В ицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов заяви пред журналисти, че българската позиция по отношение на евентуални санкции от ЕС срещу Турция за действията й в Сирия трябва да бъде балансирана и в същото време много твърда на границата ни.

Той отново повтори изразената вчера от премиера Бойко Борисов позиция на страната ни, че трябва да се спрат военните действия в Сирия, за да бъде предотвратена хуманитарна катастрофа.

Борисов: Турция да спре операцията в Сирия

"България не трябва да бъде от ястребите, трябва твърдо да се държим на границата и политиката на Гранична полиция и армията трябва да бъде недопускане на българска територия, включително със силови средства, но няма смисъл ние да бъдем флагман на подобни европейски позиции, защото отново става въпрос за интереси", коментира вицепремиерът. "Големите и малките държави имат свои интереси и всеки си ги защитава и ако ние чакаме някой друг да ни решава проблемите и да ни пази границата - майко, мила", продължи той.

Каракачанов каза, че не очаква ЕС да има много твърда позиция спрямо Турция,

заради многото икономически интереси и инвестиции, които няма да бъдат подложени на риск.

Вицепремиерът изтъкна, че истинската опасност от конфликта в Сирия е не толкова, че от там могат да тръгнат бежанците, а в над 150 000 джихадисти и техните семейства, които са в лагерите, охранявани от кюрдите. Според Каракачанов тези хора, ако бъдат освободени, има възможност да се смесят с някои групи бежанци и да тръгнат към Европа или да възобновят бойните действия срещу сирийската държава и конфликтът да ескалира отначало.

В отговор на въпрос дали армията е в състояние да защити границите при миграционен натиск,

вицепремиерът заяви, че армията е в готовност да подпомага Гранична полиция. Надявам се, че заедно с полицията и подкрепата на обществото ще съумеем, допълни той.

Колко бежанци може да приеме България при мигрантска криза

Като заяждане определи вицепремиерът изказването на президента Румен Радев по-рано днес, че какъвто ни е футболът, такова ни е управлението и попита дали футболът е бил по-хубав при управлението на Сергей Станишев или на Пламен Орешарски.

Радев критикува кабинета заради БФС

От 2015 г. насам държавите от ЕС са получили от общностния бюджет 8,6 милиарда евро за подобряване на условията за прием на мигранти.

Това показват данни от доклад, представен днес от Европейската комисия.

Според данните България е получила 300 милиона евро за осигуряване на по-добри условия в шест миграционни центъра. По думите на еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос, нашата страна, както Гърция и Кипър, са подложени на голям миграционен натиск, затова могат да разчитат на икономическа и политическа подкрепа от ЕК.

В доклада се отбелязва, че от 2015 г. досега в ЕС са били разселени 63 000 мигранти. За всеки от тях държавите от ЕС са получили по 10 000 евро. За Турция ЕС е осигурил шест милиарда евро, насочени към 1,7 милиона приютени сирийци бежанци.

Тръмп заплаши да унищожи турската икономика

Ердоган: От 6 милиона сирийски бежанци, 3,65 са в Турция

"За годините на конфликта в Сирия 12 милиона души напуснаха своите домове. Половината от тях напуснаха Сирия, От шестте милиона сирийски бежанци 3,65 милиона са в Турция". Това каза президентът на Турция Реджеп Таийп Ердоган на заседание на парламентарната фракция на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара, предава"Анадолската агенция".

Операцията "Извор на мира" в Сирия продължава успешно според набелязаните планове, продължи Ердоган. 

Турският лидер отбеляза, че терористичната организация "Ислямска държава" е проект, реализиран с финансовата подкрепа на някои страни, които са изпращали терористи. "Днес същите тези страни се позиционират като най-яростните противници на "Ислямска държава". На Турция й е добре известна ролята на всяка страна в региона", заяви президентът.

Турция започна офанзива срещу кюрдските сили в североизточната част на Сирия

Турският президент категорично изключва всякакви преговори с кюрдските бойци в Сирия, като заяви, че единственият им вариант е да хвърлят оръжието и да се оттеглят.

Той отхвърли призивите от чужди сили, включително САЩ, които поискаха прекратяване на огъня в продължаващата седмица операция на Турция в Северна Сирия.

"Има някои лидери, които се опитват да посредничат... Никога в историята на турската република не е имало такова нещо като това държавата да седи на една и съща маса с терористична организация", каза Ердоган в речта пред парламента.

"Нашето предложение е точно сега, до вечерта, всички терористи да хвърлят оръжието, оборудването и всичко, да унищожат всичките си капани и да излязат от безопасната зона, която сме определили", каза той, цитиран от АФП.

Това е "най-бързият начин за решаване на проблема в Сирия", добави той.

Държавният глава разкритикува Лигата на арабските държави (ЛАД), която, по неговите думи, е заела пристрастна позиция по отношение на действията на турската армия в Сирия.

Турският лидер се обърна към страните-членки на ЛАД: "Колко сирийски бежанци приехте?

Първо вие изключихте Сирия от ЛАД, а сега в опит да оскърбите Турция се опитвате да се сближите със Сирия, като я приемате отново в организацията".

"Нито един чуждестранен политик не изрази съболезнованията си към Анкара във връзка със смъртта на 20 жители на погранични села в резултат на ракетни и минометни атаки от Сирия и не пожела 170 скорошно възстановяване на 170-те ранени. Ние ще вземем това предвид и няма да им вярваме повече. Такива партньори в чужбина са ненадеждни", категоричен е той.

Ердоган отбеляза, че никой не е очаквал, че турската армия за толкова кратко време ще напредне толкова дълбоко в сирийската територия. Осъзнавайки поражението си, привържениците на терористите започнаха набързо да се опитват да установят диалог с Анкара, заяви турският лидер.

Президентът подчерта, че Турция никога не е убивала цивилни и никога няма да го направи.

"Ако искате да видите преследвани цивилни граждани, погледнете Афганистан, Мианмар, Нагорни Карабах в Кавказ и Босна на Балканите", каза Ердоган.

Турция стартира операция „Мирна пролет“, третата в поредицата от трансгранични антитерористични операции в Северна Сирия, насочени към терористи, свързани с "Даеш" и сирийското образувание на ПКК, на 9 октомври в 16:00 ч. Операцията има за цел създаване на свободна от терор зона за завръщане на сирийците в района източно от река Ефрат. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

Стачка блокира частично ГКПП "Капитан Петко Войвода"

България Преди 21 минути

Нормално е движението и на граничните пунктове със Сърбия

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Свят Преди 1 час

37-годишна американска гражданка Рене Гуд беше простреляна в колата си по време на операция на Службата за имиграция и митнически контрол в сряда

Лидерът на ФАРК  призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Лидерът на ФАРК призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Свят Преди 1 час

Сянката на интервенционисткия орел надвисва над всички, каза Иван Мордиско

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 2 часа

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

Украинската посланичка в Киев Олга Стефанишина

Посланикът на Украйна във Вашингтон: Има украински граждани на борда на завзетия от САЩ танкер "Бела-1"

Свят Преди 2 часа

Украинските дипломати са във връзка с американските власти, за да осигурят консулски достъп до членовете на екипажа

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 2 часа

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден

<p>CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят</p>

CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят и навлиза във физическия

Технологии Преди 2 часа

Най-голямото изложение за електроника тази година отправи ясно послание. Изкуственият интелект вече не се "събира" само в смартфоните и е готов да навлезе в реалния свят чрез все повече умни системи, роботи и дори автомобили, за да е навсякъде

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Любопитно Преди 2 часа

Авокадото се счита за здравословен плод, богат на здравословни мазнини, витамини и минерали

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Свят Преди 2 часа

Във Великобритания отдавна има данък върху захарта и захарните изделия, а сега влезе в сила и нова мярка за борба срещу затлъстяването

<p>&bdquo;Ще се опитам да постигна безсмъртие до 2039 г.&ldquo;</p>

Милионер планира да постигне безсмъртие до 2039 г.

Любопитно Преди 2 часа

Крайната цел на технологичния предприемач Брайън Джонсън е да живее вечно

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

Свят Преди 2 часа

Силия Флорес от години е най-влиятелната жена във венецуелската политика

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Свят Преди 2 часа

Стотици деца, жени и възрастни бяха потърсили убежище в театъра на Мариупол през 2022 г., за да се спасят от руските бомби

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Свят Преди 10 часа

Пожарникари пропълзяваха през отломките, за да извадят оцелелите

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Свят Преди 11 часа

Пострадалата ученичка е била приета в болница

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Свят Преди 13 часа

Стотици хиляди останаха без ток