"Когато си отидат 50 или 500 конюшни, тютюневи складове, хубави емблематични къщи в градовете и селата, тогава и България си отива..."

Така бившият министър на културата Петър Стоянович коментира в ефира на "Здравей, България”  пожара, който изпепелили "Царските конюшни” в София.

Пожар изпепели покривите на „Царските конюшни” в София

По думите му у нас населението има трайния навик, когато нещо не съществува, то да не представлява проблем. 

"Като гост на столицата никой няма да ви заведе в "Модерно предградие" и да ви покаже колко е интересна архитектурата на 20-те години, а ще ви заведе в класическия градски център, където е Стара София", допълни Стоянович.

Бившият екоминистър подчерта, че отдавна е трябвало да се направи нещо, с което да се променят както законодателството, така и практиката, работата на органите за надзор за опазване на забележителностите в страната ни и най-вече – затегнат последващ контрол.

"Ние имаме добро законодателство, но средностатистическият българин няма да започне да го спазва, докато няма контрол. Германците не са се родили дисциплинирани – това е въпрос на вековна практика, която в един момент се превръща в начин на мислене”, коментира Стоянович.

Той смята още, че е нужно пълно преразглеждане на списъка с паметниците на културата, защото имало много незащитени важни обекти.

"Трябва да има и стимули за хората, възстановяващи паметници на културата”, каза още Стоянович.

Днес министърът на културата Боил Банов съобщи, че след 15 август ще бъде решен какъв ще е статутът на "Царските конюшни“. Дотогава обаче няма да има пълна яснота за различните собственици на сградите и терените в обекта.

"Към този момент имотът е под закрилата на Закона за културното наследство. Именно тя ще даде статута на културна ценност. А този статут сам по себе си е едно отношение на държавата към културни обекти, той няма да промени границите и режимите – никакво надстрояване, никакво бутане, никаква възможност за промени", смята Банов.

Попитан какъв ранг ще има имотът след 15 август, министърът отговори, че "вероятно национален – такова е предложението. Това е високо значение с високи охранителни режими".

Банов все пак предупреди, че дори и да бъде даден такъв статут, не бива да се очаква извънредно засилена охрана за обекта.

"Втория етаж от изгорялата сграда от "Царските конюшни“ е наш. Ангажираме се да възстановим покрива". Това заяви министърът на вътрешните работи Валентин Радев на редовния си месечен брифинг. 

"Ние собствеността си ще трябва да я покрием. Надали ще намерим другите собственици, за да си разделим разходите. Трябва да възстановим покрива“, каза още Радев.

"Вчера се събрахме при премиера Бойко Борисов със зам.-кмета на София Тодор Чобанов, кмета Йорданка Фандъкова и министър Боил Банов. Уточнихме се и проверихме докъде е собствеността“, обясни той. "Как е станал пожарът - ще стане ясно“, поясни вътрешният министър.

След пожара в "Царските конюшни” възникна въпросът колко други исторически ценни сгради заслужават, но нямат специален статут. 

"Не мога да Ви кажа, не са толкова много тези случаи, повечето е обявено - даже аз пак казах, 70-те години се обявяват сгради с предварителен статут, за да дори без да се влиза в детайли, заслужават го или не, което начи социалистическата държава е направила нешо положителни в тази насока, въпреки многото бетониране на сума ти археология ”, допълни Банов.

Кметът на София Йорданка Фандъкова припомни, че още от февруари общината чака решението на културното министерство за статута на „Царските конюшни”.

Министърът на свой ред обясни, че статутът се бави заради съдебни процедури около собствеността на обектите.

Даването на статут на културна ценност щяло да бъде полезно и за собствениците, защото тогава ще могат да търсят инвестиции по програми и проекти.

В неделя пожар горя в имота между столичните булеварди "Дондуков” и "Васил Левски”, станал известен като "Царските конюшни”.

Комплексът е бил използван за конюшни по времето на цар Фердинанд. Там в момента се помещава катедрата по приложни изкуства на Националната художествена академия.

Няма пострадали хора, но пожарът е унищожил над 2000 кв. м покривни конструкции. Огънят е пламнал около 3.30 ч. през нощта. Пожарът се е разгорял във вътрешността на имота и от там е обхванал и покрива. Съседните сгради не са засегнати.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че сформира експертна комисия с представители от “Направление архитектура и градоустройство” на Столична община и от район “Оборище”, която да оцени щетите от пожара в сградата на “Царските конюшни” и ще задължи собственика да я възстанови в автентичния й вид.

Фандъкова: Собственикът ще възстанови “Царските конюшни”

В понеделник пък премиерът Бойко Борисов разпореди по време на съвещание на Министерския съвет да се направи необходимото, така че възможно най-скоро сградата на „Царските конюшни“ да получи статут на културна ценност. 

Министър-председателят подчерта, че е изключително важно да има пълна координация в действията на отговорните институции, така че да се съхрани културната ценност. От своя страна МВР поема ангажимента за възстановяване на щетите от пожара.

Борисов разпореди статут за "Царските конюшни"

Във връзка с пожара в имота, на премиера докладваха министърът на културата Боил Банов, министърът на вътрешните работи Валентин Радев и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. В съвещанието участваха също вицепремиерът Томислав Дончев и заместник-кметът на София Тодор Чобанов.

По-късно Боил Банов посочи, че има доста основания да смята, че "Царските конюшни“ са запалени умишлено.

Областният управител подаде оставка заради "Царските конюшни"

1550 лв. за квадратен метър допреди 11 години за "Царските конюшни"

Вижте скандалите, в които се забърка бившият обласният управител в нашата галерия

Губернаторът на София-област забрани "грабенето на държавни имоти"

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 минута

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 28 минути

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 2 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 3 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 4 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 5 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 5 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 5 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 6 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 7 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 7 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история