О т "Има такъв народ" няма да подкрепят правителство с третия мандат на БСП. Това решение на партията бе препотвърдено от Тошко Йорданов на срещата със столетницата, проведена днес.

"Колеги няма какво друго да ви кажем, освен че ние няма да подкрепим съставяне на кабинет с ваш мандат", заяви Йорданов.

Срещата на БСП и ИТН продължи около пет минути и от партията на Слави Трифонов потвърдиха позицията си, че няма да подкрепят правителство с третия мандат и ще се отиде на нови избори.

Тошко Йорданов посочи, че от БСП зависи дали ще оставят този парламент "да поживее една седмица отгоре", за да могат да се направят поне някои неща, свързани с прокуратурата.

Председателят на ПГ на "БСП за България" Корнелия Нинова им благодари, че са се отзовали на поканата.

"Това, че правим тази среща, е въпрос на диалогичност и на последен опит за съставяне на кабинет", посочи тя.

Нинова отбеляза, че отчитат и това, че при първия мандат са успели да стигнат до политическа декларация.

"Приемаме вашето решение, сега вече ние решаваме", обърна се Нинова към ИТН. Тя припомни, че утре ще заседава Националният съвет, за да вземат окончателно решение като мандатоносител.

"По-разумното беше да съставим трайно и дългосрочно мнозинство, което да започне промяна, а не просто кърпене", коментира Нинова относно желанието за продължаване на живота на парламента.

"Добре, стигаме до съгласие, маха се НСО, маха се Бюрото за защита от главния прокурор, но главният прокурор си остава, добави тя.

"Да, това е кърпене, въпреки че са необходими мерки и е по-добре да ги направим", каза в отговор Тошко Йорданов.

"А защо няма да се случи другото, това е отговорност на всички, които не подкрепиха кабинет на ИТН, особено на две други партии, които твърдяха, че са партии на протеста и особено на един от лидерите им", добави той.

По думите му, в следващия парламент, ако има повече разум, ще се направи и голямата промяна.

По-рано днес от парламентарната трибуна Тошко Йорданов заяви, че "този парламент е пълен с лицемерие".

"Днес е денят за лицемерие на БСП", каза той, след като Корнелия Нинова предложи бърза актуализация на бюджета, предаде БГНЕС.

Нинова: Ще задържим мандата, само за да актуализираме бюджета

Според Йорданов БСП предлагат съкращаване на сроковете между двете четения на актуализацията, за да не може Народното събрание да се занимае със законопроектите, засягащи пряко прокуратурата и главния прокурор.

Мая Манолова: Без ДБ и ИТН няма подкрепа за третия мандат

"Причината е, че ако този парламент не бъде съкратен с 5 дни, той ще приеме изваждането на Бюрото за защита от контрола на главния прокурор. Той може да приеме закриването на спецсъда и спецпрокуратурата. Той ще приеме нов закон за НСО и НСО ще варди само президента, премиера и председателя на НС. Затова БСП драпат заедно с ГЕРБ, и подозирам с ДПС, това да не се случи", заяви Йорданов.

"Демократична България" няма да се срещне с БСП

Според него в момента ГЕРБ и БСП "са в комплект, така както в предишните парламенти, правейки се на опозиция".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъж рани 20 души при безразборна стрелба в Сидни

Мъж рани 20 души при безразборна стрелба в Сидни

Свят Преди 4 минути

Един мъж е в тежко състояние, а още няколко човека са настанени в болница

Космическото време може да предизвика инфаркти при жените

Космическото време може да предизвика инфаркти при жените

Любопитно Преди 11 минути

Оказва се, че жените са по-податливи на геомагнитни условия

Нетаняху: Израелски екип заминава за Египет за преговори за заложниците

Нетаняху: Израелски екип заминава за Египет за преговори за заложниците

Свят Преди 8 часа

Екипът ще бъде воден от министъра по стратегически въпроси Рон Дермер

Елисейският дворец обяви състава на новото френско правителство

Елисейският дворец обяви състава на новото френско правителство

Свят Преди 9 часа

Първото заседание на новия френски кабинет ще бъде в понеделник

Лавров осъди удара на САЩ срещу плавателен съд с наркотици край Венецуела

Лавров осъди удара на САЩ срещу плавателен съд с наркотици край Венецуела

Свят Преди 9 часа

В телефонен разговор с венецуелския си колега Иван Хил, Лавров заяви, че Москва остро осъжда удара

<p>Израел: Твърденията на Грета Тунберг са&nbsp;&quot;нагли лъжи&quot;</p>

Бен-Гвир: Горд съм, че третираме активисти от флотилията за Газа като терористи

Свят Преди 9 часа

Бен-Гвир заяви, че е посетил плавателните съдове и не е видял там "нито помощ, нито човечност"

Британската полиция с нови правомощия след демонстрациите в Лондон

Британската полиция с нови правомощия след демонстрациите в Лондон

Свят Преди 10 часа

Полицията вчера арестува почти 500 души в центъра на Лондон по време на протест в подкрепа на групата „Действие за Палестина“

Папа Лъв ХІV осъди безразличието към страданията на мигрантите

Папа Лъв ХІV осъди безразличието към страданията на мигрантите

Свят Преди 10 часа

"Викът им от болка и отчаяние" не трябва да среща "студеното безразличие или стигмата на дискриминацията", каза той

Пожарникари свалиха парапланерист от 9-метрово дърво край Бузлуджа

Пожарникари свалиха парапланерист от 9-метрово дърво край Бузлуджа

Свят Преди 10 часа

Оплетена в клоните и въжетата на парапланера, жената остава в капан, безпомощна и на метри над земята

Тръмп: „Хамас“ ще бъде „напълно унищожена“, ако не се откаже от властта в Газа

Тръмп: „Хамас“ ще бъде „напълно унищожена“, ако не се откаже от властта в Газа

Свят Преди 10 часа

Тръмп каза още, че очаква скоро да разбере дали „Хамас“ е ангажиран с мира

<p>Знаков момент: Сирия проведе първи избори без Асад</p>

Знаков момент: Сирия проведе първи избори без Башар Асад

Свят Преди 11 часа

Това са били първите избори в Сирия, произведени без намеса от страна на разузнавателните агенции

Ограничават напълно достъпа до "Елените"

Ограничават напълно достъпа до "Елените"

Свят Преди 12 часа

Областният управител ще задейства системата BG-Alert за своевременно оповестяване на забраната в района на селището

<p>&quot;Дроновете над германски летища са провокация от Путин&quot;</p>

Борис Писториус: Дроновете над германски летища са провокация от Путин

Свят Преди 12 часа

Най-силно засегнати бяха гишетата за чекиране

Снежна буря блокира близо 1000 души на Еверест

Снежна буря блокира близо 1000 души на Еверест

Свят Преди 12 часа

Стотици местни жители и спасители са мобилизирани, за да отстранят снега и да осигурят достъп до района

Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

България Преди 13 часа

"Бяха отпуснати средства за възстановяване на мостове, но не и средства за почистване и корекция на коритото на река Черна, Нестинарка, дерето в Ахтопол, Лозенец, Арапя и други"

Войната в Газа не е приключила - Рубио очерта фазите за мир

Войната в Газа не е приключила - Рубио очерта фазите за мир

Свят Преди 14 часа

Той заяви, че САЩ ще разберат „много бързо“ дали палестинската групировка „Хамас“ е сериозна