Б ългарската браншова камара "Пътища" излезе на национален протест днес. Той започна в 08.00 ч. тази сутрин на на площад "Народно събрание" 2 (пленарна зала) до паметника "Цар Освободител".

Източник: БГНЕС

По-късно обаче протестиращите работници от пътностроителните фирми се преместиха пред парламента. Участъкът от бул. "Цар Освободител" - между ул."Раковски" и бул."Васил Левски", бе блокиран за движение.

Работниците скандариха "Искаме парите си!".

Те носеха и плакати с надписи: "Без път - няма посока!", "Не сме политическа дъвка", "Искаме си парите, няма да се откажем!". Протестиращите са облечени в светлоотразителни жилетки.

Организаторите на протеста настояха за

разплащане на натрупаните задължения към изпълнителите от пътния бранш от страна на държавата, възстановяване на текущите възлагания, за поддържане на пътищата в допустимо експлоатационно състояние, както и разписан план - програма за развитие на републиканската пътна мрежа.

Източник: БГНЕС

Членът на Управителния съвет на браншовата камара "Пътища" Георги Кючуков заяви пред журналисти, че неразплатените от държавата средства към пътностроителните фирми за извършена работа през тази година са към 800 милиона лева. Работници съобщиха, че между три и пет месеца не са получавали заплати. В протеста се очаква да се включат минимум 3000 души - работници от пътностроителните фирми. Кючуков каза още, че има дори неразплатени плащания от миналата зима за почистването на пътища. Той посочи, че има подписани договори за текущ ремонт и поддръжка на пътищата, но регионалното министерство ги определя като незаконни.

"Дали ще бъдат почистени тази зима пътищата, ще зависи от плащанията по тези договори", допълни Кючуков, цитиран от DarikNews.

От българската браншова камара „Пътища“ посочиха, че

неколкократно са апелирали за диалогичност и конкретни решения по поставените проблеми в пътния бранш пред държавата, но до момента според организацията само се прехвърлят отговорностите между различни институции.

Източник: БГНЕС

По-късно служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова съобщи

пред журналисти, че ще има среща с представителите на браншовата камара "Пътища" във връзка с днешните протести на работниците от сектора заради неизплатени от държавата средства за свършени от фирмите от бранша дейности.

"Готова съм да отговоря на всичко в детайли, знаете, че първо гледам документите, не искам да говоря политически - просто така", каза министърът и уточни, че срещата не е насрочена за днес, но предстои тези дни.

Министърът отново повтори позицията си, че при встъпването си в длъжност е установила, че до края на април целият бюджет на Агенция "Пътна инфраструктура" от 382 млн. лева за ремонтни дейности е похарчен от предишното правителството.

"Заварихме, че пак предишното правителство е възложило ремонти на фирми за 1,5 млрд. лева и няма повече пари по бюджета. Този проблем виси от четири години, всяка година предишното правителство е залагало бюджет от около 400 млн. лева, а е плащало накрая с министерски постановления - през 2018 г. - 2 млрд. лева, 2019 г. - 1,7 млрд. лева, 2020 г. - 1,5 млрд. лева и тази година е възложило отново работа за 1,5 млрд. лева, коментира министърът. Когато едни пари се раздават с министерски постановления и не се спазва бюджетът, защо правим изобщо бюджет", попита министърът и допълни, че всички организации в България могат да спазват бюджета, а само пътната агенция и "Автомагистрали" са излизали винаги извън него, многократно надвишавайки го.

Ресторантьорите продължават с протестите

Национален протест срещу COVID мерките пред Народното събрание

Удължиха мерките в подкрепа на бизнеса в София

Кацаров: Ако воюваме едни с други, цената ще я платят нашите родители

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кевин Кийгън е диагностициран с рак

Кевин Кийгън е диагностициран с рак

Свят Преди 49 минути

74-годишният Кийгън наскоро бил хоспитализиран със "стомашни симптоми"

Венецуела призна, че преговаря със САЩ за петрол

Венецуела призна, че преговаря със САЩ за петрол

Свят Преди 1 час

Процесът се осъществява по модел, сходен с този, прилаган при отношенията с международни компании

Обрат, Тръмп: САЩ винаги ще подкрепят НАТО

Обрат, Тръмп: САЩ винаги ще подкрепят НАТО

Свят Преди 4 часа

Тръмп: Единствената нация, от която Китай и Русия се страхуват и уважават, е САЩ

Съд спря новия формат на матурата по математика след 7 клас

Съд спря новия формат на матурата по математика след 7 клас

България Преди 4 часа

Промяната беше оспорена от родители

<p>САЩ ще продават венецуелски петрол за &quot;неопределено време&quot;</p>

Райт: САЩ ще продават венецуелски петрол за неопределено време

Свят Преди 5 часа

Изявлението му идва, след като Съединените щати конфискуваха допълнителни количества санкциониран петрол, включително чрез задържането на руски танкер

САЩ превзеха втори танкер от сенчестия флот на Русия днес, свързан с Венецуела

САЩ превзеха втори танкер от сенчестия флот на Русия днес, свързан с Венецуела

Свят Преди 6 часа

Заловеният кораб „София“ оперирал в международни води

Леви терористи спряха тока на квартал в Берлин за дни

Леви терористи спряха тока на квартал в Берлин за дни

Свят Преди 6 часа

„Вулкангрупе“ поема отговорност за 12 атаки от 2011 г. насам

<p>Иранският президент предупреди: Чиновниците може да отидат в ада</p>

Иранският президент: Ако не решим проблемите на хората, ще се озовем в ада

Свят Преди 6 часа

Изказването му идва на фона на продължаващи протести заради тежкото икономическо положение в страната

Сирийската армия започна война с кюрдите в Алепо

Сирийската армия започна война с кюрдите в Алепо

Свят Преди 6 часа

Кюрдския лидер Елхам Ахмед обвини сирийските власти в "геноцидна война"

Карта показва ключовите редкоземни минерали на Гренландия

Карта показва ключовите редкоземни минерали на Гренландия

Свят Преди 6 часа

Гренландия разполага с едни от най-големите неизползвани залежи на редкоземни елементи в света

Кой е Марти Райзман? Истинският „Марти Суприм“, легендата на пинг-понга

Кой е Марти Райзман? Истинският „Марти Суприм“, легендата на пинг-понга

Любопитно Преди 6 часа

Запознайте се с Марти Райзман, бляскавият шампион по пинг-понг и вдъхновение за предстоящия филм „Марти Суприм“

Автобусна спирка във Варна е преобразена в уютен домашен хол (СНИМКИ)

Автобусна спирка във Варна е преобразена в уютен домашен хол (СНИМКИ)

България Преди 6 часа

Спирката е обзаведена с с диван, библиотека, навес и декорации

Кой е Диосдадо Кабельо - вътрешен министър на Мадуро и шеф на милициите

Кой е Диосдадо Кабельо - вътрешен министър на Мадуро и шеф на милициите

Свят Преди 7 часа

Кабельо, който се издига при управлението на Уго Чавес, е обвиняван от независима мисия на ООН за нарушаване на правата на човека чрез репресии срещу опозицията

Никол Кидман и Кийт Ърбан финализираха развода си, ето подробности

Никол Кидман и Кийт Ърбан финализираха развода си, ето подробности

Любопитно Преди 7 часа

През септември 2025 г. се потвърди новината, че Никол Кидман и Кийт Ърбан се разделят след 19 години брак