. В кметството са получени сигнали за много наводнени приземни етажи и автомобили.

Общо 780 ракети са изстреляни от Агенцията за борба с градушките (ИАБГ) през вчерашния ден над Южна България.

Обработени са 59 градоопасни облака, които са минали над защитаваната територия.

Комисии към Областна дирекция "Земеделие" ще оценяват пораженията от падналата вчера градушка в района на селата Змейово, Кирилово, Ракитница и Хрищени, които са на територията на област Стара Загора. Към момента не е възможно да се направи обследване, тъй като площите са все още под вода и това не позволява да се установят щетите. Веднага щом водата се оттече, щетите ще бъдат описани.

Село Змейово, което е най-засегнато от градушката, не се намира в защитавана от ИАБГ територия. То е разположено между защитаваните територии на регионална дирекция с. Петрово и с. Тъжа. От ракетни площадки на двете дирекции са изстрелвани ракети на предел към облака, минал над населеното място. Поради забранена зона за стрелба, заради военни обекти, не е възможно построяването на междинна ракетна площадка край селото. Останалите три села Кирилово, Ракитница и Хрищени попадат в защитаваната територия от ИАБГ и вследствие на изстреляните ракети са минимизирани щетите.

Държавата прилага нотифицирана държавна помощ за компенсиране на разходите при 100% напълно пропаднали площи. За нея могат да кандидатстват само регистрирани земеделски площи. Заявления ще се приемат в Общинска служба "Земеделие" – Стара Загора. 

Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран обвини САЩ във военни престъпления и "варварски" удари

Иран обвини САЩ във военни престъпления и "варварски" удари

Свят Преди 2 часа

Арагчи също обвини американските служители в "абсурдна реторика и дяволски заплахи"

<p>Зеленски поиска удари с далекобойни оръжия в Русия от и. д. военен министър</p>

Зеленски назначи Евген Хмара за временен военен министър

Свят Преди 3 часа

Двамата с Хмара са обсъдили провеждането на операции с далекобойни оръжия срещу Русия

Арестуваха руски туристи, чели Библията в Истанбул, в „Света София“

Арестуваха руски туристи, чели Библията в Истанбул, в „Света София“

Свят Преди 6 часа

Срещу задържаните е образувано производство по подозрение в „подбуждане на обществото към омраза и враждебност“

Кармен Електра

Кожа, мрежа и вечен сексапил: Кармен Електра се завръща в Playboy след 30 години

Любопитно Преди 6 часа

Неостаряващата Кармен Електра се завръща триумфално на страниците на легендарното списание за летния брой на изданието. Секссимволът показва перфектна форма на 54 години и влиза в ролята на доверен съветник по любовните въпроси

<p>ДНК тест разкри самоличността на &bdquo;Хищника от гората&ldquo;</p>

Как френската полиция заобиколи европейските правила за защита на личните данни, за да залови сериен изнасилвач

Свят Преди 7 часа

Новаторски метод, използван от ФБР, позволява на френската полиция да идентифицира сериен изнасилвач чрез негови далечни роднини, без самият той някога да е предоставял ДНК проба

Украйна: Русия атакува с радиоактивни дронове

Украйна: Русия атакува с радиоактивни дронове

Свят Преди 7 часа

Опасни радиоактивни компоненти са открити в ударни дронове тип ''Геран-2''

От ДПС подали сигнал в САЩ срещу Иван Демерджиев

От ДПС подали сигнал в САЩ срещу Иван Демерджиев

България Преди 8 часа

В сигнала се излага информация, относно поредица от негови действия

Търговците ще трябва да дават повече информация предварително и да доказват твърденията си за екологичност и устойчивост.

По-лесен отказ от онлайн кредит, застраховка или друга финансова услуга

Парите ни Преди 8 часа

Депутатите приеха на първо четене и ограничения срещу подвеждащи сайтове и недоказани „зелени“ твърдения

Сблъсък с полицията и хоспитализация за бившата съпруга на Еминем

Бившата съпруга на Еминем влезе в болница след драма с полицията и опит за самонараняване

Свят Преди 8 часа

Бившата съпруга на рап легендата Еминем, Ким Скот, бе хоспитализирана и арестувана след тежък инцидент в дома ѝ в Мичиган. Разберете подробностите около инцидента със служителите на реда и дългогодишната ѝ борба с личните демони и депресията

Оставиха в ареста шофьора, карал "Бе Ем Ве" с 3,59 промила в София

Оставиха в ареста шофьора, карал "Бе Ем Ве" с 3,59 промила в София

България Преди 8 часа

Добрев: Искрено съжалявам за стореното, моля да бъда освободен

Франсоа Оланд

Франсоа Оланд отново загатна за завръщане в политиката преди президентските избори във Франция

Свят Преди 8 часа

Бившият френски президент заяви пред свои поддръжници, че „би могъл да бъде полезен“ на страната, но засега отлага окончателното решение дали ще се кандидатира през 2027 г.

,

„Прочети го пак, но като Атина“: Как Том Холанд сбъдна най-голямата мечта на Зендея

Любопитно Преди 8 часа

Новият филм на Кристофър Нолан „Одисея“ постигна почти перфектен резултат в Rotten Tomatoes. Звездата Зендея разказа как съпругът ѝ Том Холанд тайно ѝ уредил ролята на богиня Атина в мащабната продукция

Румен Радев се срещна със специалния пратеник на Държавата Палестина

Румен Радев се срещна със специалния пратеник на Държавата Палестина

България Преди 8 часа

България подкрепя практическото изпълнение на Всеобхватния план за Газа

Рядък шанс за промяна: Животът на 4 китайски зодии се преобръща

Рядък шанс за промяна: Животът на 4 китайски зодии се преобръща

Любопитно Преди 9 часа

Китайският хороскоп за останалата част от седмицата обещава период на обмислени решения, вътрешен мир и значими промени за няколко зодиакални знака, започвайки от 16 юли

Феноменът Майкъл Джексън: 17 години след смъртта си, Кралят на попа превзе 2026 г.

Феноменът Майкъл Джексън: 17 години след смъртта си, Кралят на попа превзе 2026 г.

Любопитно Преди 9 часа

Почти 17 години след смъртта си, Майкъл Джексън е най-търсеният изпълнител в света за 2026 г. Благодарение на новия си биографичен филм, Кралят на попа превзе музикалните класации и постави исторически рекорди

Съдят бащата на двете българчета, загинали в Кипър

Съдят бащата на двете българчета, загинали в Кипър

Свят Преди 9 часа

Обвинението е за причиняване на смърт по непредпазливост и безотговорност