П резидентът Румен Радев ще връчи днес в 11:00 часа мандат за съставяне на правителство на втората по големина парламентарна група в 47-ото Народно събрание - ГЕРБ-СДС, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Позицията на ГЕРБ-СДС е, че ще върнат мандата веднага. Вчера от коалицията обявиха, че няма да излъчват кандидат за министър-председател, както и че ще участват в консултациите при президента преди връчването на третия проучвателен мандат. 

На 8 юли номинираният за премиер от най-голямата парламентарна сила „Продължаваме Промяната“ Асен Василев върна на президента неизпълнен първия проучвателен мандат за правителство.   

Радев: По Конституция трябва да обявя избори през септември, което крие рискове

Държавният глава заяви, че ако и втората по численост парламентарна група върне мандата, ще покани всички парламентарно представени партии на консултации, за да чуе каква формула предлагат за изход от кризата, какви са техните нагласи за коалиране, за търсене на парламентарна подкрепа за съставяне на правителство, и около какви приоритети и програми биха търсили обединение.

Според тези критерии президентът ще вземе решение на кого да връчи третия мандат. 

Очевидно политическата криза в страната се изостря и всяка политическа партия с амбиция за обществена подкрепа трябва ясно да заяви какъв изход предлага. Въпросът за властта не отменя отговорността на политическите партии към гражданите и към държавата, каза Румен Радев.

По думите му бързото и безрезултатно изчерпване на процедурата за съставяне на правителство преди края на юли на практика приключва дейността на правителството и парламента и много важни въпроси остават нерешени. Според президента при подобен вариант по Конституция трябва да обяви веднага избори в рамките на два месеца, което означава през септември и това крие рискове.

От друга страна, прекалено удължаване на процедурата за съставяне на правителство води към изкушение за хазартни управленски решения и кадрови промени, а и самите партии чертаят все по-дебели червени линии помежду си и съставянето на правителство след потенциални предсрочни избори става все по-трудно, посочи Румен Радев.

Държавният глава заяви, че ако изборът на партиите е отново предсрочни избори, счита за целесъобразно те да се проведат в началото на октомври, за да има легитимност един нов парламент чрез засилено гражданско участие във вота.

Според президента това означава, че в оставащите дни до края на юли парламентът ще бъде натоварен с големи очаквания, както за съставяне на управленско мнозинство, така и за приемането на важни закони, а правителството - с антикризисни действия и разработване на законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Любопитно Преди 1 час

Журналистката пред Мон Дьо – за началото си в телевизията, предателствата, любовта, битката с болестта и първия си роман

<p>Колко ще ни струва <strong><span style="color:#ff0000;">последното българско лято в лева</span></strong></p>

Колко ще ни струва последното българско лято в лева

България Преди 2 часа

Какво ще се случи следващото еврово лято, отсега е трудно да се каже, но с категоричност то няма да е по-скъпо

Путин

Култът към смъртта в Путинова Русия

Свят Преди 3 часа

От средата на април насам информационни агенции в Русия са пълни със заглавия, които си съперничат по абсурдност

Крал Чарлз III с Дейвид и Виктория Бекъм в имението Хайгроув

Как ураганът „Меган“ помете семейство Бекъм

Любопитно Преди 3 часа

През 2018 г. в Австралия Дейвид Бекъм беше игнориран от принц Хари по молба на Меган, която „не е искала никаква конкуренция в медиите“

<p>Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва</p>

Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва

Свят Преди 3 часа

69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран в четвъртък за наследник на покойния папа Франциск

<p>Анализ: Над една пета от българите са бедни</p>

Анализ: Над една пета от българите са бедни

България Преди 4 часа

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата,

Кирил и Методий

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 4 часа

Днес отбелязваме паметта на българските съпокровители на Европа

Владимир Путин

Путин покани Зеленски на преговори, възможен ли е мир

Свят Преди 5 часа

Киев все още не е отговорил на поканата

Папа Лъв XIV

10 факта за Робърт Превост, който вече е папа Лъв XIV

Любопитно Преди 5 часа

Избирането му представлява приемственост с папството на покойния папа Франциск и се очаква той да продължи реформите на Франциск в църквата, както и фокуса му върху бедността и маргинализираните хора

<p>Какво време ни очаква в неделя</p>

Какво време ни очаква в неделя

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

11 май: Раждането на Новия Рим

11 май: Раждането на Новия Рим

Любопитно Преди 5 часа

Император Константин създава Новия Рим преди 1695 години - сърцето на Византийската империя

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Свят Преди 14 часа

Предприети са арести и обиски на десетки адреси

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Свят Преди 14 часа

В Израел Вадефул се очаква да се срещне с колегата си Гидеон Саар и с премиера Бенямин Нетаняху

,

Необичайна находка: Извадиха 15 тротинетки от водата край Морската гара във Варна

България Преди 14 часа

Открити са още рибарски столчета, гуми и пластмасови отпадъци

Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня, заяви Песков

Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня, заяви Песков

Свят Преди 15 часа

Той подчерта обаче, че опитите за оказване на натиск върху Русия са "напълно безполезни"

Руският президент Владимир Путин и генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам в Кремъл, 10 май 2025 г.

Виетнам и Русия задълбочават сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността

Свят Преди 16 часа

След днешните си преговори в Кремъл двете страни подписаха няколко междуправителствени и междуведомствени документа за сътрудничество