"Не съм заявявал никога, че България е взела решение за изпращане на свои войски в Украйна, каза пред журналисти президентът Румен Радев. Държавният глава ще участва в церемонията по награждаване на финалистите в 24-ото издание на конкурса по програмиране "CodeIT".

"Явно манипулацията и изопачаването на истината се превръща в трайна черта на българската политика", коментира той.

"Виждаме как се преиначават и моите думи, виждаме и цялата ситуация от развитието на войната в Украйна. Участието на НАТО в този конфликт на всички нива е публична тайна, която все повече става явна". смята Радев.

"Това участие се задълбочава и крие риск от безконтролна ескалация, а това ще рече - и от ядрен Армагедон", каза Радев. Всички спекулации по тази тема целят да приспят общественото мнение, смята президентът.

Радев: България е основният двигател на европейската интеграция на страните от Западните Балкани

"Нашите самозвани евроатлантици са страхливички и неспособни сами на такова решение, защото знаят, че ще бъдат отлъчени, отритнати от обществото  така, както си го получиха при опита да отменят 3 март като национален празник. Иначе, ако оставим на тях, те с охота биха изпратили всички българи да се бият на фронта, за да прикрият своята фалшива евроатлантическа фасада, защото са много далече от евроатлантическите и демократични ценности и се опитват да прикрият тяхната липса, излагайки на риск и страната ни, и Европа", заяви Радев.

"Надявам се българските политици да разберат, че до момента имаше две червени линии, които сдържаха безконтролната ескалация на войната. Първата – ограничаването на географския обхват на войната само на украинска земя. Втората – недопускане на директен сблъсък между военнослужещи на НАТО и такива на Русия, каза президентът. С решението да се даде възможност за атака със западни оръжия в дълбочина на Русия и с официализирането на изпращане на съветници и инструктори на самата фронтова линия, тези червени линии вече са погазени и за съжаление нашите политици стават част от едни такива неадекватни решения с всички произтичащи последствия", каза държавният глава.

Румен Радев: Свободата е отговорност и позиция, дела и често саможертва

"Кой ще представлява страната ни на Срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон, по закон решава Министерският съвет, но с всички произтичащи последствия, историческа отговорност за служебния кабинет, защото това е екзистенциална Среща на върха, тя не е като другите, тук се взема решение за войната и мира", подчерта Радев.

"Трябва да отчитаме и легитимността на настоящия Министерски съвет, посочи президентът. Той е продукт на един парламент, получен с изключително ниска избирателна активност и катастрофално ниско доверие от българските граждани, също така продукт на една гавра с българската Конституция, трябва да отчитаме всички тези фактори", каза държавният глава.

Кампанията (предизборната - бел.ред.) се доминира от това, че самите политически партии губят доверието на избирателите, те се лутат в една безизходица, която сами създадоха със своите коалиции и с нарушаването на всякакви обещания", посочи Радев.

"Надявам се българите да си дават сметка, че живеем в изключително предизвикателно време във всички негови аспекти  и от активността на всеки един  зависи как ще продължава България, нашата сигурност и икономическо развитие", добави президентът.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
о

Дуа Липа откри библиотека за забранени и цензурирани книги в Португалия

Любопитно Преди 19 минути

Проектът за Библиотека „Манифесто“ беше представен на международния фестивал на книгата „BABELL – Град от Книги“ (BABELL – City of Books) и според изпълнителката е резултат от дългогодишна мисия за насърчаване на четенето и свободата на изразяване

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Москва след ожесточени боеве: Богодаровка е под руски контрол

Свят Преди 1 час

Според Москва селото е превзето след продължителни сражения, а Ройтерс посочва, че не може да потвърди информацията

<p>Дърво премаза мъж край Казанлък - лекари&nbsp;се борят за живота му</p>

57-годишен мъж е с опасност за живота, след като дърво падна върху него край Казанлък

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в гората над село Долно Изворово, образувано е досъдебно производство

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

„Вашингтон има нужда от Европа“: Столтенберг отговори на Тръмп

Свят Преди 1 час

Бившият генерален секретар на НАТО заяви, че европейските съюзници са ключови за сигурността на Съединените щати и призова за повече инвестиции в отбраната

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

Откриха боеприпас в двор на училище в Стара Загора

България Преди 1 час

Полицията е отцепила района и е започнала действия по обезвреждане на опасната находка

Никола Цолов

Никола Цолов влиза във Формула 1? Експерти направиха смела прогноза

Любопитно Преди 1 час

Според анализаторите Ед Стро, Джон Нобъл и Скот Мичъл-Малм, българският талант е сериозен кандидат за място в „малкия“ отбор на „биковете“ – Рейсинг Булс

Сметката пристигна: Как Украйна и пазарите свиват „военната застраховка“ на Кремъл

Сметката пристигна: Как Украйна и пазарите свиват „военната застраховка“ на Кремъл

Свят Преди 1 час

Петролът и златото, двата стълба на устойчивостта в Русия на Владимир Путин, се намират под все по-голям натиск

Промяната във външния вид на принц Джордж предизвика сериозна реакция

Промяната във външния вид на принц Джордж предизвика сериозна реакция

Любопитно Преди 1 час

Бъдещият крал, на 12 години, придружи майка си, на 44 години, по време на посещение в базата на Кралските военновъздушни сили (RAF) Конингсби в Линкълншър, за да отбележат Деня на въоръжените сили на 27 юни

Пациентите няма да бъдат заложници: Гладната стачка в „Александровска“ доведе до проверка на МЗ

Пациентите няма да бъдат заложници: Гладната стачка в „Александровска“ доведе до проверка на МЗ

България Преди 1 час

Министерството заявява, че няма да допусне риск за трансплантационната дейност и международната акредитация

,

„SOS Разтребители“ се изправят срещу миналото и една тежка семейна история

Любопитно Преди 1 час

Новите герои на риалити формата на NOVA ще разчувстват целия екип

БНБ: Спестяванията на домакинствата нараснаха с 19,3% за година

БНБ: Спестяванията на домакинствата нараснаха с 19,3% за година

България Преди 2 часа

Данните на БНБ показват над 84,9 млрд. евро депозити в неправителствения сектор

<p>Жена подпали дома на баща си в село Дебелт</p>

Жена подпали дома на баща си в село Дебелт, призна за палежа

България Преди 2 часа

Пожарът е унищожил напълно къщата и навеса, образувано е досъдебно производство

<p>Суперкомпютър изчисли шансовете за титлата на Мондиал 2026&nbsp;</p>

Суперкомпютърът проговори: ИИ изчисли шансовете за титлата на Световното 2026

Любопитно Преди 2 часа

Изкуственият интелект на Opta обяви Франция за топ фаворит на Световното 2026, следвана от Аржентина и Испания. Прогнозите за елиминационната фаза обещават драма, рекордно африканско присъствие и няколко напълно непредвидими сблъсъка

Смъртта на трима мъже разтърси цяла България на 2 февруари. Телата им бяха намерени в хижа край прохода "Петрохан"

Мистерията „Петрохан“: Майката на починалия Николай с нови остри въпроси

България Преди 2 часа

Ралица Асенова пита каква е причината за спирането на тока точно в нощта зловещият криминален инцидент в хижа „Петрохан“

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

27-годишен твърди, че е пребит от служител на нощен клуб в Благоевград

България Преди 2 часа

Според първоначалната информация инцидентът е станал след намеса на служител