З а разследване на сделката за самолетите F-16 Block 70 и за възстановяване на военната служба в България настоя в декларация от парламентарната трибуна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
От партията поискаха разследване на всички хора, които са свързани със сделката за самолетите F-16 и предприемане на наказателноправни действия към тях. Поводът за декларация е вчерашният празник на Българската армия. В документа се посочва още, че вчера не е имало военен парад, а „панихида в центъра на София без техника“.
Радев към военнослужещите: Аз вярвам, че ще отхвърлите всеки опит за разкол и унижение
За Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, Гергьовден, в началото на военния парад над площад „Княз Александър Първи“ прелетяха вертолет Ми-17, носещ националното знаме, и два вертолета „Кугър“.
В декларацията се посочва, че военната техника "отдавна е подарена на Украйна".
Костадинов настоя за разследване най-вече на бившия военен министър Красимир Каракачанов от третото редовно правителство на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
„На следващо място предприемане на незабавни действия за възстановяване на бойните качества на българската войска, като за целта едно от първите неща, които трябва да се случат, е да се възстанови военната служба в България, защото в едно общество, в което връзката между народа и неговата войска е скъсана, няма бъдеще“, каза още Костадинов.
Божанов за скандала с F-16: Примирието между Борисов и Радев беше краткотрайно
Той определи като "огромна излагация и огромен позор това, което българското политическо и военно ръководство е причинило на остатъчната българска войска, включително и във вчерашния ден, когато единственият ни самолет F-16 се е оказало, че не може да лети". Кога ще полети не е много ясно, кога ще дойде вторият, който трябваше да дойде на 28 април, също не е много ясно, добави Костадинов и припомни, че министърът на отбраната се е заклел, че вторият самолет ще бъде тук на 28 април.
В началото на декларацията Костадинов направи преглед на периода, в който България е член на НАТО. Миналата година се навършват точно 20 години от членството на България в този военнополитически съюз. През 1989 г. числеността на българската армия е 108 000 души. Мобилизационният резерв е 2,2 млн. души. С други думи в случай на война България е можела да изкара на бойните полета два милиона и триста хилядна армия. Това е преди 36 години. „През 2004 г., когато българската държава бе анексирана в НАТО, от нашата армия са останали 40 процента от тези 108 хиляди души, тоест 45 хиляди души. Към настоящия момент реалното число на българската армия е 15 хиляди души“, посочи Костадинов. По думите му мобилизационният резерв е под шестцифрено число.
Радев към военнослужещите: Аз вярвам, че ще отхвърлите всеки опит за разкол и унижение
Танковете в българската войска през 1989 г. са 2200, през 2004 г., когато влизаме в НАТО, имаме 560, в момента - 40 танка и продължават да намаляват, защото не се предвижда купуване на нови танкове. Бронираните ни машини през 1989 г. 4000, през 2004 г., когато влизаме в НАТО – 1230, в момента имаме 220. Тежките артилерийски системи през 1989 г. – 1450, когато влизаме в НАТО – 762, в момента са 80. Бойните ни кораби са 120 през 1989 г., 62, когато бяхме анексирани в НАТО, в момента са шест. Тук трябва да отбележим, че строим два. Строим ги вече трета година, кога ще станат готови не е много ясно. Бойните ни самолети са 230 през 1989 г. – 72 през 2004 г. "В момента бойните ни самолети – има ли смисъл да говорим за бойните ни самолети, след като видяхме огромната излагация и позор, което българското военно и политическо ръководство причини на остатъчната ни българската войска", каза Костадинов.
Нормално ли да дадеш три милиарда за самолети, които още първия ден да се счупят. Това е нормално според нашите управляващи, също така е нормално в момента, в който машината е дефектирала да обвинят военните, което беше изключително голям позор.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Борисов за думите на Радев на парада: Грозно - Радев е командвал само ВВС и всички проблеми са там
Първи световни реакции след военната конфронтация между Индия и Пакистан
Мръсната тайна на хранителната индустрия, която коства пари и здраве