И зпълняващият длъжността главен прокурор на Република България Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков. Причината - разследване, свързано с ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. 

Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на прокуратурата:

И.ф. главен прокурор на Република България внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител К. Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване.

По делото са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са писмени доказателства, видеозаписи и други. Наблюдаващият прокурор от СГП е оценил събраните до момента доказателства като достатъчни за привличането към наказателна отговорност и предявяване на обвинение спрямо К. Петков за това, че на 17.03.2022 г., в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – „министър-председател“, е превишил властта си, като неправомерно е разпоредил на началника и на заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГДНП, както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия. Освен това като министър-председател К. Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на трима български граждани – Б.Б., Вл.Г. и С.А., да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието като по случая не са били налице основания за неотложност. 

Наред с това К. Петков е разпоредил на директора и на заместник-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Б.Б., Вл.Г. и С.А., с цел да причини на същите вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК.

В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително проведени разпити на свидетели.

Като народен представител К. Петков е лице с имунитет и съгласно чл.70 от Конституцията на Република България възбуждането на наказателно преследване спрямо него е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител.

Пуснаха Бойко Борисов от ареста

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Българин е задържан с килограм кокаин в Сърбия

Българин е задържан с килограм кокаин в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Освен това той превозвал и 2 кг хероин

ПГ на „ДПС-Ново Начало“ проведе срещи във връзка със законопроекта за максималната надценка на основни стоки

ПГ на „ДПС-Ново Начало“ проведе срещи във връзка със законопроекта за максималната надценка на основни стоки

България Преди 2 часа

Представители на земеделския сектор и международни търговски камари обсъдиха мерките за защита на потребителите и подкрепа на българските производители

Неуспехът на Франция да блокира Меркосур ще измъчва Макрон завинаги

Неуспехът на Франция да блокира Меркосур ще измъчва Макрон завинаги

Свят Преди 4 часа

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен "наистина ни смята за идиоти"

Арестуваха мъж за кражба на над 100 човешки останки от гробище

Арестуваха мъж за кражба на над 100 човешки останки от гробище

Свят Преди 4 часа

Полицията е задържала мъжа на местопрестъплението

Мелони: Време е ЕС да говори с Русия

Мелони: Време е ЕС да говори с Русия

Свят Преди 4 часа

Мелони: Проблемът е кой трябва да води преговорите

Въпреки протестите Съветът на ЕС одобри сделката с Меркосур

Въпреки протестите Съветът на ЕС одобри сделката с Меркосур

Свят Преди 4 часа

Споразумението ще създаде огромен пазар от над 700 милиона души

Папата: Остра дискриминация към християните в Европа и Америка

Папата: Остра дискриминация към християните в Европа и Америка

Свят Преди 4 часа

Папата: Пространството на свободата на словото в западните страни "стремително се стеснява"

САЩ превзеха още един танкер, свързан с Русия

САЩ превзеха още един танкер, свързан с Русия

Свят Преди 4 часа

Това е петият свързан с Русия, задържан кораб, през последните седмици

<p>Борисов: Предстоят ни избори</p>

Борисов: Ще върнем мандата за съставяне на правителство, хаосът и омразата между партиите ще станат още по-големи

България Преди 4 часа

Понесохме много щети от тази досегашна коалиция, защото сме много различни, но стратегическите цели бяха изпълнени, каза още лидерът на ГЕРБ

AI откри тяло на изчезнал алпинист в италианските Алпи

AI откри тяло на изчезнал алпинист в италианските Алпи

Свят Преди 5 часа

Софтуер анализира хиляди снимки от дронове и идентифицира потенциални места за търсене

Треньорът на Дженифър Анистън разкри тайната й как поддържа форма на 56 години

Треньорът на Дженифър Анистън разкри тайната й как поддържа форма на 56 години

Любопитно Преди 5 часа

Актрисата обича предизвикателните тренировки

<p>Какво е &quot;Орешник&quot;?</p>

Какво представлява ракетата "Орешник", която Русия изстреля срещу Украйна

Свят Преди 5 часа

Путин е заплашвал да използва "Орешник", включително срещу "центрове за вземане на решения" в Киев

ЦГМ с важна информация за годишните карти за градски транспорт

ЦГМ с важна информация за годишните карти за градски транспорт

България Преди 5 часа

От 1 януари 2026 г. ЦГМ премина към разплащане в евро

<p>Зад удара с &bdquo;Орешник&ldquo; край Полша &ndash; какво цели Путин?</p>

Путин се опитва да сплаши страните от НАТО, нанасяйки удар с "Орешник“ в близост до Полша

Свят Преди 5 часа

"Това е оръжие, с което Путин не за първи път заплашва Запада“, отбелязва Юрий Игнат

Полицията издирва 38-годишна жена от Украйна

Полицията издирва 38-годишна жена от Украйна

България Преди 6 часа

По данни на нейни близки телефонът ѝ е изключен от последния ден на миналата година