П етима политици у нас са с положителен рейтинг. Единият от тях е служебният премиер Стефан Янев. 

Равносметката за общественото доверие в служебния кабинет в края на неговия период е положителна. 

Това са някои от изводите от последното проучване на "Галъп интернешънъл болкан", част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията. Проучването е представително за пълнолетното население на страната и е проведено в последните дни на управление на служебния кабинет – в края на ноември и началото на декември.

На изричен въпрос за доверие в служебния кабинет, 50,1% от пълнолетните българи посочиха, че

имат доверие в служебното правителство.

Малко над една трета нямат, а 14,4% не могат да преценят. Така, служебният кабинет завършва мандата си с положителен баланс доверие/недоверие – което е сравнително рядко срещано при българските институции.

Радев обяви състава на служебното правителство

Очаквано, привържениците на ГЕРБ в най-малка степен имат доверие в отминалото служебно правителство. Около една десета от тях изразяват доверие в кабинета Янев, а над 80% са критични.

Противоположно е отношението на привържениците на БСП – над 80% от тях имат доверие в служения кабинет, една десета нямат, а останалите се колебаят. Сред електоратите на ИТН, ПП и ДБ доверието е по-скоро високо – около и над три четвърти.

Сред гласоподавателите на ДПС прави впечатление високият дял на колебаещите се – около една трета от всички запитани. Приблизително толкова е и делът на тези, които имат или нямат доверие.

Вижте състава на проектокабинета "Петков"

Служебният министър-председател Стефан Янев също завършва на плюс.

44,7% от запитаните казват, че имат доверие в Янев, 35,8% нямат доверие в служебния премиер, 13,8% се колебаят, а останалите (5,7%) не са чували за него.

Стефан Янев остава и една от няколко политически фигури с положителен рейтинг, т.е. фигури, при които доверието е повече от недоверието. Основната такава фигура у нас е президентът Румен Радев (57,9% доверие, 32,9% недоверие).

С по-скоро положителен рейтинг в момента са и Кирил Петков, Илияна Йотова и Асен Василев.

Тепърва ще се види каква ще е картината при Петков, Василев и Янев в новото им качество.

Всички останали публични фигури у нас остават в нормалното за българската ситуация минусово съотношение доверие/недоверие. Сред тях служебните министри се ползват със сравнително добри показатели – макар че голямата част от тях останаха закономерно ниско разпознаваеми в краткия период.

Нагласите към служебния премиер според партийните предпочитания на респондентите сa почти идентични с тези към служебния кабинет. Рязко в своите негативни оценки изпъкват избирателите на ГЕРБ. По-въздържани в своите оценки са и електоратите на ДПС и "Възраждане", като при ДПС отново прави впечатление високият дял на колебание. Сред привържениците на БСП пък личи и най-сериозната подкрепа към служебния премиер – около 80%. Сред останалите парламентарно представени (ПП, ИТН, ДБ) партии оценките са също по-скоро положителни, като дяловете на доверието са около 70% от всички запитани.

---------------------------------------------------------------------------

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 25 ноември и 3 декември, сред 803 души по метода „лице в лице“. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души. 

Ето как служебни министри предадоха постовете

Избраха Кирил Петков за министър-председател на Република България

Стефан Янев получил покана за министър на отбраната

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 7 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 8 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 9 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 9 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 9 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 10 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 10 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 10 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 10 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 10 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 11 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 11 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 11 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 12 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 12 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 12 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20