108

П ринципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост; нежелание за намаляване на правомощията на президентите; почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта. Това сочи най-новото изследване на "Галъп интернешънъл болкан".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в Конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи. Все пак, отличават се няколко обществени инстинкта: подкрепа за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право. На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката.

Пеевски: До Нова година ще имаме нова Конституция

Изводите са от августовското издание на редовната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено чрез интервю „лице в лице“ с таблети в периода 3-11 август сред 807 пълнолетни българи.

„Галъп интернешънъл болкан“ провери отношението към наличните към началото на август посоки на потенциална конституционна промяна. Липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон, правят данните по-скоро експериментални, а и не позволяват особено конкретни формулировки на въпросите. Но, така или иначе, впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система. Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън.

Радев: Опитът да бъде изтрит 3 март от националния ни календар е покушение срещу историята

Например, 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. Цели 49,7% не са наясно за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап „за“, 14,8% са към момента „против“. Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят. 29% са „за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са „против“. Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.

Източник: Gallup International

Въпросът за националния празник също е експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в „средната“ опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и „Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа „оставяме или променяме датата и с коя друга“. 69,3% приемат оставането на трети март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с двадесет и четвърти май, 3% – с шести септември, а 1,4% – с двадесет и втори септември. Останалите не могат да отговорят.

Източник: Gallup International

Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено между 3 и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Коментари 108
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

108 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мария Бакалова

Мария Бакалова ще участва в новия филм на Силвестър Сталоун

Любопитно Преди 3 минути

Снимките на екшъна ще са в края на лятото и началото на есента в Канада

Желязков участва в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект

Желязков участва в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект

Свят Преди 22 минути

AI Action Summit в Париж събира лидери от цял свят

Загинал и ранени при престрелка в Северна Македония

Загинал и ранени при престрелка в Северна Македония

Свят Преди 57 минути

Инцидентът е станал в понеделник в скопската община Чаир

Тръмп: Украйна „един ден може да стане руска“

Тръмп: Украйна „един ден може да стане руска“

Свят Преди 1 час

Доналд Тръмп спекулира с перспективата за мирно споразумение между Украйна и Русия - докато разговорите за потенциални преговори се засилват

<p>Бум на изтеглените кредити от 500 хил. до 1 млн. лв.</p>

Бум на изтеглените кредити от 500 хил. до 1 млн. лв.

Пари Преди 1 час

С 301 са се увеличили милионерите у нас за последната година

Кожни проблеми при бебета и малки деца през зимата

Кожни проблеми при бебета и малки деца през зимата

Любопитно Преди 1 час

В новия епизод на „Ох, на мама! Podcast” говори дерматологът д-р Адриана Ангелова

Ще получават ли детски надбавки всички семейства?

Ще получават ли детски надбавки всички семейства?

Пари Преди 1 час

Социалното министерство разкритикува предложението за промени в Закона за семейните помощи за деца

Бриджит Джоунс: Героиня на нашето време или абсолютен позор?

Бриджит Джоунс: Героиня на нашето време или абсолютен позор?

Любопитно Преди 1 час

Ето защо я обичаме точно такава, каквато е

Два поредни дни ограничават движението по АМ "Тракия", възможни са задръствания

Два поредни дни ограничават движението по АМ "Тракия", възможни са задръствания

България Преди 1 час

Трафикът ще преминава двупосочно в платното за Бургас

Европрокуратурата разследва измама с тролейбуси за над 8 млн. лева във Враца

Европрокуратурата разследва измама с тролейбуси за над 8 млн. лева във Враца

България Преди 1 час

Проектът е на стойност 8 838 308 лв., или 4,5 млн. евро

<p>Любим водещ си тръгва от Дарик радио</p>

Любим водещ си тръгва от Дарик радио

България Преди 1 час

Сериозни кадрови промени в медията

<p>Ето колко е средният осигурителен доход за декември&nbsp;2024 г.</p>

НОИ: Средният осигурителен доход за декември 2024 г. е 1768,47 лева

Пари Преди 1 час

Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 1 януари 2024 г. до 31 декември 2024 г. е 1655,50 лв.

Котел за парно се взриви в Смолянско, жена е тежко пострадала

Котел за парно се взриви в Смолянско, жена е тежко пострадала

България Преди 2 часа

Тя е с разкъсано-контузна рана на лицето, травма на окото и изгаряне на ръката

<p>Мъск предлага 97 млрд. долара за OpenAI, създателят на ChatGPT</p>

Мъск дава 97 млрд. долара за OpenAI, създателят на ChatGPT

Технологии Преди 2 часа

Отговорът: „Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9,74 милиарда долара, ако искате“

.

Южна Калифорния се подготвя за най-голямата буря на годината

Свят Преди 2 часа

Най-голямо безпокойство предизвикват районите с белези от изгаряния

ЕK готви радикална реформа на бюджета на Европейския съюз

ЕK готви радикална реформа на бюджета на Европейския съюз

Пари Преди 2 часа

Традиционно финансирането идва от национални вноски, възлизащи на около 1% от брутния национален доход на страните членки