С лед почти 12 часово заседание депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта в Закона за съдебната власт. Те бяха по инициатива на „Продължаваме Промяната - Демократична България”, „Възраждане” и „Има такъв народ”, предава NOVA.

Ако бъдат приети и на второ четене измененията блокират избора на Борислав Сарафов за главен прокурор и дори спират възможността да бъде временно изпълняващ длъжността.

Предложенията за промени в Закона за съдебната власт включват спиране на процедурата по избор на Борислав Сарафов за нов главен прокурор и ограничаване на правомощията на обвинител номер едно. Освен това ВСС да може да избира главен прокурор само в рамките на мандата си.

Нов протест срещу избора на Борислав Сарафов за главен прокурор

„Останала е една законодателна празнина, която дава възможно на лице, чиито мандат е изтекъл - да продължи да изпълнява като временно изпълняващ да продължава, затваряме тази вратичка”, заяви Надежда Йорданова от „Демократична България”.

„Г-н Сарафов, откъдето и да ни гледате в момента, за нас от „Възраждане”, ВСС с членове с изтекъл мандат или с непълен състав да избира главен прокурор е една порочна процедура”, добави Петър Петров от „Възраждане”.

От „ДПС-Ново начало” обясниха, че са подкрепили принципно предложенията на ПП-ДБ и ИТН в комисия, но ще са против онези текстове, които нарушавали баланса и давали възможност на една власт да се намесва в друга.

„Дали ВСС с изтекъл мандат на членовете може да освобождава главен прокурор? Не е ли малко конюнктурно това ваше предложение? Защото, когато същият ВСС с изтекъл мандат на всички членове, освободи Иван Гешев, не чух от вас „Ама той е с изтекъл мандат, няма такова право”, посочи Хамид Хамид от „ДПС-Ново начало”

От „Демокрация, права и свободи” призоваха за промени между първо и второ четене. „Ние ще подкрепим, въпреки рисковете”, каза депутатът от „Демокрация, права и свободи” Ремзи Осман.

И трите проекта бяха приети с пълно мнозинство, с изключение на предложението на „Възраждане”, което остана неподкрепено от групата на „ДПС-Ново начало”.

Припомняме, че ПП-ДБ настояваше да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд, както и временно да бъдат назначени нови лица на тези постове. Коалицията предложи и нови правила за номинация и избор на обвинител номер 1, сред които и изслушване в пленарната зала.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Физическите магазини остават предпочитаният начин за покупка на дрехи втора употреба, но онлайн пазаруването печели позиции най-вече сред младите.

Над половината българи купуват дрехи втора употреба

Парите ни Преди 4 минути

При младите делът доближава две трети, а ниската цена вече не е единствената причина за избора

Джей Ди Ванс поиска от Украйна да спре атаките срещу руското пристанище Новоросийск

Джей Ди Ванс поиска от Украйна да спре атаките срещу руското пристанище Новоросийск

Свят Преди 20 минути

Според британското издание във Вашингтон са обезпокоени, че украинските атаки с морски дронове дестабилизират глобалните петролни пазари и застрашават износа на казахстански петрол, в който участват гиганти като Chevron и ExxonMobil

Нова провокация: Северна Корея изстреля балистична ракета към Японско море

Нова провокация: Северна Корея изстреля балистична ракета към Японско море

Любопитно Преди 1 час

Пхенян извърши поредния ракетен пуск дни преди началото на съвместните военни учения на Южна Корея и САЩ

Тръмп потвърди, че е сменил тайно самолета си в Турция заради заплаха

Тръмп потвърди, че е сменил тайно самолета си в Турция заради заплаха

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ потвърди, че Сикрет Сървис и военните са настояли да пътува с друг самолет след срещата на върха на НАТО

Ферибот с 95 души се преобърна в езерото Кариба

Ферибот с 95 души се преобърна в езерото Кариба

Свят Преди 2 часа

Спасителна операция е в ход, част от пътниците са били извадени от водата

Божидар Саръбоюков с исторически бронз: България отново с медал от Евро по лека атлетика

Божидар Саръбоюков с исторически бронз: България отново с медал от Евро по лека атлетика

Любопитно Преди 2 часа

22-годишният българин спечели отличието в скока на дължина в Бирмингам след драматичен последен опит

САЩ откриха огън по кораб, нарушил блокадата на иранските пристанища

САЩ откриха огън по кораб, нарушил блокадата на иранските пристанища

Свят Преди 2 часа

Американски хеликоптер е изстрелял две ракети по машинното отделение на плавателния съд, след като екипажът не се подчинил на предупрежденията

Белоглавата орлица Джаки

Почина Джаки - белоглавата орлица, превърнала се в интернет сензация

Свят Преди 2 часа

Любимката на природозащитниците е лекувана от анемия и други заболявания, но състоянието ѝ се е влошило

Пако Рабан и апокалипсисът, който така и не дойде

Пако Рабан и апокалипсисът, който така и не дойде

Свят Преди 3 часа

Пророчеството за падането на космическата станция „Мир“ се провали напълно

Японските ракети уплашиха Източна Азия

Японските ракети уплашиха Източна Азия

Свят Преди 10 часа

Токио засилва трупането на военен потенциал

Украйна предаде на САЩ план за край на войната с Русия

Украйна предаде на САЩ план за край на войната с Русия

Свят Преди 11 часа

Зеленски: Непосредствено след изборите Русия планира допълнителна мобилизация

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

Затвориха плаж "Изток" в Свети Влас заради фекални води

България Преди 12 часа

Ще съставят акт за нерегламентирано заустване на непречистени отпадъчни води в Черно море

Появи се купувач за „Марица Изток 3“

Появи се купувач за „Марица Изток 3“

България Преди 14 часа

Към момента дружеството, заявило интерес, не извършва дейност

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

Пожарът от взривения склад с боеприпаси пламна отново

България Преди 14 часа

Предстои обезвреждане на установени опасни взривни вещества в района