М инистерският съвет и в частност Министерството на енергетиката се водим само от интереса на България и на нейните граждани, заяви министърът на енергетиката Румен Радев по време на разискванията по внесения вот на недоверие към кабинета „Денков“ „заради провала в сектор „Енергетика“.

Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу правителството

Той посочи, че настоящите дебати са възможност да разговарят за предизвикателствата в сектора и за работата на екипа на МЕ по редица изостанали задачи.

Преговорите за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“ са започнали още в първите дни на този кабинет и продължават, каза Радев. Не сме неглижирали решението на Народното събрание, гарантиращо запазването на терените на Мини „Марица Изток“, заяви той.

Петков за вота на недоверие: Това показва предизборна немощ

Енергийният министър посочи, че Министерският съвет е актуализирал Пътната карта за климатична неутралност, за да отговаря на последното споразумение, подписано на 3 октомври т.г.

"Тази пътна карта е прогнозна основа, върху която да стъпим, когато планираме енергийното бъдеще на страната. Тя не предвижда ликвидиране на мощности, нито излага на риск енергийната система на страната ни и нейната сигурност, напротив - дава отправна точка и то с числа и модели, за да не позволим никакъв риск за енергийната ни система и сигурност", заяви министър Радев.

"Въпросът за работните места е този, който сме взели присърце, затова и няма да се уморим да повтаряме, че териториалните планове за справедлив преход са единственият инструмент на солидарност, който позволява да започнем да решаваме социалния проблем - този със създаването на смислени нови работни места", каза той.

Радев посочи, че срокът за предоставяне на Интегрирания национален план „Енергетика и климат“ към ЕК е бил 30 юни т.г. и са договорили неговото удължаване. Ангажирахме се първите разчети и предложения за актуализацията да бъдат споделени с ЕК до края на ноември, добави той.

До оформянето на пълната визия на актуализирания интегриран план съдържанието му ще бъде дискутирано с всички заинтересовани страни, включително със социалните партньори, каза енергийният министър. Окончателното предложение за актуализирания план ще бъде представено през 2024 г. след постигане на публична подкрепа и обществено съгласие, заяви той. 

Министърът коментира, че България ще мобилизира ресурс, държавен и частен, но трябва да се използва и солидарният ресурс от Фонда за справедлив преход за инвестиции. Той посочи, че регламентът за Фонда изисква при планиране участието на големи предприятия да се докаже необходимостта от това. Поради тази причина МЕ разработи и обяви прозрачна и отворена процедура към всички големи предприятия, които имат интерес от инвестиции в региона, за да може да представи индикативен списък, каза Радев. Заявяването на инвестиционни намерения продължава да 6 ноември т.г., допълни той.

Асен Василев: Не бих подценявал вота на недоверие

Министър Радев заяви, че за тези четири месеца са отбелязали напредък и благодари на екипа на Министерството на енергетиката, на дружествата от енергийния сектор, на МС, на депутатите от енергийната комисия, социалните партньори, неправителствените организации и на заетите в сектора, които, по думите му, с работата си гарантират, че "дори и най-студената зима да дойде, ние сме обезпечили работата на сектора и няма да имаме проблем с посрещането на нуждите на гражданите, бизнеса и институциите".

Той посочи, че след дебатите този отчет ще бъде качен на страницата на МЕ, за да бъде обществено достояние.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Танкер избухна в пламъци след удар от снаряд край Оман

Танкер избухна в пламъци след удар от снаряд край Оман

Свят Преди 7 часа

Британският център за морски превози съобщи, че търговският кораб е засегнат от интензивната военна активност в региона край пристанището Дукм

Двама американски военнослужещи загинаха при иранска атака в Йордания

Двама американски военнослужещи загинаха при иранска атака в Йордания

Свят Преди 9 часа

Двама американски военнослужещи бяха убити, един изчезна, а четирима бяха ранени при атака с балистични ракети и дронове от Иран в Йордания. Нападението срина примирието и принуди президента Доналд Тръмп да започне 7-а поредна нощ на ответни удари през юли 2026 г.

Остров Астипалея

7 гръцки острова обявиха извънредно положение заради суша

Свят Преди 11 часа

7 гръцки острова в Егейско море обявиха извънредно положение заради тежка суша. Климатичните промени и бумът на туристи след филма "Одисея" на Кристофър Нолан изправиха пред воден колапс Астипалея, Тинос, Алонисос, Лерос, Патмос, Сими и Карпатос през 2026 г.

Лионел Меси обяви Ламин Ямал за безспорен лидер на новото поколение

Преди финала на Мондиал 2026: Меси посочи Ламин Ямал като бъдещия №1 в света

Любопитно Преди 11 часа

Лионел Меси определи звездата на Барселона Ламин Ямал за най-добрия млад футболист в света. 8-кратният носител на Златната топка даде своята благословия за тийнейджъра с номер 10 точно преди финала на Световното първенство на 19 юли 2026 г.

Зловеща находка в Атина: Намериха куфар с разчленено женско тяло в изоставена сграда

Зловеща находка в Атина: Намериха куфар с разчленено женско тяло в изоставена сграда

Свят Преди 12 часа

Ужасяващото разкритие е направено от бездомник в квартал „Кипсели“; със случая се заема новата Гръцка дирекция за борба с организираната престъпност

Глобиха сладкарница в Бодрум заради сладолед от 7.5 евро за топка

Глобиха сладкарница в Бодрум заради сладолед от 7.5 евро за топка

Свят Преди 12 часа

Видео в социалните мрежи от яхтеното пристанище в Яликавак предизвика масови протести; министерството започва масови проверки по курортите

Тежка катастрофа с петима ранени, сред които три деца, блокира пътя Варна – София

Тежка катастрофа с петима ранени, сред които три деца, блокира пътя Варна – София

България Преди 13 часа

Инцидентът между два леки автомобила е станал край великотърновското село Добри дял, полицията регулира трафика

Пожар наложи евакуация на 50 души в несебърското село Кошарица

Пожар наложи евакуация на 50 души в несебърското село Кошарица

България Преди 13 часа

Силният вятър затруднява 5 екипа на пожарната в района на голям супермаркет, за момента няма опасност за хората

Внучката на Тръмп разкри как е изненадала дядо си за 80-ия му рожден ден

Внучката на Тръмп разкри как е изненадала дядо си за 80-ия му рожден ден

Любопитно Преди 13 часа

Кай Тръмп подари голф мач на Доналд Тръмп за неговия 80-и рожден ден. 19-годишната голфърка разкри подробности за семейния празник в Белия дом, за кариерата си в Маями и за над 3 000 000 свои последователи, докато блестеше на спортните награди ESPY

Евродепутатът Елена Йончева

Елена Йончева сезира Европол и Интерпол за политическо наблюдение през МВР

България Преди 14 часа

Евродепутатката алармира за злоупотреба с чувствителни лични данни от PNR системата без съдебно разрешение, ДПС атакува вътрешния министър в прокуратурата

Клаудия Шейнбаум и Доналд Тръмп

Мексиканската президентка изненадващо отива на финала на Мондиал 2026 по покана на Тръмп

Свят Преди 14 часа

Мексиканската президентка промени графика си за сблъсъка между Испания и Аржентина; Хавиер Милей пропуска мача от суеверие

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Исторически триумф за Делхи: „Скайрут“ изстреля първата индийска частна орбитална ракета

Свят Преди 14 часа

Успехът на „Мисия Аагаман“ отваря вратите за Индия в глобалната комерсиална битка срещу гиганти като SpaceX

Мисия за мир: Президентът на Ливан замина при Тръмп заради преговорите с Израел

Мисия за мир: Президентът на Ливан замина при Тръмп заради преговорите с Израел

Свят Преди 14 часа

Жозеф Аун ще обсъди в Белия дом изтеглянето на израелските сили и укрепването на примирието на фона на продължаващите боеве в южната част на страната

Люпчо Георгиевски

Български евродепутати алармираха ЕП за присъдата на Люпчо Георгиевски в РСМ

Свят Преди 14 часа

Докладчиците в сянка Станислав Стоянов и Ивайло Вълчев изпратиха писмо до всички свои колеги; Ангел Георгиев от „Възраждане“ сезира комисиите в Народното събрание

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Американски медии: Разсекретените от Тръмп документи не доказват изборни манипулации

Свят Преди 14 часа

Въпреки твърденията за „шокиращи слабости“, докладите всъщност сочат, че системата в САЩ е изключително устойчива на външно влияние

При настоящите екстремни метеорологични условия в Близкия изток, разрушаването на водопреносната мрежа се превръща в смъртоносна заплаха за хиляди цивилни граждани

Хиляди в Иран са без питейна вода в 40-градусови жеги след американски удари

Свят Преди 15 часа

Обстрелът над критична инфраструктура засегна инсталация за обезсоляване; Вашингтон твърди, че целта е Ормузкият проток, но местни съобщават за поразени цивилни обекти