Д нешният ден донесе нови епизоди със съдебно-медиен характер на политическият дуел между премиера Бойко Борисов и лидера на опозиционната БСП Корнелия Нинова.

Днес Софийският градски съд разгледа в едно общо дело взаимни съдебни искове на Борисов срещу Нинова и на Нинова срещу Борисов. Претенциите и на двамата се отнасят до обидно изказване на другия.  

Премиерът Борисов: Е, това са политически поръчки

Вицепремиер: Опозицията да спре да обижда. Боли ги

Премиерът съди Нинова заради изказването й, че е „крадец”. То беше направено в ефира на NOVA непосредствено преди предсрочните парламентарни избори в края на март. Точните думи на соцлидерката са "Крадецът вика дръжте крадеца", като в контекста на разговора предполагаемо това се отнася до Борисов. 

Заради накърнената си чест премиерът заведе иск срещу Нинова и обеща да дари спечелените средства за благотворителност.

Соцлидерката обаче реши на свой ред да отговори с контраиск. Той е заради изказванията на премиера, че Нинова е била „активист на СДС” и даденото от него определение за нея – „госпожа Лъжа”.

Борисов и адвокатите му искат 26 000 лева от Корнелия Нинова. Тя от своя страна е качила „мизата” и очаква 30 100 лева за нанесените й обиди.  

На 30 октомври тя покани чрез „Фейсбук” симпатизантите си на гледането на делото от 15:30ч. днес и обеща „истинско забавление”. Спектакълът обаче мина без участието на главните действащи лица. 

Лидерите на двете най-големи партии у нас не бяха длъжни да се явят лично в съда и бяха представлявани от свои адвокати.

Марин Марковски, представляващ Борисов, заяви, че голямата цел на премиерът с процеса е политиците да спрат да комуникират с обиди. 

Същевременно Марковски изрази учудването си, че Нинова се е засегнала от твърдението, че е била активист на СДС. "СДС не е "Ислямска държава", заяви адвокатът на Борисов, който още изтъкна, че не е доказано премиерът да е наричал соцлидерката "госпожа Лъжа". 

От лагера на Нинова отговориха, че заради изказванията на Борисов тя е претърпяла "сериозни увреждания", тъй като са направени по време на активна предизборна кампания. 

Следващото заседание по делото ще бъде на 21 март, когато ще бъдат разпитани свидетели. 

Същевременно в деня на делото Нинова реши да нанесе нов удар в дуела си с премиера, използвайки момент от речта на премиера на вчерашните председателски избори в партията му ГЕРБ, където той очаквано запази поста си.

Лидерката на „столетницата” настоява Борисов да се извини на българите, че сравнил Васил Левски с нелегалните мигранти, които се опитват да влязат в страната.

Това тя прави чрез отворено писмо, цитирано от агенция БГНЕС. Причината за него е следното изказване на Борисов:

„Оградата била паднала, ами преди нямаше ограда! Ама прескачали я. Той и Левски щеше да я прескочи, ако беше жив.”

То очевидно се отнася до един от споровете между управляващи и опозиция – този за оградата по границата с Турция. БСП, водени от депутатът-разследващ журналист Елена Йончева, изнесоха пред обществеността данни, че поради технически неизправности, дупки в земята и недостатъчно съвършена конструкция съоръжението се преодолява лесно от нелегални мигранти.

В опита да оправдае това, Борисов е посегнал на святата за България личност, смята Нинова. 

Нинова: Сега Борисов ще трябва да отговаря, пита и за КТБ

Нинова: Не съм казала, че Бойко е крадец, не се познавам с Костов

„В нашата история има събития и имена, които през всички години са олицетворявали националния ни идеал и гордост. Едно такова име е Васил Левски. Всички се кълнем в неговата мечта за „чиста и свята република“ и се стремим да постигнем завета му -българският народ да бъде равен на другите европейски народи”, гласи писмото на Нинова, в което „остро се осъжда” сравнението между Левски и нелегалните мигранти.

Соцлидерът призовава за обединение, за да „не позволяваме на никого да поругава националните ни герои”. 

Искането Борисов да се извини на обществеността вероятно не означава съдебно продължение и на този спор между премиера и Нинова. Миналата седмица БСП изискаха проверка на твърденията на Борисов, че в парламента има депутати, които се занимават с наркотрафик и купуване на гласове. Този скандал доведе до оставката на председателя на НС Димитър Главчев, който отне думата на Нинова, докато тя призоваваше премиерът лично да даде обяснение кой точно депутат визира. 

През лятото лидерката на БСП обеща да съди представители на ГЕРБ и за твърденията им, че като зам.-министър в правителството на Сергей Станишев е била свързана с изграждането на язовира "Цанков камък". 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Свят Преди 2 часа

Екипи на ООН и охраната реагираха мигновено с пожарогасители

Автобус се запали край Айтос

Автобус се запали край Айтос

България Преди 2 часа

Превозното средство се e възпламенило от предната част, а пътниците са слезли веднага

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Свят Преди 5 часа

Зеленски очаква разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

Дмитрий Песков заяви, че няма какво да добави

<p>Лула: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги</p>

Лула на COP30: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги

Свят Преди 6 часа

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва призова късно в сряда за глобално постепенно прекратяване на използването на изкопаеми горива

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

България Преди 7 часа

В заседанието днес участваха 11 конституционни съдии

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

България Преди 7 часа

Образувани са 58 бързи и 7 досъдебни производства

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Любопитно Преди 7 часа

Джорджина носеше тъмносиня рокля с гол гръб на Guy Laroche – моделът, с който Хилари Суонк се появи на наградите „Оскар“ през 2005 г.

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

България Преди 8 часа

Работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, по време на официалните празници, ще получат единствено двойна надница

<p>Имейл на Епстийн забърква Тръмп в нов скандал от 2017 година</p>

Прекарал ли е Тръмп Деня на благодарността през 2017 г. с Джефри Епстийн?

Свят Преди 8 часа

Появили се напоследък имейли предизвикаха спекулации за подобна среща

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Свят Преди 8 часа

Така Ислямската република отговори на днешната декларация на МААЕ

Нацистки бомби се превърнаха в подводни оазиси

Нацистки бомби се превърнаха в подводни оазиси

Свят Преди 8 часа

Средно над 40 000 животни живеят на всеки квадратен метър от боеприпасите - повече, отколкото на околната зона

Откриват барелеф на Васил Левски в центъра на Монца

Откриват барелеф на Васил Левски в центъра на Монца

Свят Преди 8 часа

На церемонията присъстват кметът на Монца Паоло Пилото

Френски учени пробиват защитата на най-смъртоносния рак

Френски учени пробиват защитата на най-смъртоносния рак

Свят Преди 9 часа

„Тази информация ще стимулира способността на пациента ефективно да се бори с туморите“

Catstanbul: Защо котките управляват улиците на Истанбул вече векове

Catstanbul: Защо котките управляват улиците на Истанбул вече векове

Любопитно Преди 9 часа

От османските „гледачи на котки“ до съвременните улични пазители, връзката на Истанбул с неговите котки е дълбока от векове

Френски генерал предизвика буря с предупреждение за "загуба на деца" при евентуален конфликт с Русия

Френски генерал предизвика буря с предупреждение за "загуба на деца" при евентуален конфликт с Русия

Свят Преди 9 часа

Твърдолинейни партии от двата края на политическия спектър остро разкритикуваха думите му, определяйки ги като алармистки