13

Р азличия в състава и кчеството на храни от една и съща марка, продавани в търговски вериги в различни държави от ЕС установи ново проучване.

Взети са били общо 106 проби от 53 храни и напитки от една и съща търговска марка. Едната от пробите е взета от търговска верига в България, а от храната от същата марка е взета и втора проба - от същата или подобна верига магазини в друга държава-членка на ЕС, поясни министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.

Ще премахнат ли двойните стандарти за храните в ЕС

Майки установиха: Детските храни тук са по-лоши и скъпи

Тези изследвания са много по-мащабни от предшестващите ги миналото лято и са направени в периода между 21 февруари и 20 април. Сравнявани са продукти, продавани у нас, в Германия, Австрия, Италия и Чехия.

Изследването обхваща - сравнение на етикети и на външни белези; сравнителни изпитвания в лаборатория - по органолептични и физикохимични показатели и съдържание на специфични съставки; сравнение на цените.

Сравнението на етикетите сочи, че при 40 продукта /75,5% от обхванатите продукти/ информацията на етикетите е идентична.

При 13 продукта /24,5% от всички/ има различия в представената информация по отношение на състав и/или хранителната стойност.

Различията в етикетите се отнасят за мляко за малки деца, моцарела, безалкохолни напитки, сладкарски, тестени и шоколадови продукти и зеленчуков бульон.

Чехия е една от страните, които също се оплакват от различни стандарти, но изследването установява, че

имаме по-лоши храни и от чешките,

каза министър Порожанов.

При 20% от идентичните продукти на нашия и на западноевропейския пазар има разлики според съдържането на етикетите, при над 40% - по-високи цени при нас.

Най-обезпокоителен и неприятен е фактът, че това се отнася за мляко за малките деца. Физикохимични разлики има само при един продукт - адаптирано мляко за малки деца. У нас то е с по-високо съдържание на растителни мазнини, но с по-ниско съдържание на макроелементи и витамини.

При сирене моцарела има разлика в цвета и вкуса на продуктите, наличие на шупли в разрезната повърхност и утайка в саламурата на българския аналог. Продуктът от България е с по-ниско нетно количество и по-малко количество сирене в опаковката, за сметка на повече саламура. При бързо замразените багети има по-малко колбас и твърдо сирене в продукта на българския пазар, за сметка на повече чушки, доматено пюре и хлебна база.

Една от пробите на млечен шоколад е показала, че у нас той е с по-ниска масленост и по-ниско съдържание на какао. В млечен шоколад от друга марка е установено по-малко съдържание на лешници в продукта на българския пазар.

При безалкохолните напитки са открити разлики в състава, степента на газираност, вкуса и енергийната стойност. Безалкохолни напитки със съдържание на портокал на една и съща фирма например, е с най-ниско съдържание на плод у нас, както и в Унгария - 5%, докато в Италия то е над два пъти повече - 12%. В половината държави напитката се прави със захар, а в другите, в това число и у нас - със заместител. Има и разлика в газираността.

Ядем ли второ качество храни

Юнкер призна: Има двоен стандарт при храните в ЕС

Данните сочат също така, че

при 31 продукта /58% от обхванатите продукти/ цените в България са с между 0,4 и 64,8% по-ниски от тези в съответната държава-членка на ЕС.

Като цяло цените на шоколад, бисквитени изделия и безалкохолни напитки в България са съществено под тези в останалите държави-членки на ЕС, обхванати от проучването.

Общо 22 продукта /42% от обхванатите продукти/ се предлагат по-скъпо в България,

отколкото в другата държава-членка на ЕС. Впечатление прави драстично по-високата цена за една марка макаронени изделия, която у нас е с 2,5 пъти по-скъпа от аналога й в Италия.

При детските храни пюре от зеленчуци в Германия е с над 40% по-евтино, отколкото в България.

По отношение на цените, сравнено с Германия, на българския пазар значително по-високи са цените на плодов сок, чай и месни продукти. За останалите продукти различията не са толкова съществени.

Сравнението с Австрия сочи преобладаващо по-ниски цени на българския пазар. При останалите три държави не може да се открои ясна тенденция, показва проучването.

"Въпросът за еднаквото качество на продуктите на европейския пазар е тема, поставена няколко пъти на Съвета на министрите и многократно всички страни членки от Централна и Източна Европа настояваме за единна европейска регулация", каза Румен Порожанов.

Не е лесно да се изгради обща регулаторна рамка за качеството на храните,

коментира еврокомисарят по здравеопазване и храни Витенис Андриукайтис след края на неформалното заседание на министрите по здравеопазване на ЕС. Безопасността на храната е гарантирана навсякъде, отбеляза Андриукайтис и допълни, че всички са против вариантите Европа да е на две или повече скорости по отношение на качеството на храната и гражданите трябва да са равнопоставени.

В рамките на обща селскостопанска политика може да бъдат стимулирани производителите, но не е възможно да имаме единен универсален инструмент, посочи той.

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев е категоричен, че няма да бъде позволено българските граждани да се хранят с по-нискокачествена храна в сравнение с тази в западните държави.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 13
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

13 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

.

Румънска сенаторка по стъпките на Путин: Иска Румъния да анексира територии на Украйна

Свят Преди 1 час

Сенаторката реагира незабавно с изявление от новата си партия SOS Romania

джендър

Световната федерация по лека атлетика забранява трансджендъри да участват като жени

Свят Преди 2 часа

"Да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети"

Владимир Путин

Хърватия: Бихме арестували Путин

Свят Преди 3 часа

Хърватия признава Международния наказателен съд

Медведев

Медведев: Tрябва да се забрани на "чуждестранните агенти" да изкарват пари в Русия

Свят Преди 5 часа

Руският закон за "чуждестранните агенти" е насочен към хора, медии и неправителствени организации в Русия, които не се придържат към линията на правителството

<p>Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха &quot;трудно решение&quot;</p>

След 12 години брак: Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха "трудното решение" да се разведат

Любопитно Преди 5 часа

„Насладихме се на толкова много прекрасни години заедно и продължаваме напред с дълбока любов, доброта и взаимно уважение към всичко, което сме създали заедно“, каза двойката в съвместно изявление

Гордън Мур

На 94 години почина съоснователят на "Intel" Гордън Мур

Свят Преди 6 часа

Мур и Робърт Нойс основават "Intel" през юли 1968 г.

.

Артишокът - любим зеленчук на италианците и гарант за дълголетие

Любопитно Преди 6 часа

Той е многогодишно тревисто растение от семейство Астри

<p>Трети ден силна магнитна буря, какво трябва да знаем</p>

Трети ден продължава силна магнитна буря на Земята

Свят Преди 6 часа

Степента на смущение на магнитното поле на Земята, според данните от мониторинга на космическата обстановка, продължава да остава на ниво G3

<p>Спечели ли Украйна битката за Бахмут, какво съобщи Валерий Залужни</p>

Киев: Украинските сили са стабилизирали положението около Бахмут

Свят Преди 6 часа

Според сводката на британските разузнавателни служби, публикувана днес, "настъплението на Русия към Бахмут, в Донбаския регион, до голяма степен е спряло"

Гутериш

Гутериш: Оцеляването на човечеството зависи от управлението на водните ресурси

Свят Преди 7 часа

Водата "трябва да бъде в центъра на световния политически дневен ред", допълни той

<p>Оказва ли Китай военна помощ на Русия? Какво заяви САЩ</p>

Байдън: Китай засега не оказва военна помощ на Русия

Свят Преди 8 часа

"Това, че все още не е, не означава, че няма да го направи; но все пак засега не го прави", каза Байдън

Снимката е илюстративна

"Кретенско видео за социалните мрежи": Кметът на Венеция разгневен след опасен скок от висока сграда

Свят Преди 9 часа

Видео, на което се вижда как мъж скача от покрива на сграда в един от каналите на Венеция и доплува до брега, където го очаква друг мъж, заснел всичко, който му подава после хавлиена кърпа, се превърна в хит в интернет

Снимката е илюстративна

Торнадо отне живота на поне 23 души и причини значителни разрушения в Мисисипи (ВИДЕО)

Свят Преди 9 часа

Кметът на Ролинг Форк разказа пред местна телевизия, че след като минало торнадото, не могъл да излезе от къщата си, защото електропроводите наоколо били съборени

Армения и Турция ще отворят частично границата си

Армения и Турция ще отворят частично границата си

Свят Преди 10 часа

Първоначално сухоземната граница ще бъде отворена само за дипломати и граждани на трети страни, до началото на туристическия сезон, каза арменският външен министър

Роман Костомаров

След ампутациите: Какво е състоянието на Роман Костомаров

Свят Преди 10 часа

По-рано вестник "Московски комсомолец" съобщи за операцията по отстраняване на пръстите на ръката на фигуриста

<p>Русия: Неприятелски акт, Словакия наруши договора</p>

Русия: С прехвърлянето на самолетите МиГ-29 на Украйна Словакия наруши договора за придобиването им

Свят Преди 11 часа

Руските власти окачествяват решението на Словакия като "неприятелски акт"