„Най-голямата тайна на службите е смисълът от тяхното съществуване”, обяви в студиото на „Неделята на NOVA” генерал Иван Чобанов - човекът, ръководил най-дълго Национална служба сигурност, преди да се създаде ДАНС.

„Не искам да ставам герой със стара дата. След като завърших едногодишния курс за начална подготовка, прецених, че тази работа не е за мен. Несъвпадение с професионалните ми нагласи. Няма политика, няма идеология. Нашето поколение живееше във времето, когато социализмът беше една безкрайност. Ние вярвахме в социализма и не можехме да си представим, че ще стане това, което е в момента. Така че няма политика в моето напускане. Винаги съм считал, че дейността на Държавна сигурност за онова време е била необходима. Не съм имал проблеми след като напуснах”.

Президентът одобри смяната на шефа на ДАНС

„Г-н Румен Петков беше министър, 2007 година бях освободен от ръководния си пост в Национална служба сигурност. Тогава беше ясно, че ще се създаде Държавна агенция „Национална сигурност”. Искам да изразя едно мое мнение. Твърде често се говори, че едва ли не агенцията е създадена заради вътрешнопартийни спорове в БСП. И че причината е да се отнеме на Румен Петков силовият инструмент. Истината е в това, че тази концепция за една такава служба, се търкаляше по коридорите на „Позитано” много отдавна. Лично на мен са ми предлагали да си кажа мнението. Винаги съм бил против, категорично. Създаването на службата е една илюзия, че като възстановим един модел на службите, който беше преди 1989-та година, с това ще си решим проблемите”, посочи генерал Чобанов.

По думите му създаването на ДАНС категорично е било „груба, невероятна грешка просто”. С нея се е реабилитирала структурата на старата Държавна сигурност.

ЕК няма да взима отношение по вътрешнополитическите събития в България

„Два модела има на функциониране на службите. Единият е на тоталитарната държава, а другият, на свободните общества. Те се различават по роля в обществото, по функции, по структуриране, по начин на организация на работата. Ролята в обществото на тоталитарната структура е да защитава властта. Функциите са репресивна и информационна. Структурирането е на база структурите в държавата. Във всички тях се разполагат сили и средства на службата. Тя наблюдава, контролира и т.н. В европейските страни никога не е съществувал този модел”, заяви Чобанов и добави че ДАНС се е превърнала в ядро за корупционни практики и репресии.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Турист опита да се качи на самолет с починалата си съпруга

Турист опита да се качи на самолет с починалата си съпруга

Свят Преди 6 минути

Той е направил опит да се прибере у дома от Тенерифе

Бихте ли се доверили на изкуствен интелект да ви подстриже косата?

Бихте ли се доверили на изкуствен интелект да ви подстриже косата?

Любопитно Преди 16 минути

Стартираща компания представя своите машинки за подстригване, задвижвани от изкуствен интелект

Тръмп: Иран спря убийствата, няма да има екзекуции

Тръмп: Иран спря убийствата, няма да има екзекуции

Свят Преди 7 часа

Думите му противоречат с официалната позиция на Техеран

Временният президент на Венецуела обяви нова политическа ера

Временният президент на Венецуела обяви нова политическа ера

Свят Преди 8 часа

Родригес също така заяви, че Каракас е освободил 406 политически затворници

Шофьор с летни гуми помете жена в Благоевград

Шофьор с летни гуми помете жена в Благоевград

България Преди 8 часа

При инцидента е увреден стълб на уличното осветление

Германия и Франция пращат войници в Гренландия

Германия и Франция пращат войници в Гренландия

Свят Преди 8 часа

Франция ще открие и консулство в Гренландия

Евакуация на блок в Пловдив заради пожар

Евакуация на блок в Пловдив заради пожар

България Преди 8 часа

Пострада възрастно семейство

Два милиона украинци се укриват от мобилизация

Два милиона украинци се укриват от мобилизация

Свят Преди 8 часа

Федоров: Нашата цел е да променим системата

САЩ, Дания и Гренландия не се разбраха в Белия дом

САЩ, Дания и Гренландия не се разбраха в Белия дом

Свят Преди 10 часа

Тръмп е изразил ясно своите виждания, но Дания има "различна позиция"

САЩ спират издаването на визи за РС Македония и още 74 страни

САЩ спират издаването на визи за РС Македония и още 74 страни

Свят Преди 10 часа

През ноември Тръмп обеща "да спре за постоянно" миграцията от всички "страни от Третия свят"

Зеленски обявява „извънредно положение“ в енергийния сектор

Зеленски обявява „извънредно положение“ в енергийния сектор

Свят Преди 10 часа

Необходими са много по-широки промени в системата за мобилизиране на войници

Френското правителство оцеля след вот на недоверие

Френското правителство оцеля след вот на недоверие

Свят Преди 10 часа

Предложението, внесено от крайнолявата партия „Непокорна Франция“ (LFI), беше подкрепено от 256 народни представители

Румен Радев: Трябва машинно гласуване с електронно отчитане

Румен Радев: Трябва машинно гласуване с електронно отчитане

България Преди 11 часа

Радев: Парламентът има нужда от техническо време за тези изборни промени

<p>Кой е Ти Джей Санд&nbsp;- работникът, който освирка Тръмп</p>

Кой е Ти Джей Санд - работникът, който освирка Доналд Тръмп

Свят Преди 13 часа

Директорът по комуникациите на Белия дом каза, че Тръмп е дал "подходящ и недвусмислен отговор" на работника

Променят закона за референдумите

Променят закона за референдумите

България Преди 13 часа

Предвижда се по-лесно предлагане и провеждането на референдуми

Арестуваха OnlyFans модели в самолет след скандал на борда

Арестуваха OnlyFans модели в самолет след скандал на борда

Свят Преди 14 часа

Саня Бланшард и Джордан Лантри предизвикаха спектакъл пред изумените пътници, когато бяха свалени от самолета заради нарушаване на реда преди излитането от международното летище в Маями