15 часа вече продължава битката с пожара в двора на ТЕЦ-Сливен. Силният вятър създава опасност от прехвърляне на огъня към близките сгради и ниви.

Горят бали със слама, които са складирани в специален силоз и се използват, като био гориво.

Пожарът в теца избухва в 20:30 часа. Горят близо 15 декара с бали. Осем минути след това избухва пожар в сметище, който се прехвърля в две предприятия в близост -  ЗММ и "Динамо”. Там изгарят четири склада и част от леярски цех. Пожарникари от няколко града идват на помощ.

Затруднява ги бурният вятър, чиито пориви достигат до 144 км.ч. Пожарите в складовете са загасени около 02:00 часа сутринта, този в ТЕЦ-Сливен-продължава да гори.

ВИЖТЕ СНИМКИ 

Прехвърлила се искра от самозапалили се въглища е причината за пожара в ТЕЦ - Сливен. Това съобщи пред журналисти комисар Владимир Демирев, директор на РД "ПБЗН“.

Огънят възникнал в куп въглища, използвани в ТЕЦ - Сливен.

Специалистите от топлоцентралата започнали тяхното разчистване с гребла и най-вероятно при преместването искра от огъня се е прехвърлила върху съхраняваната наблизо слама. Балите са се използвали за гориво на една от пещите. Те са били складирани на площ от около 15 декара, обясни още комисарят.

На такова мнение е и вътрешният министър

"Към момента нямаме данни за умисъл при пожарите в Сливен. Това каза в Пазарджик министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

Според Маринов силните ветрове най-вероятно са довели до късо съединение в електропреносната мрежа.

"Опасяваме се, че първо пожарът е тръгнал от едно огнище и вследствие на вятъра се е разпространил във второ“, коментира Маринов.

Сигналът за пожара в Топлофикация-Сливен е бил получен в 20.20 часа снощи, обясни още комисар Демирев по-рано.

В 20.30 минути е бил получен друг сигнал, че горят отпадъци и сухи треви в складове на предприятията ЗММ и "Динамо“ в индустриалната зона на града. Там са горели стари метални части, опаковки, текстолитови плоскости, покривно покритие и обзавеждане. Изгорели са също около 11 декара отпадъци и сухи треви, поясни Демирев.

Целият състав на сливенската пожарна се е включил в гасенето на пожарите, като са получили помощ от Нова Загора, както и от Районна служба - Ямбол.

"Пожарът в района на двата завода е напълно овладян. Балите със слама в ТЕЦ-Сливен ще тлеят още поне няколко дни. Ще бъде извършена за проверка за мерките са противопожарна безопасност в предприятието. ТЕЦ-Сливен работи. При инцидента няма пострадали хора", подчерта комисарят. 

От ТЕЦ-а, който е частна собственост, отказаха коментар, но ще направят собствено разследване. Специалистите смятат, че пожарите не са предизвикани умишлено.

През изминалото денонощие в Сливенско са били гасени 22 пожара.

Реагиран е и един фалшив сигнал. Оказана е и помощ на жена в безпомощно състояние в сливенския квартал "Дружба“, където на пожарникарите се е наложило да проникнат през терасата на втория етаж, за да помогнат.

Същевременно само на около 300 метра избухнаха други два пожара - в складовете на завод "Динамо" и завод "ЗММ" в Сливен. И на двете места са се запалили електронни компоненти.  

Пожарите са вече локализирани.

В потушаването на пламъците са се включили огнеборци от Сливен, Ямбол и Нова Загора. Цяла нощ противопожарните екипи обливаха въглищата и околните сгради, за да предотвратят пожар в самия ТЕЦ. 

В топлоцентралата продължават да горят бали слама, а в складовете на единия от заводите няма информация какво е изгоряло. 

Бурният вятър, който на моменти стига 120 км./ч. дава допълнителни предпоставки  за възникване на аварийни ситуации. 

Снощи беше овладян и пожарът в района на ЖП-линията между Карлово и Баня, близо до село Дъбене. Пламнали сухи треви и храсти от двете страни на линията движението на влаковете да бъде спряно за кратко. Със забавено разписание е бил един влак по направлението Карлово-Пловдив. 

В района на инцидента остана дежурен екип, тъй като имаше риск огънят да се разгори отново заради силния вятър.

Бурният вятър събори фасада на мол, хиляди са без ток

"Вчерашният ден беше доста тежък за нашите колеги. Благодарение обаче на бързата реакция не допуснахме жертви и пострадали предвид усложнената обстановка". Това каза директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“.

"452 са сигналите за произшествия за вчерашния ден. 320 бяха пожарите, 121 - спасителни дейности. По отношение на силния вятър най-тежко беше в Монтана, след това в София, където преди всичко паднали дървета, клони и предмети предизвикаха тежка ситуация. Вятърът и искрите от паднали проводници предизвикаха множество пожари, включително и горски“, обясни гл. комисар Николов.

Той допълни, че в промишлената зона на Сливен - ТЕЦ-Сливен и завод "Динамо“ най-много са се съсредоточили усилията на огнеборците. "Неприятна бе ситуацията в Айтос", добави Николов.

Комисарят поясни, че има предварителна организация при такива ситуации.

"Нашите планове позволяват моментално съседните области да се притекат на помощ. Така беше и в Сливен. За радост нямаме пострадали хора, нямаме жертви и поздравявам нашите момчета“. 

Пожар в Айтос

Пет тира са пострадали от пламъците тази нощ при пожар в Айтос. От полицията и противопожарната служба потвърдиха информацията. Щетите се уточняват. Колите били паркирани на изхода на Айтос в посока Карнобат на паркинг за товарни автомобили.

Тази нощ горя и шивашки цех в айтоското село Карагеоргиево. Наскоро е правен освежителен ремонт на сградата.

В цеха са работели 15 шивачки от селото, които тази сутрин е трябвало да са на работа след почивните дни. Жертви и ранени от стихията няма, тепърва се изясняват причините за възникване на пожара.

Пострадал е покривът и оборудването. 

Противопожарната служба снощи се бори и с пламъците, които лумнаха във вилната зона над бургаския квартал Банево. Там местността е гориста. Вятърът бе много силен и имаше опасения от разрастване на пожара. Огънят е овладян без да е създадена опасност за близките къщи и жителите на квартала. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Скъпи, помниш ли онази чанта, която толкова исках? – Да, какво за нея? – Ами... пак я искам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дмитрий Медведев

Медведев представи няколко версии за дроновете, появили се на различни места в Европа

Свят Преди 14 минути

„Както разбирате, ако говорим сериозно, ние дори нямаме дронове, които да достигат Лисабон, имаме [дронове] с определен и голяма обсег, но там [в Лисабон] няма цели, което е най-важното“, каза Путин

Катастрофа между коли на енергото и сметосъбираща фирма в Хасково, двама са пострадали

Катастрофа между коли на енергото и сметосъбираща фирма в Хасково, двама са пострадали

България Преди 35 минути

Инцидентът е станал на 3 октомври на кръстовището между ул. „Хасковска“ и „Васил Априлов“

Хиляди са без ток след украинска атака в руската Белгородска област

Хиляди са без ток след украинска атака в руската Белгородска област

Свят Преди 1 час

Възстановено е електроподаването към 34 000 потребители

<p>Бебе с бонус: Хотели насърчават зачеването с безплатно парти</p>

Бебе с бонус: Полска хотелска верига предлага безплатно парти за двойки, заченали по време на престоя си

Любопитно Преди 1 час

„Ние сме почти на дъното на класацията по раждаемост в Европа и този проблем трябва да се реши спешно – не само с чувство за хумор, но и с реални действия“

Мелания Тръмп в стил „Топ Гън“: Първата дама впечатли с кожено яке във военноморска база

Мелания Тръмп в стил „Топ Гън“: Първата дама впечатли с кожено яке във военноморска база

Любопитно Преди 1 час

55-годишната Мелания избра за събитието кафяво кожено бомбър яке, комбинирано с бяла риза с яка и тъмни дънки

Откриха обгоряло тяло на мъж в разградско село

Откриха обгоряло тяло на мъж в разградско село

България Преди 1 час

Сигналът е подаден около 15.00 часа на 5 октомври

Мечка се появи в центъра на село Бръщен

Мечка се появи в центъра на село Бръщен

България Преди 2 часа

Жителите са силно притеснени, след като камерите заснеха мечката в селото

Простреляха непълнолетно момиче с ловна пушка край Търговище

Простреляха непълнолетно момиче с ловна пушка край Търговище

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 3 октомври около 22:15 часа в жилище в Попово, има задържан

Ейми Шумър шокира Холивуд с драстична трансформация

Ейми Шумър шокира Холивуд с драстична трансформация

Свят Преди 2 часа

Актрисата свали 13 килограма с Mounjaro

<p>Заместник-кмет&nbsp;на Плевен&nbsp;става управител на ВиК</p>

Заместник-кметът на Плевен Калоян Къдрийски става управител на ВиК

България Преди 2 часа

Решението е инж. Климент Тодоров да бъде освободен от длъжността, тъй като е налице неспособност за справяне с динамичната среда през изминалите месеци

QA инженерството отблизо: Какви умения и познания изисква

QA инженерството отблизо: Какви умения и познания изисква

Технологии Преди 2 часа

Все по-важно става не просто владеенето на конкретни инструменти за тестване, а разбирането на целия процес по осигуряване на качеството в софтуерните среди

Джордан Бардела

Жордан Бардела призова Макрон да разпусне френския парламент

Свят Преди 2 часа

Председателят на Националния сбор (НС) Жордан Бардела призова президента Еманюел Макрон да разпусне Националната асамблея след оставката на министър-председателя Себастиен Лекорню

Община Царево призовава: Напуснете домовете си до четвъртък заради опасност

Община Царево призовава: Напуснете домовете си до четвъртък заради опасност

България Преди 2 часа

За хората, които не разполагат с възможност за самостоятелно настаняване, общината предлага съдействие чрез предоставяне на временен подслон

Циклонът "Барбара" връхлетя Гърция: Проливни дъждове и бури в страната

Циклонът "Барбара" връхлетя Гърция: Проливни дъждове и бури в страната

Свят Преди 2 часа

Бурите ще бъдат интензивни в Тракия, Източна Македония и островите в Източно Егейско море

Милионер от лотарията прекали с купоните и влезе в болница

Милионер от лотарията прекали с купоните и влезе в болница

Свят Преди 2 часа

"Загубих структурата на живота си и ежедневния ритъм… беше пълно откъсване от живота, който живеех“