П ленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението беше прието единодушно. 

ВСС отложи гласуването на кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор

Днешното извънредно заседание беше свикано от министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да може Пленумът на ВСС да се произнесе по отложената процедура за избор на ръководител на държавното обвинение, съгласно решение на Пленума на ВСС от 16 януари 2025 г. и обнародването в "Държавен вестник" на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) в 14-дневен срок.

"В мое лице и на кабинета "Желязков" ще срещате подкрепа за законодателни инициативи, за мерки от страна на изпълнителната власт, за да успяваме заедно да решаваме проблемите на съдебната система", каза правосъдният министър в началото на днешното заседание на Пленума.

По думите му българските граждани очакват ефективно правосъдие. "Правораздавателните органи трябва да работят не с оглед на личността, а по начин, по който да гарантират правата и законните интереси на гражданите и на юридически лица", каза министърът.

 

На 15 януари парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за съдебната власт, с които се прекратява започналата процедура по избор на главен прокурор. Единствен кандидат за поста в тази процедура беше изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Ден по-късно Пленумът на ВСС отложи избора на главен прокурор. Предложението бе на Прокурорската колегия и бе представено от Георги Кузманов. Той се мотивира с приетите промени в Закона за съдебната власт. 

"Единственото ограничение за решение на Пленума е да прави предложения за избор на т. нар. „трима големи“ в съдебната система - главен прокурор, председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд", обясни Огнян Дамянов от ВСС за промените в закона.

"За всички останали въпроси е компетентен да взема решения, тъй като обратното би означавало да се блокира напълно дейността на съдебната система, което едва ли е било цел на законодателя", каза още той.

Дамянов обясни, че и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов може да изпълнява тези функции още шест месеца.

"Някои политици говорят за спиране на процедурата. Това е невярно, заблуждаващо. Има разлика между спиране на процедура, защото, когато бъде спряна, тя може да продължи. Тази процедура трябва да бъде прекратена. Следваща може да бъде проведена от ВСС с избрани нови членове, съобразно изискванията на закона', обясни министър Георгиев пред журналисти преди началото на заседанието.

НС реши: Само членове на ВСС с неизтекъл мандат ще могат да избират главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС

НС дава на Сарафов още шест месеца като главен прокурор

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Нови жертви след руски атаки в Украйна</p>

Руски атаки в Украйна - жертви в Харков и щети по пристанището в Измаил

Свят Преди 2 минути

Дронове удариха жилищни райони и енергийна инфраструктура, има ранени и разрушения

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Историческа присъда срещу Google и Meta за вредите върху психичното здраве на младежите

Свят Преди 8 минути

Делото може да промени начина, по който технологичните компании носят отговорност за своите продукти

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Показват как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април

Парламентарни избори Преди 37 минути

В изборите ще участват 24 формации - 14 партии и 10 коалиции

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Как навикът да скролваме в телефона издава доходите ни

Любопитно Преди 44 минути

Обърнете внимание на хората около вас, които говорят по телефоните си

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Храните, които най-много вредят на мозъка ви

Любопитно Преди 45 минути

Кои са те и защо вредят на мозъка ви четете в следващите редове

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Сладък сън в чиния: 5 храни, които помагат при безсъние

Любопитно Преди 48 минути

Ако някога сте имали проблеми със заспиването, режимът ви на хранене може да играе много по-голяма роля, отколкото предполагате

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

САЩ: Тръмп не блъфира, ще ударим Иран по-силно

Свят Преди 8 часа

Левит заяви, че цените на горивата ще паднат веднага щом приключи американската военна операция в Иран

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Иран обяви, ако САЩ нахлуе, ще удари Червено море

Свят Преди 10 часа

Проливът Баб ел-Мандеб е сред най-стратегическите в света

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Прецедент, момиче осъди най-големите социални медии

Свят Преди 11 часа

Според съдебния състав двете социални медии са проявили небрежност

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

Гюров обсъди с експерти мерки срещу петролната криза

България Преди 12 часа

По време на срещата стана ясно, че на този етап банковият сектор не е пряко засегнат от ситуацията в Близкия изток

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Ракетната индустрия в САЩ в "бойна готовност" за Иран

Свят Преди 12 часа

Войната в Близкия изток води до бързо изчерпване на запасите от ракети

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Украйна отговори на удара с масирана атака срещу Русия

Свят Преди 13 часа

По информация на Русия общо 398 дрона с голям обсег на действие са били прехванати

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Тридесет държави решават как да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Срещата ще се състои на ниво началници на генералните щабове

"Без лечение бъдещето ѝ е много, много мрачно": 2-годишно момиче е с рядка детска деменция

"Без лечение бъдещето ѝ е много, много мрачно": 2-годишно момиче е с рядка детска деменция

Свят Преди 14 часа

Лени е диагностицирана със синдром на Санфилиппо, рядко генетично заболяване, често описвано като детска деменция