С лед няколко избора ГЕРБ-СДС е първа политическа сила. Трябва да приключат експериментите в държавата ни. Разбирайки тази отговорност, сме тук за да проведем тази консултация. Това каза председателят на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова на консултациите при президента Румен Радев във връзка с конституционната процедура по съставяне на правителство.

"Гражданите следва да разчитат в управлението да има хора, които могат да носят отговорност. Разбирайки своята отговорност, сме тук за да проведем тази консултация по въпросите, които поставихте за бюджета, ПВУ, кризите, модернизацията на армията", посочи още тя.

Радев към ГЕРБ: Към първия мандатоносител се гледа с голяма надежда

ГЕРБ-СДС на консултации с Румен Радев за съставяне на правителство

"Всеки от нашата парламентарна група може предложи решения, свързани със законодателната дейност. Полагаме всички усилия, за да имат работещо НС, трудно беше в тези три дни, в които избирахме председател и ние, и останалите ПГ положихме редица усилия. Вече НС функционира, днес има дълъг дебат, който продължава по ПВУ. Проектът на решение сме внесли, свързан с всички закони, които НС трябва да приеме, така че да се реализират целите на ПВУ и най-вече финансовите приходи от това, добави още тя.

"Едно от основните предизвикателства ще е зимата, доходите на гражданите, заявките от някои политически сили, че този дебат за евентуален бюджет 2023 може да се превърне в сватбарско наддаване, в контекста на това, че може отново да има предсрочни избори, е тема за сериозен дебат. Само държавническата апозиция на всички политически сили може да не ни изправя пред следващо предизвикателство на следващ етап", подчерта Атанасова.

"За модернизацията на армията сме внесли проект на решение, приветстваме проекта за придобиване на нови 8 бойни самолета F-16 Block 70 и тук служебното правителство категорично ще получи нашата подкрепа. Надявам се в следващите дни да сформираме парламентарните комисии", уточни Атанасова.

Делян Добрев представи 7 антикризисни мерки, които ГЕРБ ще внесе за дискусии в НС.

"За първи път от началото на годината служебният кабинет проведе търг за покупка на газ. Отстъпките, които се постигнаха, са далеч по-добри от предходните договори за доставка на газ. От първи януари ще искаме нова тръжна процедура за доставка на газ, защото това ще снижи цената на горивото. Имаме и проекторешение за ускорено влизане в Еврозоната при спазване на срока от 1 януари 2024 г. Не вярвам в рамките на този мандат да бъде избран нов управител на БНБ", допълни Добрев. 

A след консултациите при президента Десислава Атанасова подчерта, че "все още има възможности за някакви разговори по определени приоритети с останалите парламентарни групи".

"Многократно призовавахме политическите партии и парламентарните групи да помислят за рисковете пред държавата ни, ако се стигне до предсрочни парламентарни избори. Очевидно е, че без първата политическа сила много трудно ще се сформира кабинет", коментира тя.

"Очевидно е, че дори ползването на Контактната група (с Росен Плевнелиев и Соломон Паси) не срещна нито разбиране, нито държавническо разбиране и партиите, отказали да участват, смятат, че по-голям шанс има друга политическа сила. В този смисъл, всичко, което заявихме като възможни приоритети, като търсене на мнозинство по определени теми, все още стои на масата.

Призоваваме останалите ПГ да помислят, заяви Атанасова.

"Ако не получим какъвто и да е знак, че ще се търси решаване на кризите с отговорност, то ние за пореден път ще демонстриране не само самочувствие, но имаме експерти, които може да предложим за кабинет", каза председателят на ПГ на ГЕРБ.

Тя съобщи, че президентът Радев не ги е информирал кога ще бъде връчен проучвателния мандат за формиране на правителство.

"Той следва Конституцията, ще проведе консултации с останалите сили", заключи Десислава Атанасова.

На „Дондуков“ 2 бяха председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, Томислав Дончев, Деница Сачева, Даниел Митов, Делян Добрев и Костадин Ангелов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 4 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 5 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 7 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 7 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 7 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 7 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 7 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 7 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 8 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 8 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 9 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 9 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 9 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 9 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 10 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние