Г лавният прокурор Иван Гешев пожела успех на Народното събрание преди днешното извънредно заседание на парламента за избиране на министър-председател на Република България, приемане на структура на Министерския съвет и избиране на Министерски съвет.

„Надявам се най-после да бъде избрано редовно правителство, защото пред българския народ и пред българската държава стоят сериозни въпроси като пандемията, икономическа, социална криза – всички виждаме цените на тока и трябва стабилност. Така че аз се надявам да има едно редовно избрано правителство“, подчерта главният прокурор.

Иван Гешев изрази надежда, че ще има синхрон в работата с органите на МВР, защото „трябва да е ясно, че органите на МВР са тези, които разследват и разкриват престъпленията и чак след това се докладва на прокуратурата. Без МВР да разследва престъпления, няма как прокуратурата да внесе обвинителен акт и да бъде наказан съответният извършител“. Той отбеляза , че за съжаление през последните 6-7 месеца МВР се е концентрирало основно около 1-2 неща и това води до липса на добри резултати и бум на престъпността, в сферата на организираната престъпност. „Виждате хакерски атаки срещу журналисти, срещу сайтове, което е изключително притеснително за свободата на словото. Надяваме се МВР да разкрие тези престъпни посегателства. Има бум на битовата престъпност, отново бум на телефонните измами. Затова ние искаме да работим в синхрон с МВР, а не да се води борба срещу прокуратурата“, каза главният прокурор.

Скандалът с "Хемус", ГДБОП отвърна на прокуратурата

Той подчерта, че прокуратурата е за съдебна реформа, „но тази съдебна реформа трябва да обхване цялото наказателно правораздаване и правоохранителните органи. Там са и МВР, където има огромни проблеми, там e и съдът, там е и прокуратурата, там е и следствието“.

Иван Гешев даде пример с МВР, където няма случайно разпределение на делата: „В МВР началникът не би трябвало да се меси във вътрешните убеждения на разследващите, но се оказва, че директорът на ГДБОП от вчерашния случай (при който прокурори от Софийска градска прокуратура съобщиха за безпрецедентен натиск по досъдебно производство от висок обществен интерес – б.р.) едва ли не ръководи производството и коментира делото. Той не би трябвало да има никакви правомощия. Разследващият полицай взима решенията си по вътрешно убеждение и само на база закона. Не би трябвало който и да е началник, дали е министър, дали директор, да се меси в разследването – това е недопустимо и незаконно. Така че има много проблеми, които трябва да бъдат решени цялостно в наказателното правосъдие, а не реформата да бъде концентрирана върху това да бъде махнат точно този главен прокурор и да бъде овладяна прокуратурата. Това не съответства нито на европейските стандарти, нито на интересите на българското общество и българските граждани“, отбеляза Иван Гешев.

Иван Гешев: Води се война срещу Прокуратурата

На въпрос ще може ли да работи с новия вътрешен министър, главният прокурор отговори, че няма проблем да работи с всекиго и посочи, че  настоящият служебен вътрешен министър е бил поканен на Международната конференция „Съдебна реформа. Специализирано правосъдие“ миналата седмица, на която покана той не е откликнал. МВР бе поканено да участва и в щаб за борба с изборните престъпления, каквото задължение има по Изборния кодекс, като и след тази покана не бяха изпратени представители на вътрешното ведомство.

„Ние искаме да взаимодействаме и проявяваме уважение към всички български институции. Надяваме се всички други институции също да проявят нужното уважение в интерес на българските граждани. Няма как да има взаимодействие и резултати, които очакват българските граждани в борбата с престъпността, когато се води война срещу една институция, каквато в случая е прокуратурата. Единственият плюс е за престъпниците“, подчерта Иван Гешев.

Главният прокурор увери, че прокуратурата ще участва на експертно ниво във всяка реформа, която е в интерес на обществото. Но се противопоставя на реформи, които са самоцелни, с оглед на конкретна личност или на конкретна институция.

„Това не съответства на основни принципи като върховенство на правото и разделение на властите“.

„Ние няма да допуснем отделни магистрати да извършат престъпление срещу правосъдието под натиск. Колегите от Софийска градска прокуратура обясниха, че от наблюдаващите прокурори е изискано да извършат незаконни действия, т.е. да бъде смачкано делото, да бъде освободен обвиняемият, да не се протестира мярката му и да му бъде разрешено да пътува в чужбина, което би създало опасност от неговото укриване. Този обвиняем в три разпита е заявил, че това не е негова инициатива и той не желае да дава обяснения, каза Иван Гешев.

В заключение главният прокурор отбеляза, че „белег на държавност е да си взаимодействат институциите. Да не искаш да работиш с някоя институция не съответства на европейските стандарти и не е в интерес на българските граждани“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
TikTok сензацията Лидия Петкова и Светлана Василева напуснаха Hell’s Kitchen

TikTok сензацията Лидия Петкова и Светлана Василева напуснаха Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Те се представиха незадоволително и се разделиха с мечтата за победа

Русия обвини Украйна в нарушаване на сделката със САЩ

Русия обвини Украйна в нарушаване на сделката със САЩ

Свят Преди 9 часа

По-рано днес украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в същото

Трамвай дерайлира и се заби в стълб в София

Трамвай дерайлира и се заби в стълб в София

България Преди 10 часа

Инцидентът е станал на бул. "Мария Луиза", срещу кино "Освобождение"

Снимката е илюстративна

Историята на Цветанка Дончева: Как се става руски агент

Свят Преди 11 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Палестинците протестират срещу "Хамас" в Газа

Палестинците протестират срещу "Хамас" в Газа

Свят Преди 11 часа

Те настояват групировката да се откаже от контрола над територията

Тръмп развива стратегията на Никсън за разделяне на Китай и Русия

Тръмп развива стратегията на Никсън за разделяне на Китай и Русия

Свят Преди 12 часа

The Hill: Русия, вече отслабена, само си нанесе допълнителни щети с катастрофалната си грешка в Украйна

НС одобри: България купува ракети от САЩ

НС одобри: България купува ракети от САЩ

България Преди 12 часа

"За" гласуваха 164 народни представители

Кристиан Брюкнер до дни на свобода: Какво означава това за случая "Мади"

Кристиан Брюкнер до дни на свобода: Какво означава това за случая "Мади"

Свят Преди 12 часа

Защо след пет години германските власти все още не са повдигнали официално обвинение?

ЕК: Всеки в ЕС със запаси за оцеляване за поне 72 часа

ЕК: Всеки в ЕС със запаси за оцеляване за поне 72 часа

Свят Преди 13 часа

ЕК: Телефоните, компютрите, суровините и социалните медии са част от "бойно поле"

Разкриха причината за смъртта на бившия федерален прокурор Джесика Абър

Разкриха причината за смъртта на бившия федерален прокурор Джесика Абър

Свят Преди 13 часа

На 22 март Абър беше открита мъртва в дома си

Рюте към Русия: Отговорът на НАТО ще бъде унищожителен

Рюте към Русия: Отговорът на НАТО ще бъде унищожителен

Свят Преди 13 часа

Рюте: Това трябва да е много ясно на Владимир Владимирович Путин

Загадъчен мъж преследвал Джийн и Бетси Хекман месеци преди смъртта им

Загадъчен мъж преследвал Джийн и Бетси Хекман месеци преди смъртта им

Свят Преди 14 часа

Фризьорът на Джийн Хекман и Бетси Аракава разказва за две странни срещи с мъж, които се случили месеци преди трагичния им край

Тръмп: Турция е добра, лидерът ѝ също

Тръмп: Турция е добра, лидерът ѝ също

Свят Преди 14 часа

Американският президент проведе среща с кандидата за посланик на САЩ в Анкара

Мащабна акция срещу имотните измами в София, много арести

Мащабна акция срещу имотните измами в София, много арести

България Преди 14 часа

Задържаните са на възраст от 44 години до 78 години

Разкриха как мъж опитал да вземе апартамента на Янка Ушколова

Разкриха как мъж опитал да вземе апартамента на Янка Ушколова

България Преди 14 часа

Георги Атанасов е задържан за срок до 72 часа

<p>Експерти разкриха трите най-добри пози в секса</p>

Експерти разкриха трите най-добри пози в секса

Любопитно Преди 14 часа

Трима експерти обясняват защо точно тези пози доставят най-голямо удоволствие