Д а се разрешат ли гей браковете в България. Темата стана актуална след като в началото на януари съдът отхвърли жалба на две българки за признаване на брака им и беше подета от я министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който предложи да се направи референдум по въпроса.

Българка се бори да узакони брака си с жена (ВИДЕО)

Плевнелиев: Истанбулската конвенция е за равенство, а не за измислен трети пол

Каракачанов предложи референдум за гей браковете

В 26 страни по светa гей-браковете са признати от закона, съобщава NOVA. На първо място е Холандия, където хомосексуалните връзки, макар и без брак, са били приети още през 1811 г. Легално обаче те са разрешени от 2001 г. насам. В Германия пък узакониха еднополовите бракове през юли миналата година. Там българин беше сред първите, който се врекоха във вярност на своя партньор. Еднополовите бракове са разрешени и във Великобритания, Швеция, Финдандия, Норвегия, Дания, Франция, Белгия, Люксембург, Исландия, Португалия, Испания, Ирландия и Малта. 

Европейските страни, които признават законното съжителство между хомосексуални партньори без брак са - Словения, Чехия, Естония, Италия, Хърватия, Швейцария, Гърция, Унгария и Кипър. 

Карлос Контрера от ВМРО коментира в „Събуди се”, че темата е внесена в България отвън с помощта на неправителствени организации.

„Ако проследите работата на европейския парламент и институции, ще видите, че те активно се занимават от години с тази тема и прахосват хиляди часове време”, смята Контрера.

„Човешките права са „мейнстрим” в Европа от доста години”, смята българският политик, който имаше смелостта публично да обяви, че е хомосексуален и то преди да влезе в политическа кампания – Виктор Лилов. Той посочи, че хомосексуалността е престъпление в държави в Средна Азия и Африка.

„Естествено, че в един момент гей-браковете трябва да бъдат разрешени, защото става въпрос за равни права. Българската Конституция казва, че всички граждани на тази държава са равни по достойнство и по права. И както имаме еднакви задължения, така трябва да имаме и еднакви права”, смята Лилов.

По думите му моментът за приемане на еднополовите бракове ще е, когато обществото и политиците осъзнаят, че става въпрос за равни права и това е „цивилизационен избор”.

„Прави се внушение, че ако ние не приемем гей-браковете сме от третия свят, което не е вярно”, смята Контрера. „Според него хомосексуалността се използва като ход към политиката”.

Той заяви, че в Европа освен за еднополовите бракове се дебатира и за педофилия и инцест. Това доведе до остра реакция от Лилов, който запита Контрера: „Вие нормален ли сте? Вашият министър на отбраната, вместо да се занимава с отбраната, обяви война на джендърите. Той нормален ли е?”

„Има огромно неразбиране какво е хомосексуален човек. Това не е педофил, не е човек, който се сношава със сестра си. Това са съвсем нормални хора, които са под 10% от населението и имат различна от популярната сексуална ориентация”, посочи Лилов.

„Аз мисля, че логичната позиция е да се проведе национален референдум. Това, че на Валери Симеонов не му харесва е неговата позиция, но светът не се върти около него”, заяви Контрера. „Няма тъждество между демократично общество и гей-браковете”, смята политикът от ВМРО.

Лилов отвърна, че ако има възможност би сключил брак с партньора си и би осиновил дете.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Свят Преди 1 час

Двамата са провели двучасова лична среща

Украйна под атака: Русия изстреля 273 дрона след мирните преговори

Украйна под атака: Русия изстреля 273 дрона след мирните преговори

Свят Преди 1 час

Атаките дойдоха два дни след първите преки мирни преговори в Истанбул между представители на Русия и Украйна

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Свят Преди 3 часа

Заподозреният е нападнал хора пред бар през нощта, след което е избягал от местопрестъплението

Папа Лъв XIV ще има лична среща със Зеленски

Папа Лъв XIV ще има лична среща със Зеленски

Свят Преди 4 часа

Двамата разговаряха в понеделник

Visit Bulgaria - новото дигитално лице на българския туризъм

Visit Bulgaria - новото дигитално лице на българския туризъм

България Преди 4 часа

Националният туристически портал на България вече е с ново име и домейн

Оставяте ли телефона си да се зарежда до леглото си? Ето защо е опасно

Оставяте ли телефона си да се зарежда до леглото си? Ето защо е опасно

Технологии Преди 4 часа

Батерията се загрява по време на зареждане

Два нови златни медала за България при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика

Два нови златни медала за България при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика

Любопитно Преди 4 часа

Анастасия Калева и Магдалена Вълкова донесоха отличията на финалите на отделните уреди при девойки индивидуално

Полша избира нов президент, кой ще наследи Дуда

Полша избира нов президент, кой ще наследи Дуда

Свят Преди 5 часа

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски води в социологическите проучвания преди вота

„Муха в супата“ ще извади родните звезди от зоната им на комфорт

„Муха в супата“ ще извади родните звезди от зоната им на комфорт

Любопитно Преди 5 часа

Кулинарното криминале започва на 26 май от 20:00 ч.

Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял град

Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял град

България Преди 5 часа

За мен основното е да се възстанови работата на наземния транспорт, заяви столичният кмет

Авария остави голяма част от Северна Македония без ток

Авария остави голяма част от Северна Македония без ток

Свят Преди 6 часа

Сред засегнатите от проблема градове са Кочани, Прилеп, Скопие, Гевгелия, Щип и Куманово

Ново земетресение разлюля Гърция

Ново земетресение разлюля Гърция

Свят Преди 7 часа

Трусът с магнитуд 4,4 е регистриран в района на град Халкида

Папа Лъв XIV зае Светия престол

Папа Лъв XIV зае Светия престол

Свят Преди 7 часа

На церемонията присъстваха американският вицепрезидент Джей Ди Ванс, украинският президент Володимир Зеленски и германският канцлер Фридрих Мерц

Кремъл потвърди, че се подготвя телефонен разговор между Путин и Тръмп

Кремъл потвърди, че се подготвя телефонен разговор между Путин и Тръмп

Свят Преди 7 часа

Американският държавен глава по-рано съобщи, че ще разговаря с президента на Русия в понеделник

Радев: Правим нова и много важна крачка в историята на сътрудничеството с Япония

Радев: Правим нова и много важна крачка в историята на сътрудничеството с Япония

Свят Преди 9 часа

Участието на тазгодишното изложение в Осака ще покажа на японската общественост и бизнес съвременния образ на България като утвърждаващ се регионален инвестиционен и иновационен хъб, каза президентът