П ремиерът Бойко Борисов заяви, че ако „безобразията” на българо-гръцката граница не приключат до два дни, той няма да отиде на извънредния Европейски съвет, а на границата, предаде Агенция „Фокус”.

Министър-председателят съобщи, че е бил на границата, за да се срещне с гръцките фермери и гръцката полиция, защото по думите му вчера се е почувствал безсилен в парламента да отговаря на народните представители за това, че сме изчерпали всички възможности да спрем това безобразие.

 

Преди минути преминах границата с Гърция и се срещнах както с българските полицаи и митничари, така и с гръцките полицаи...

Posted by Бойко Борисов on Saturday, February 27, 2016

 

„Застанах на обратната позиция на Вишеградската четворка да направим граница между България и Гърция, отказах парите за тази ограда, защото особено пък хората в Благоевградския регион десетилетия са мечтали да няма граница с Гърция и да може да пътуват свободно”, посочи Борисов.

Той отбеляза, че нашият най-голям трафик е свързан с Гърция. „Това са  безобразия, защото нямам друга квалификация –

Европа ги чу, Ципрас ги чу, месец вече тормозят България и започвам да мисля, че това е насочено срещу България”,

заяви министър-председателят.

Премиерът бе категоричен, че гърците имат няколко дни, в които да обмислят ситуацията. „Това последно ми дойде като идея, което можем да направим за нашите превозвачи и шофьори”, посочи Борисов.

„Специално искам да

благодаря на министър Московски, който положи огромни усилия.

Предал съм на външния министър Даниел Митов да се свърже с ЕК и с Европейския съвет и да им каже, че ние не можем да обсъждаме каквито и да било теми, свързани с Гърция, ако пунктовете ни бъдат блокирани”, заяви министър-председателят.

Борисов заяви също, че силно впечатление му е направило това, че преминавайки гръцката граница, единственото, което е видял, са били само трактори, без нито един шофьор.

Министърът на транспорта Ивайло Московски съобщи в предаването „Седмицата” на Дарик, че

всички гранични пунктове по границата ни с Гърция са отворени

към момента и няма натрупвания на превозни средства и от двете страни.

Той уточни, че от вчера е започнало частично изтегляне на селскостопанските машини от гръцка страна. „Категорично продължавам да подкрепям всички мерки, които предприемат българските превозвачи. Това е системен проблем, още от 2007 г.

Основно гръцките фермери правят тези блокади и фиксацията им е българо-гръцката граница.

По никакъв начин не блокират нито летище Атина, нито пристанищата към Италия. 100%-на блокада като по българската граница няма никъде”, поясни още Московски.

В продължение на почти месец ситуацията по българо-гръцката граница беше усложнена заради стачкуващите гръцки фермери, които блокираха граничните пунктове. В резултат на това на българска територия се образуваха километрични опашки от тирове и вбесени шофьори, които претърпяха сериозни финансови загуби.

Българските превозвачи отговориха с контраблокада на пунктовете от наша страна, като не позволяваха преминаването на каквито и да било моторни превозни средства. На 21 февруари граничните пунктове най-сетне бяха отворени за всички МПС-та. Протестиращите фермери обаче не махнаха земеделската си техника от границата. На 22 февруари българи предизвикаха гнева на гръцки земеделци, след като изпочупиха гръцки трактори на Кулата. Заради хулиганска постъпка гръцки фермери отново блокираха границата за около два часа - между 15 и 17 ч.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас и представителите на някои организации на протестиращите фермери се срещнаха на 22 февруари, но така и не успяха да постигнат непосредствено решение на продължаващата вече месец блокада на магистралите на страната и гранични пунктове с България и Гърция.

Още за блокадите по границата ни с Гърция:

БГ превозвачи заплашват да затворят и границата с Македония

Български шофьор открит в безпомощно състояние в Гърция

БГ превозвачите възстановиха контраблокадата на Кулата

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 5 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 7 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 7 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 8 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 8 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 9 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 9 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 10 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 10 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 11 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 11 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 11 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Българин загина в катастрофа в Гърция

Българин загина в катастрофа в Гърция

Свят Преди 11 часа

Задържана е шофьорката на леката кола, участвала в пътното произшествие

Снимката е илюстративна

Уроците на Аржентина: Може ли „Хантата“ да бъде следващата пандемия

Свят Преди 11 часа

Експертите по инфекциозни болести казват, че предаването на хантавирус от човек на човек изисква обмен на големи капчици слюнка, което означава, че само продължителен контакт със заразен човек вероятно би довел до инфекция