„Статистиката, която събрахме е смразяваща - между 80 и 100 хил. засечени превишения на разрешената скорост на месец”, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова.

На извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) за безопасността на пътя кметът представи данни, получени след анализ на информацията от камерите на Столичната община за контрол на скоростта, разположени на територията на общината.

След инцидента на бул. „Черни връх” общината постави 32 радарни табла за скорост – от една страна, шофьорите да имат възможност за самоконтрол, а от друга, за да събираме информация, по която полицията да може да организира и насочва по-добре своите сили за контрол, поясни Фандъкова.

„Ани я няма. Явор също”: Трети ден стотици протестиращи

Тя информира, че от камерите на общината са засечени 198 км/ч по бул. „България”, 160 км/ч по бул. „Ал. Малинов”, 153 км/ч по бул. „Черни връх”; 154 км/ч по бул. „Сливница”, 159 км/ч по бул. „Т. Александров”. Това са „рекордите” само за април – но не става дума за шампиони, а за потенциални убийци, коментира кметът Фандъкова.

Тя цитира данни, според които през април радарите на Столичната община са засекли 30 шофьори, които са шофирали с над 130 км/ч по бул. „Т. Александров” при кръстовището с бул. „Вардар"; 20 шофьори са карали с над 180 км/ч по бул. „България” при ул. „Флора"; 21 автомобила са минали с над 130 км/ч по бул. „Черни връх” и 35 шофьори са карали с над 130 км/ч по бул. „Сливница” при бул. „Инж. Ив. Иванов”.

След трагедията на бул. "Сливница": Фандъкова с разпоредба за светофарите

Фасндъкова съобщи, че Столичната община е поела ангажимент пред „Пътна полиция” да подготви проекти и да постави стълбове за монтиране на камери на четири конкретни точки. Местата са избрани по брой регистрирани нарушения и инциденти.

Фандъкова заяви, че са проучени сроковете за доставка и инсталиране на камери за скорост и че тя поема ангажимент до месец Столичната община да достави пет нови мобилни камери за контрол на скоростта, които да предостави на „Пътна полиция”. Едната задължително ще работи на бул. „Сливница”.

В Народното събрание се предлагат промени в Закона за движение по пътищата, които да позволят в контрола по пътищата да се използват изграждани от общините системи за видеонаблюдение, посочи Фандъкова.

„В последните 10 години изградихме най-голямата в страната Интегрирана автоматизирана система за сигурност. В нея са включени над 4500 камери, от които 560 са камерите за управление на трафика и над половината са с функция за разпознаване на номера. Всички данни от интегрираната система за сигурност са достъпни в реално време и в центъра за видеонаблюдение на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Към тази система включваме над 1000 камери в метрото и новата система за сигурност в градския транспорт с около 4000 камери във всички превозни средства”, отчете Фандъкова.

„За успехите по отношение на тежките произшествия по пътищата трябва да се направи много добра координация между институциите. Резултатите от мерките няма как да дойдат толкова бързо. Забелязахме, че когато се включат допълнителни сили, веднага има резултати. Но ние няма как трайно да ги пренасочим тези хора, тъй като те извършват различни акции в цялата страна”, заяви от своя страна министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев.

Демерджиев за катастрофата на бул. "Сливница": Момчето е погубило три...

„МВР обмисля пренасочването на патрули от различни части на страната към София като подкрепление на патрулите на СДВР. Обмисля се командироването на 200 служители на реда в София, което прави 50 допълнителни патрула”, каза Демерджиев: „Забелазахме вече няколко пъти, че когато се пренасочат някъде сили и те присъстват трайно на терен, има видими резултати”.

„Проблемът с Метрополитена е, че имаме 11 млн. лв. неплатени задължения, които се поемат от бюджета на МВР. Метрополитенът трябва да се издължи”. заяви служебният вътрешен министър.

Две са нещата, които създават проблеми по пътищата, отчете Демерджиев: „Това е употреба на алкохол и наркотици от водачите, а от друга страна е превишената скорост. Темата съос скоростта показва, че трябва да има зони в градовете, където скоростта да се намали до 30 км/ч.”

„За последната година с 25% са повече санкционираните шофьори. Има много институции трябва да се ангажират в безопасността на пътя, сред тях са и стопаните му. Нито маркировката, нито осветеността или работата на светофара, са задължение на МВР. Имаме сигнали за множество нарушения, включително купени шофьорски книжки. Поръчани са нови автомобили за полицията, стотици камери и нови тестове за алкохол и наркотици. Заварих полицията с коли с гуми на 6-7 години, което е неприемливо”, добави Демерджиев.

Преглед на слуха на малко дете. Докторът тихо: - Бонбон? Детето още по-тихо: - Къде е?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Определиха Алеята на славата в Холивуд като "най-лошата" туристическа дестинация

Любопитно Преди 49 минути

Мястото е занемарено, мръсно и пълно с бездомни хора, споделят туристи

,

Двойка отмени сватбата си, за да спаси любимия си лабрадор

Любопитно Преди 2 часа

Приблизително шест седмици преди церемонията кучето започнало да куца на левия си заден крак

Бил Гейтс прогнозира двудневна работна седмица след 10 години

Бил Гейтс прогнозира двудневна работна седмица след 10 години

Любопитно Преди 2 часа

Това не е първият път, когато Бил Гейтс бие тревога за социалните промени, които изкуственият интелект ще донесе

Зеленски разпореди ускорен внос на ток след руските удари

Зеленски разпореди ускорен внос на ток след руските удари

Свят Преди 3 часа

Украинското правителство обяви „извънредно положение“ в енергийния сектор тази седмица след руските удари

,

Възстановено е движението в пътния участък Ловеч – Изворче

България Преди 3 часа

В продължение на повече от два часа и половина пътят остана затворен и беше въведен обходен маршрут и в двете посоки

.

„Кроношпан“ подаде план за спиране във Велико Търново

България Преди 3 часа

Внесения план е резултат от принудителна административна мярка, наложена от РИОСВ - Велико Търново

Седмица на експериментите в „Черешката на тортата“

Седмица на експериментите в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 4 часа

Риалити герои ще откриват нови вкусове и ще се смеят до сълзи всеки делничен ден от 20:00 ч. по NOVA

11-годишен застреля баща си заради видео игра

11-годишен застреля баща си заради видео игра

Свят Преди 5 часа

Полицията съобщава, че в деня на инцидента е бил рожденият ден на детето. То влязло в спалнята, крещейки: „Татко е мъртъв“

Принц Хари и Меган Маркъл

Принц Хари и Меган танцуват за видео, заснето от дъщеря им

Любопитно Преди 6 часа

Херцогинята на Съсекс се включи в нова тенденция в социалните мрежи, при която потребителите споделят свои снимки от 2016 г., за да отбележат изминалото десетилетие

Григор Димитров

Григор Димитров стартира срещу чех на Australian Open

България Преди 7 часа

Двамата с Григор имат един мач до момента помежду си – във Виена през 2024 г.

Тежката катастрофа край Ловеч

Тежка катастрофа взе две жертви край Ловеч

България Преди 7 часа

На място е загинала пътничка в леката кола, а шофьорът е откаран в болница

Дженифър Лорънс

Дженифър Лорънс с брутално разкритие: Пропуснах роля, защото не съм „достатъчно красива“

Любопитно Преди 7 часа

На нейно място за ролята на Парън Тейт е избрана звездата от „Барби“ Марго Роби

Научно изследване опровергава Тръмп за парацетамола и бременността

Научно изследване опровергава Тръмп за парацетамола и бременността

Свят Преди 7 часа

Твърдението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че приемането на парацетамол по време на бременност е свързано с аутизъм при децата, беше опровергано от голям обзор на наличните доказателства

Човечеството получи мистериозен 10-секунден сигнал от неизвестен източник в дълбокия Космос

Човечеството получи мистериозен 10-секунден сигнал от неизвестен източник в дълбокия Космос

Любопитно Преди 9 часа

Два земни спътника потвърдиха, че мистериозният сигнал идва от точка на 13 милиарда светлинни години от Земята

Самолет на American Airlines

FAA предупреждава за полети над Мексико и Южна Америка заради потенциални военни действия

Свят Преди 9 часа

Предупреждението влезе в сила вчера и ще продължи 60 дни – до средата на март