З аместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев е поканил на среща посланика на Република Турция в София, по време на която "ние ще потърсим съдействие от турската страна по случая".

Това обяви пред журналисти служебният министър на външните работи Николай Милков, коментирайки случая с убития български полицай на българо-турската граница.

Полицай е убит при престрелка край Елхово

„Ще изразим безпокойство от това, което се случва от двете страни на границата. Ако трябва, ще предложим съдействие за общи действия по изясняване на случилото се“, каза още Милков. 

Прокуратурата подготвя молба за правна помощ до Турция за провеждането на неотложни действия на турска територия. Това каза пред БТА говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

По досъдебното производство се провеждат разпити на свидетели, разпитан е и служителят от Военна полиция, работил в екип със загиналия полицай в трагичната нощ, посочи тя.

Досъдебното производство е образувано с първото действие по разследването – оглед на местопроизшествие, за убийство на полицейски орган при изпълнение на служебните му задължения. Разследването се води под ръководството на окръжната прокуратура в Ямбол и ще бъде възложено на екип от следователи от града, каза говорителят на главния прокурор.

Демерджиев за загиналия полицай: Ще отговорим със сила на тази агресия

Заради нестихващия мигрантски натиск за последните два месеца това е трети загинал служител на МВР и, когато говорим за ръст на престъпността, визираме точно тези случаи. Това, което обаче не се случва, е единният и категоричен отговор на самата държава. Няма го. И това поражда оправданите страхове на хората, засилва усещането за несигурност и липса на държава, коментира Милева.

Според нея на първо място е нужна по-добра законова база, включително за по-тежки санкции срещу нелегалната миграция.

Нужно е да се обезпечат органите на реда, които са там на границата, за да се гарантират техните живот и здраве. Това се опитва да прави и българската прокуратурата, но, за да го постигнем, е необходимо съдействието и на останалите институции, допълни тя.

Какво още трябва да се случи, за да разберем това - престъпниците са обявили война на държавата и отговорност на всички нас, като представители на институциите, е да отвърнем с цялата строгост на закона, коментира Милева. 

Днес на големия християнски празник, посветен на Св. Архангел Михаил, българските полицаи отбелязват професионалния си празник. Този празник бе помрачен от смъртта на техен колега. Млад български граничен полицай, който с цената на своя живот е защитавал българската граница, посочи говорителят на главния прокурор.

Стоянов: Убитият полицай е бил с автомат „Калашников“

Милева е в Букурещ, където се открива Третият форум на Балканските главния прокурори.

Тук сме с колегите си от всички балкански държави, включително на място са и турските ни колеги, с които поддържаме постоянен неформален контакт с цел бързина на действията, които трябва да се извършват на територията на Турция във връзка с този случай. Темата за противодействието на нелегалната миграция отново ще е във фокуса на вниманието по време на форума, както е било и преди. Различното сега е, че наистина натискът и агресията на престъпниците достигна недопустими нива, каза още Сийка Милева.

В района на границата, където беше убит граничен полицай, вече има доведена жандармерия и имаме уверение от Турция, че тези хора ще бъдат намерени, каза пред медиите в Елхово служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев и допълни, че България ще започне да използва друг тип оръжие за охрана на границата.

Оръжие ще се използва, както от граничните служители, така и от военнослужещите, категоричен беше Демерджиев. „Служителите по охраната на границата ще бъдат снабдени с много по-мощни оръжия, които ще се използват при всяко съмнение, че е застрашен животът и здравето на наш граничен полицай. Това означава стрелба. Преди месец бях отново в Елхово и дадох ясни и недвусмислени указания на нашите служители да използват оръжие“, каза вътрешният министър.

Министърът коментира изказванията на експерти, според които граничните полицаи не са достатъчно добре оборудвани.

Демерджиев посочи, че в конкретната ситуация, дори и граничният полицай да е имал бронежилетка, тя не би могла да защити, тъй като е прострелян в главата от засада.

По думите му през последните месеци е подобрено състоянието на преградното съоръжение и на техническото оборудване на граничните патрули. „Милиони бяха вложени да се обезпечи границата технически. Има още какво да се прави, работим по план“, каза министър Демерджиев.

Тези момчета всеки ден спират безпрецедентния бежански натиск. Случаят от снощи е изключителна агресия, посочи Демерджиев и заяви, че ще иска от турската страна да подходи активно. Поисках същото от Европол и Европейската комисия, каза министърът. Той посочи, че случаят от снощи е първи, при който се стреля по подобен начин. Предвидено е да се увеличи щатът на „Гранична полиция“. 

По думите му по преградното съоръжение има множество пробойни. Граничните полицаи всеки ден се налага да попълват дупки в оградата. „Оттук нататък ние ще отговорим с необходимата сила на тази агресия. Ще бъдем абсолютно безкомпромисни към всеки, който създава опасност за живота и здравето на служителите по охраната на границата“, каза още той.

Вътрешният министър добави, че е поискал съдействие от турския си колега за разбиване на каналджийските мрежи. "Докато каналджийските мрежи не бъдат разбити нацяло, всеки ден наши служители ще излагат живота си на риск", заяви Демерджиев. Той добави, че през последните месеци Турция е вдигнала нивото на съдействие.

"Успяхме да пречупим кривата на мигрантския натиск по-рано тази година, но ние ще изискваме още по-голямо съдействие от турската страна, макар че те са ангажирани с натиска, който имат по границата със Сирия и Афганистан", каза още той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 5 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 7 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 7 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 8 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 8 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 9 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 9 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 10 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 10 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 11 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 11 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 11 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“

Българин загина в катастрофа в Гърция

Българин загина в катастрофа в Гърция

Свят Преди 11 часа

Задържана е шофьорката на леката кола, участвала в пътното произшествие

Снимката е илюстративна

Уроците на Аржентина: Може ли „Хантата“ да бъде следващата пандемия

Свят Преди 11 часа

Експертите по инфекциозни болести казват, че предаването на хантавирус от човек на човек изисква обмен на големи капчици слюнка, което означава, че само продължителен контакт със заразен човек вероятно би довел до инфекция