„Името, което беше обявено, трябваше да го търся в Гугъл. Честно, нямах представа кой е г-н Миталов”.

Това заяви пред NOVA депутатът от „БСП за България” Александър Симов по повод решението на САЩ да забранят достъпа до тяхна територия на съдия Андон Миталов и семейството му.

„В социалните мрежи се създаде едно усещане, че американското посолство ще обяви името на човек, което ще разтърси българското общество. Чух какви ли не версии”, посочи Симов.

Това е българинът, на когото САЩ наложиха забрана

„В крайна сметка се оказа, че тази надежда, че американците вместо нас ще свършат голямата антикорупционна битка, е измамна”, заяви депутатът от БСП.

„Голямата, тежката работа се пада на нас”, подчерта той. „Разбирам защо хората разчитаха някой друг да свърши тази работа. Това вероятно е заради огромното недоверие в българските институции, в тяхната битка с корупцията”.

„Наистина беше анонсирано от посланика, като реален знак на американците да покажат, че българската корупция е неприемлива за тях. Това навреди на тяхната борба с корупцията поради една проста причина – нагнетяването на очаквания и изплюването на името по никакъв начин не са съотносими”, смята Симов.

„Хората очакваха името на човек, за когото всички поне подозират, че е реално свързан с корупция. Докато за съдия Миталов тепърва трябва да научаваме какви са основанията за подобно посочване. Не знам в България той да е разследван за корупция”.

Скандал, съдия пусна Николай Малинов в Москва

„Истината е, че американците и това е тяхно право, използват този свой инструмент като геополитика, а ние очаквахме те да се намесят в нашите вътрешни работи”, каза Симов.

Според него в българското общество съществува надеждата, че някой ще дойде и едва ли не по магически начин ще реши проблемите.

Симов коментира и изявлението на президента, че сваля доверието си от правителството. По думите на депутата от БСП, така държавният глава Румен Радев се е превърнал в изразител на гражданското недоволство от управлението на страната.

„Не смятам, че ситуацията опира до президентска партия”, подчерта Симов.

На друго мнение е обаче депутатът от ГЕРБ Маноил Манев. 

„Президентът се „подхлъзна” и тръгна в площадната политика. Нормално беше това, защото неговите учители в политическия живот са Корнелия Нинова и Александър Симов. Той се подхлъзна да говори неща, които не са президентски”, заяви Манев в предаването „Здравей, България”.

Депутатът от ГЕРБ счита, че президентската институция е била „унищожена” от действията на Румен Радев.

„За рейтинга ли трябва да живее президента – обединителят на нацията?”, попита Манев

Горанов: Президентът и ние не можем да прекратим взаимоотношенията

Според него евентуалното решение за импийчмънт на Румен Радев е политическо и такова ще бъде взето на политическо ниво.

„Няма връзка между питането на Гешев и Конституцията в тази ѝ част за импиймънта”, подчерта Манев. „Факт е разединяването на нацията, призоваването за сваляне на правителството, бягането от функциите, заложени в Конституцията”.

По думите на Манев, от приказките за прикриване на документи от КПКОНПИ и пренебрежителното отношение към правителството от двама генерали, „до военния преврат има само една крачка”.

„Всички неща, които каза г-н Симов, са на границата на лъжата” заяви депутатът от ГЕРБ.

Манев коментира и решението на САЩ да забранят достъпа до своя територия на български гражданин.

Радев: Официално снемам доверие от правителството

„Посочвайки името, американското правителство посочва проблем. Не конкретния човек. Те могат да го лишат от виза по всяко време”, каза Манев и подчерта: „Изявлението на американското правителство беше, че той е замесен в корупция”.

Депутатът от ГЕРБ е категоричен, че САЩ са партньор на България и трябва да се обърне внимание на тяхната позиция и тя да не се омаловажава. Според него най-страшното е да не можеш да разчиташ на съда, когато правата ти са засегнати.

 „Това е последната инстанция, в която се очаква човек да получи справедливост”, заяви Манев и призова председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, председателстващ и Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) да излезе и да коментира обвиненията от САЩ срещу съдия Андон Миталов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 5 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 10 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 10 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 11 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 11 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 11 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 11 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 12 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 12 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 12 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 12 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 12 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 12 часа

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 13 часа

Подробности четете в следващите редове

<p>Глобиха TikTok с 530 милиона евро</p>

TikTok е глобен с 530 милиона евро за нарушение на лични данни

Свят Преди 13 часа

На TikTok е разпоредено да приведе дейността си в съответствие с регламента в срок от шест месеца