П редседателят на Народното събрание Михаела Доцова свика извънредно заседание на парламента, което започна в 14:00 ч. Заседанието беше открито с изпълнение на химните на Република България и на Европейския съюз.
Първа точка в дневния ред е второто четене на промените в Закона за държавния служител, свързани с ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост.
Сред предвидените промени е въвеждането на тестове за почтеност в държавната администрация. Законопроектът трябва да бъде приет окончателно до края на месеца, за да може страната ни да изпълни поетите ангажименти по Плана за възстановяване и устойчивост.
От конституирането на настоящия парламент на 30 април до 31 юли депутатите са приели нов антикорупционен закон и промени в още пет закона, свързани с изпълнението на ангажиментите по ПВУ.
Промени в земеделието
Втора точка в дневния ред предвижда първо четене на два законопроекта за промени в Закона за подпомагане на земеделските производители.
Очаква се депутатите да обсъдят предложенията в рамките на извънредното заседание.
Министърът на отбраната: Иран проведе „много добра хибридна операция“
Преди началото на парламентарното заседание се проведе и заседание на Комисията по отбрана, на което присъства министърът на отбраната Димитър Стоянов.
Той определи действията на Иран като „много добра хибридна операция“, която според него е била подпомогната и от български политици от опозицията.
„Тази хибридна операция ще продължи“, заяви Стоянов и призова българските политици да проявяват по-голяма отговорност, когато коментират позиции и изявления от Техеран.
Какво каза за американските самолети
По повод американските самолети цистерни, които бяха разположени в България, министърът заяви, че те са напуснали страната според предварително планирания график, за който българските власти са разполагали с информация.
По думите му обаче тази информация не е могла да бъде съобщена предварително на обществото.
Стоянов подчерта, че развитието на ситуацията трябва да бъде разглеждано внимателно, като отправи критики към политически изказвания, които според него са направени „по безотговорен начин“ във връзка с позициите на иранската страна.