В ъзникнал е инцидент във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, след което е последвал пожар.

Двама души са загинали - инженер и монтьор,

предаде агенция БГНЕС.

53-годишният специалист по взривовете инж. Върбан Пешков, е единият от загиналите при експлозията днес в казанлъшката оръжейница „Арсенал“, информира в. „24 часа“. Той е зам.-директор на Завод 3, в чийто цех 120 стана трагедията, семеен е.

Другата жертва е монтьор на 41 години, несемеен. Това е Румен Райчев. И двамата са дългогодишни служители на завода, а Пешков е и технически директор на Завод 3, съобщиха от прокуратурата. 

И двамата са починали от

тежки изгаряния след взривен барут.

Други четирима работници са били в цеха по време на фаталното запалване, но са успели да избягат навън и са се спасили.

Леко ранен е още един работник, но състоянието му е стабилно. Той не е бил настаняван в болница.

Инцидентът е станал в барутния цех 3 на завода, уточнява Агенция „Фокус“. Сигнал за него е подаден на телефон 112 тази сутрин около 10.30 ч.

Във военния комплекс са влезли пожарна, полиция и линейка, както и екипи на Регионалната дирекция на ПБЗН, уточниха от пресцентъра на ОДМВР-Стара Загора.

Военният завод "Арсенал"
Военният завод "Арсенал" Източник: БГНЕС

„Няма опасност за населението”,

съобщи за Нова ТВ директорът на областна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” Никола Николов.

„Категорично няма опасност от замърсяване в района. В района ще пристигне мобилна лаборатория, която ще направи замерване чистотата на въздуха на място. Няма опасност от нови взривове”, успокои той.

Не взрив, а запалване по време на настройка на оборудване

в барутния Завод 3 са причина за инцидента, възникнал тази сутрин на територията на „Арсенал“ Казанлък, обясни пред DarikNews.bg изпълнителният директор на дружеството Николай Ибушев.

Не отговарят на истината разпространяваните твърдения за възникване на взривове, пожари, обгазявания и други пострадали работници и служители при инцидента. Всички информации от този род са спекулации. Това се казва в официално съобщение

Ръководството на фирмата отправя апел да не се създава паника

по отношение на инцидента, който отне живота на двама специалисти и професионалисти, както и да се уважава скръбта на близките. Ръководството на „Арсенал“ АД поднася искрени съболезнования на семействата на загиналите.

Създадена е специална група, която да разследва причините, довели до трагичния инцидент. Към момента няма конкретни данни, предизвикали нещастието.

Своевременно сградата са напуснали останалите работещи там, няма други пострадали, нито разрушения. Към момента не може да се предостави повече информация, компетентните органи извършват разследване, уточняват от управата на фирмата.

По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров екип от двама следователи се намира на мястото на инцидента,

където ще бъде извършен оглед.

До момента е установено, че в цеха е възникнала производствена авария, при която е станало запалване на различни барутни съставки, вследствие на което са загинали двама души.

Пожарът е бил локализиран и потушен от екипи от пожарникари. 

Mинистърът на икономиката Божидар Лукарски каза, че ангажиментите по приватизационния договор на „Арсенал“ са приключили отдавна, заради давността на продажбата на дружеството.

При всички положения

тази производствена авария в „Арсенал“ няма нищо общо с клаузите по приватизационния договор, отбеляза министърът.

Той коментира днешния инцидент във военния завод в Казанлък след участието си в първата национална дискусия за 2016 г. от кампанията „Да! На българската икономика“.

Около 17 часа от Окръжната прокуратура в Стара Загора съобщиха, че е приключил първият оглед след взрива. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Тайван: Kупуването на оръжие от Съединените щати е гаранция за стабилност в региона

Свят Преди 15 минути

Китайският президент настоя, че островната страна може да е повод за директна конфронтация

,

Франция помага на Украйна в борбата срещу руските балистични ракети

Свят Преди 1 час

Двамата държавници обсъдиха процеса по присъединяването на Украйна към Европейския съюз и отварянето на всички преговорни глави в близко бъдеще

.

Путин разговаря с президента на ОАЕ за Близкия изток, Иран и Украйна

Свят Преди 2 часа

И двете страни отбелязаха значимостта на „продължаването на политико-дипломатическия процес“ за изработване на компромисни мирни споразумения

,

Поп иконата Джанет Джексън празнува 60-годишен юбилей

Любопитно Преди 2 часа

Творчеството на Джанет Джексън се простира до всички кътчета на съвременната поп култура

.

Трагедия в Банкок: Влак помете и запали автобус, 8 загинаха и над 30 са ранени

Свят Преди 3 часа

Пожарникари и спасители отцепиха мястото на сблъсъка, а следователите надничаха в изгорялата обвивка на автобуса

Междузвездни войни

Кой герой от „Междузвездни войни“ сте според зодията

Любопитно Преди 3 часа

Откакто през 1977 г. излезе първият филм, режисиран от Джордж Лукас и с участието на Марк Хамил, Харисън Форд и Кари Фишър, в последвалия почти половин век се роди цяла вселена на „Междузвездни войни“ с продължения, предистории, спин-офи, телевизионни сериали, видеоигри и др.

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

България Преди 3 часа

Прокуратурата е преценила, че няма основание за искане на постоянен арест

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

САЩ също наложиха своя собствена блокада над иранските пристанища въпреки несигурното споразумение за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 8 април

Снимката е архивна

Спасителен водолаз загина при издирването на телата на загиналите туристи на Малдивите

Свят Преди 4 часа

При тежкия инцидент общо петима италиански туристи загубиха живота си

Илияна Йотова заминава за Азербайджан за Срещата на върха на Световния градски форум

Илияна Йотова заминава за Азербайджан за Срещата на върха на Световния градски форум

България Преди 5 часа

В неделя тя ще проведе двустранна среща с президента Илхам Алиев

<p>Турция предлага изграждането на тръбопровод за гориво към Румъния през България</p>

Турция предлага изграждането на военен тръбопровод за гориво към Румъния през България

Свят Преди 5 часа

Тръбопроводът трябва да осигури енергийните нужди на Източния фланг на НАТО

В ДР Конго са потвърдени 13 случая на рядък щам на ебола

В ДР Конго са потвърдени 13 случая на рядък щам на ебола

Свят Преди 6 часа

По данни на Световната здравна организация към момента няма одобрена ваксина срещу този щам

Израелски удари в Ливан въпреки удължаването на прекратяването на огъня

Израелски удари в Ливан въпреки удължаването на прекратяването на огъня

Свят Преди 6 часа

Израел и Ливан водят преговори във Вашингтон – първите от десетилетия насам между двете страни, които не поддържат дипломатически отношения

"Мислехме, че е газова експлозия": Мистериозен дрон удари сграда в Турция

"Мислехме, че е газова експлозия": Мистериозен дрон удари сграда в Турция

Свят Преди 6 часа

На мястото са изпратени полицейски, противопожарни и аварийни екипи

Продължава издирването на телата на туристите, загинали на Малдивите

Продължава издирването на телата на туристите, загинали на Малдивите

Свят Преди 6 часа

Жертвите са извършвали дълбоководно гмуркане в пещера на атола Вааву

София с ново финансиране за детски градини - къде ще се строи

София с ново финансиране за детски градини - къде ще се строи

България Преди 7 часа

Общината подготвя нови обекти в „Младост“, „Витоша“, „Красно село“ и „Студентски“