П резидентът Румен Радев постави куп въпроси към ръководителите на службите на свикана от него среща на "Дондуков" 2 във връзка с ескалацията на напрежението и проявите на насилие по време на гражданските протести.

На нея присъстваха главният секретар на Министерството на вътрешните работи Ивайло Иванов и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" Димитър Георгиев.

Според Румен Радев полицията е превишила правомощията си. Той стигна и по-далеч, като обяви, че по време на протеста се е стигнало "брутално насилие". 

От МВР категорично отрекоха да са превишили правомощията си. А главният секретар Ивайло Иванов заяви, че колегите му са били подложени на невиждана агресия и преди да предприемат мерки са били обстрелвани с опасни предмети.

Президентът Румен Радев постави няколко въпроса пред службите.

"Изключително съм загрижен за здравето и на гражданите, и на полицаите. Затова поставям въпросите: Защо на протеста бяха допуснати провокатори? Има ли информация кои са тези хора, кой ги е изпратил, били ли са организирани? Защо органите на реда приложиха брутално насилие спрямо невинни граждани?", каза държавният глава.

От вътрешното министерство отговориха:

"На конкретно зададените въпроси няма как да отговоря в присъствието на медии. Голяма част от информацията е класифицирана. Аз нямам разрешението от наблюдаващия прокурор. Но мога да ви дам хронология. На въпроса защо е приложена брутална сила над протестиращи, аз бих задал въпроса защо протестиращи проявиха брутална сила срещу полицията? Заявявал съм го многократно: българската полиция не пази конкретни лица, ние пазим институции. Смятам, че за всички дни на протести полицейските служители доказаха, че не заемат страна. Стараеха се да не превишават правата си", отговори главният секретар на МВР Ивайло Иванов.

Той коментира и факта, че на протеста в сряда в "Триъгълника на властта" беше докарано и водно оръдие.

"То не беше използвано. Това е практика в много страни, но у нас, откакто ни е подарено от белгийската полиция, е ползвано веднъж", поясни Иванов.

Той подчерта, че униформените, охранявали демонстрацията на 2 септември, са били подложени на ожесточена атака. 

"Не знам дали е удобно да казвам какво се случи - да ги бият с българските знамена, да ги удрят и хващат за слабините... Тези момчета и момичета също трябваше да се приберат вкъщи и да прегърнат семействата си. Защо си мислите, че тези полицаи се интересуват от политика? Ние си вършим работата, така сме възпитани. Не съм съгласен, че е извършено полицейско насилие. Още в началото казах, че няма да толерирам полицейски своеволия. Ще се извършват проверки", заяви още главният секретар на МВР.

"Каквото и да кажа, може да се сметне, че съм пристрастен, но кадрите не са. Те показват какво се случи с тези полицаи. Бомбите падаха върху тях. Получих и много критики за бездействието на полицията. Знаете ли какво ми беше да гледам как хвърлят бомбички по МВР? Все едно замеряха мен. Но аз няма да обвиня никого, така съм възпитан", коментира още Иванов.

Той подчерта, че ако все пак бъде установен случай на полицейско насилие и има събрани доказателства, служители ще бъдат наказани, както се е случило с тези, които са превишили правомощията си в първите дни от протестите.

"Когато прокурорите кажат, че има достатъчно доказателства, и съдът каже: "Виновен" - това е така. Аз няма да бъда нито съдник, нито да оправдавам. Смятам, че полицаите си свършиха работата и не допуснаха сградите да бъдат окъпани в кръв", каза още Иванов.

Стигна се и до спор.

"Разбирам болката, тя е явно резултат на напрежението от 2 месеца денонощна работа. Явно не разбрахте моите въпроси, явно си личи и това, че не гледате телевизия. Въпросът е защо се допуска да се стигне до там да има насилие? ", попита Радев.

Отговорът дойде от председателя на Държавната агенция за национална сигруност.

"ДАНС работи в тясно взаимодействие с МВР. Ако сме имали информация, тези неща нямаше да се случат. За това, което сме получили като информация, са предприети конкретни действия. Това, в което мога да уверя българските граждани, е, че ДАНС си върши работата по закон. Имаме достатъчно доказателства, които са докладвани на прокуратурата", заяви председателят на агенцията Димитър Георгиев.

Президентът попита и защо има бити журналисти. 

"Казахте, че са бити журналисти, искам да кажа , че прескартата не дава имунитет на никой. Аз уважавам тяхната професия, с повечето се познаваме, но това, че си журналист, не значи, че трябва да чупиш, не значи, че трябва да биеш полицай", смята Ивайло Иванов. От МВР заявиха, че ще направят проверка на действията на свои колеги, за които има сигнали. На финала президентът Радев призова службите да направят всичко възможно, за да запазят протеста мирен, както и да опазят живота и здравето и на протестиращите, и на полицаите.

Днес по обяд от Гражданско сдружение "Боец" организираха "Масово писане на жалби". Те бяха подготвили шаблон на документа, като всеки желаещ трябваше да попълни само личните си данни. А утре ще се гледат мерките за неотклонение на над 20 протестиращи, които са в ареста. Повечето от тях са и с предишни криминални регистрации.

Криминален психолог: Нещата ще продължат да ескалират

Марешки: Българският народ е разделен заради хора като Радев

Как преминаха протестите вчера в София и Пловдив

Сблъсъци на протеста, площадът се превърна в бойно поле
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Любопитно Преди 16 минути

Поп иконата Тейлър Суифт и НФЛ звездата Травис Келси вече са законни съпрузи след тайна церемония, разкриват източници на Page Six. Двамата са дарили 26 милиона долара за благотворителност преди грандиозното сватбено парти за 1000 гости в Ню Йорк

<p>Кипър поема разходите за връщането на телата на загиналите българчета&nbsp;</p>

Кипър поема разходите по транспортирането на телата на загиналите в кола българчета

Свят Преди 18 минути

Телата на двете момчета, починали след престой в заключен автомобил край Декелия, ще бъдат транспортирани до България за сметка на кипърската държава

<p>Детайлът, който всички забелязаха:&nbsp;Какво крие новият самолет&nbsp;на Тръмп</p>

Какво крие новият Air Force One на Тръмп: Детайлът, който всички забелязаха

Свят Преди 47 минути

Снимка от борда на дарения от Катар самолет разкри интериора, но фалшиви ли са кожените томове зад прессекретаря на Белия дом?

istock

Бюджетът остава на червено: Дефицитът е най-висок за юни от 16 години

Парите ни Преди 51 минути

Към средата на годината минусът достига 2,4 млрд. евро, въпреки че само през юни има лек излишък

<p>&bdquo;Трудна задача&ldquo;: Премиерът заговори за орязване на дефицита и дълговете</p>

Бюджетен дефицит 2027 - правителството обещава намаляване на дълга

България Преди 52 минути

Премиерът Румен Радев заяви, че задачата е трудна, но приоритетна

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Любопитно Преди 1 час

Холивудският ас Бен Афлек събра погледите в Лос Анджелис, като се появи с чисто нов Cadillac Celestiq на стойност над 400 000 долара. Ръчно сглобената електрическа суперкола е създадена с една цел – да детронира гиганти като Rolls-Royce и Bentley

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Парите ни Преди 1 час

След въвеждането на еврото стари банкноти и монети се предлагат на цени, многократно над номинала им

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Свят Преди 1 час

Разследването за смъртта на създателя на Mango Исак Андич взе драматичен обрат. Дългогодишната му партньорка разкри пред съда, че милиардерът е планирал ново завещание, което сериозно би орязало наследството на децата му в полза на фондация

Снимката е илюстративна

Намериха живо 18-месечно бебе в моргата часове след като го обявиха за мъртво

Свят Преди 1 час

Медицински сестри и полицаи забелязали пулс и признаци на живот, но арогантен лекар пренебрегнал предупрежденията им и изпратил 18-месечното момченце в хладилната стая

Мъж откри човешки останки зад сграда в Свищов

Мъж откри човешки останки зад сграда в Свищов

България Преди 1 час

Назначена е експертиза, случаят се разследва от МВР

<p>39% ръст на смъртността - Белгия в климатичен кошмар</p>

Горещата вълна в Белгия повиши смъртността с 39%

Свят Преди 1 час

Продължителните високи температури доведоха до тежки последици, особено сред възрастните хора

Ето защо смартфонът ви не се зарежда достатъчно бързо

Ето защо смартфонът ви не се зарежда достатъчно бързо

Технологии Преди 2 часа

Модерните мобилни телефони обичат да изтъква своите функции за бързо зареждане и те действително са много удобни. Когато работят. Понякога обаче зареждането е много бавно и може да има доста разнородни причини за този проблем

Затягат контрола върху инвалидните пенсии

Затягат контрола върху инвалидните пенсии

Парите ни Преди 2 часа

НОИ ще може да проверява данни от електронните здравни досиета при съмнения за неправомерно отпуснати пенсии

Милиардерът Jay-Z изненада с появата си на мач между Кот д'Ивоар и Еквадор на Мондиал 2026

Милиардерът Jay-Z изненада с появата си на мач между Кот д'Ивоар и Еквадор на Мондиал 2026

Любопитно Преди 2 часа

Jay-Z изненада спортния свят, като изгледа мача Кот д'Ивоар – Еквадор във Филаделфия. Милиардерът и носител на 24 награди „Грами“ има силно влияние във футбола чрез агенцията си Roc Nation Sports, която менажира звезди като Винисиус и Де Бройне

„Спечелихме за Диого!“: Роналдо почете покойния Жота след победата на Португалия

„Спечелихме за Диого!“: Роналдо почете покойния Жота след победата на Португалия

Свят Преди 2 часа

Португалия елиминира Хърватия с 2:1 в драматичен осминафинал на Световното първенство в Торонто. Голямата звезда Кристиано Роналдо не сдържа сълзите си и почете паметта на Диого Жота точно една година след трагичната смърт на своя съотборник

Цените на петрола - ръст преди празничния уикенд в САЩ

Цените на петрола - ръст преди празничния уикенд в САЩ

Свят Преди 2 часа

Брент и американският лек суров петрол поскъпнаха, докато инвеститорите следят преговорите между САЩ и Иран