Д ецата на възраст до 15 години, които живеят в България, са 998 206, като 513 597 от тях са момчета, съобщиха от Националния статистически институт по повод Световния ден на детето. Децата представляват 14% от населението на страната, като от 1999 година насам относителният им дял на децата е по-нисък от дела на възрастните хора (над 65 години).

По данни от началото на миналата година България се нарежда на едно от последните места сред 28-те държави - членки на ЕС, с най-нисък относителен дял на децата от общия брой на населението. Делът на най-младото население в ЕС-28 е 15.6%, като най-нисък е в Германия (13.2%) и Италия (13.8%), а най-висок - в Ирландия (22.1%) и Франция (18.6%).

Всяка година се раждат повече момчета отколкото момичета.

През 2015 г. в България броят на живородените деца е 65 950, като момчетата (34 069) са с 2 188 повече от момичетата.

Най-популярните детски имена

През последните 55 години "най-момичешките" години са 1994 и 2009,

когато на 1000 момчета се падат 960 момичета, а "най-момчешката" е 1970 - на 1000 момчета се падат 932 момичета. При новородените деца през 2015 г. се запазва тенденцията за по-голямо разнообразие на имената при момичетата (2977 имена) отколкото на имената при момчетата (2560).

Най-популярните момчешки имена през миналата година

са Георги (1109), Александър (1052) и Мартин (876). Момиченцата най-често са кръщавани Виктория (847), Мария (803) и Никол (737).

Сред другите интересни факти, които изваждат от НСИ, е фактът, че ранното чуждоезиково обучение все повече навлиза в началния етап на основното образование. Относителният дял на децата в общообразователните училища, изучаващи чужди езици в началните класове (I - IV), е 83.1%, като от тях най-голям е делът на изучаващите английски език - 90.4%.

През миналата година в България на риск от бедност са изложени 25.4%

от децата на възраст до 17 години, или с 6.3 процентни пункта по-малко спрямо 2014 година. Като важен фактор за бъдещото развитие на децата се посочва достигнатата образователна степен и професията на родителите.

По-високото образователно равнище дава възможност за по-широк достъп до пазара на труда и съответно до по-високо заплащане. През 2015 г. всяко седмо от десет деца (69.4%) с родители, които са с начално или без образование, живее в бедност.

Приблизително 12 пъти по-малко, или 5.6%, са децата с родители с висше образование, които живеят в риск от бедност.

През 2015 г. за деца и юноши са издадени 837 заглавия

- книги и брошури с тираж 1.002 млн, което е с 510 заглавия повече в сравнение с 2010 година. Научнопопулярната литература включва 386 заглавия, от които 65 книги и 321 брошури. Художествената литература е представена с 451 заглавия с тираж 420 хиляди, от които 250 книги и 201 брошури.

По жанр най-много са издадените романи (154), като 147 са преводни. Поезията включва 65 книги, от които 9 са превод от чужди езици.

България с най-много домакинства без деца

За първи път ученици на изпит по четивна грамотност 

Драматургията е представена от 7 български заглавия, докато сборниците от произведения с различни жанрове са 9. През 2015 г. за деца и младежи са издадени 6 вестника и 35 списания (вкл. комикси и рисувани издания) с годишен тираж съответно 39 хил. и 1.4 млн.

Според НСИ намаляват излъчваните телевизионни предавания за деца и младежи.

През 2015 г. 116-те регистрирани и лицензирани български телевизионни оператори, са излъчили програми с обща продължителност 731 207 часа, от които детските предавания са 14 724 часа, а младежките - 3613 часа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Газа, Марсилия е с теб!&ldquo; - нова&nbsp;акция в Средиземно море</p>

Новa флотилия към Газа се формира с кораби от Марсилия

Свят Преди 32 минути

Очаква се около 100 кораба да участват в международната морска инициатива

<p>Пожар в къща в Свищов</p>

Пожар в къща в Свищов, изведена е самотноживееща жена

България Преди 1 час

Гасенето на пожара в къщата продължава

Защо 11 септември? Скритата връзка между атаките в Ню Йорк и разгрома на Османската империя

Защо 11 септември? Скритата връзка между атаките в Ню Йорк и разгрома на Османската империя

Любопитно Преди 3 часа

Възможно ли е терористичната организация Ал-Кайда да е избрала датата 11 септември 2001 г. не случайно, а като акт на възмездие за едно от най-тежките поражения на Османската империя в Европа – битката при Виена през 1683 г.

Паметник на Стефан Стамболов в Пловдив

5 април: Куршуми в Градската градина

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Каква е идеалната височина на леглото за качествен сън и как да я измерим?

Каква е идеалната височина на леглото за качествен сън и как да я измерим?

Любопитно Преди 3 часа

Височината на матрака също може да повлияе на качеството на съня

Въздухът в офиса ни загрозява: Експерти предупреждават за скрита заплаха на работното място

Въздухът в офиса ни загрозява: Експерти предупреждават за скрита заплаха на работното място

Любопитно Преди 3 часа

„Теорията за офисния въздух“ стана хит в TikTok, след като работещи се оплакаха, че флуоресцентното осветление, синята светлина от екраните и лошата циркулация на въздуха на работното място буквално състаряват и загрозяват лицата им

Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Любопитно Преди 11 часа

С каква гледка се събужда екипажът на четвъртия ден

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Свят Преди 12 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Емил Дечев призова да се подават сигнали за купуване на гласове

Емил Дечев призова да се подават сигнали за купуване на гласове

България Преди 13 часа

България има нужда от смели граждани, гласи видео публикувано от Емил Дечев във Facebook

Откриха златно находище, смятано за най-голямото в света

Откриха златно находище, смятано за най-голямото в света

Любопитно Преди 15 часа

Геолози в Китай откриха златни жили на 2 километра дълбочина, чиито запаси могат да достигнат 1000 тона, надминавайки легендарните мини в Южна Африка

,

Иран атакува с дрон израелски кораб в пристанище в Бахрейн

Свят Преди 16 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция пое отговорност за нападението срещу кораба „Ишика“, докато независими източници все още проверяват информацията за пожара в пристанище „Халифа бин Салман“

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Свят Преди 16 часа

От началото на годината компанията е била мишена на повече от 40 нападения, обяви директорът на „Нафтогаз“ Серхий Корецки, след като поредните удари предизвикаха пожари в енергийната мрежа

,

Тревожна статистика: Възрастните в България вече са значително повече от младите

България Преди 16 часа

През 2024 г., когато са отбелязани последните данни в статистиката, делът на младите хора спада до 17.1%, а на възрастните над 65-годишна възраст се увеличава до 24%

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Любопитно Преди 17 часа

Нови проучвания разкриват, че необработеното месо може да предпази носителите на рискови гени от Алцхаймер. Междувременно японски учени доказаха, че дори рядкото готвене у дома намалява риска от деменция с близо 30%, стимулирайки мозъчната дейност

,

Мелони обсъди енергийната криза с емира на Катар

Свят Преди 17 часа

Мелони пристигна в Катар след посещение в Рияд, където се срещна с престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман