87

С лед повече от два часа спорове и дебати, пламенна защита от страна на ГЕРБ и две гласувания парламентът не прие оставката на Делян Добрев след скандала с роднините му, за които той лобирал да бъдат назначени по върховете на община Хасково, известен като "Кумгейт". 

При първоначалния вот депутатите гласуваха за 98, против 95 и се въздържаха 23.

Добрев поиска повторно гласуване, като призова оставката му да се приеме.

Тя е личен акт и аз наистина я желая, подчерта той.

Въпреки призива, исканата от него оставка не беше приета, като за нея бяха 97, против 99 и 18 депутати се въздържаха.

По-рано премиерът Бойко Борисов определи като достоен акт подаването на оставка. Самият Добрев, който е и бивш министър, обвинен за "Белене", заяви, че ще направи опит пак да се откаже от депутатското място, но с условие. 

"Няма да си внеса оставката втори път преди да се убедя, че резултатът от гласуването ще е различен", коментира той.

„Колегите ме поставиха в много тежка ситуация. Благодаря им за подкрепата. Те не приеха този мой личен акт, посочи Добрев.

Оттук нататък бих могъл да я внеса втори път оставката, но няма да го направя преди да говоря с тях и да се убедя, че резултатът от гласуването ще е различен. В противен случай ще загубим още един пленарен ден“, коментира още Делян Добрев

Той заяви, че продължава да държи на своето мнение и желание за оставка.

Той повтори, че по най-бързия начин ще заведе дело срещу Елена Йончева.

"Още днес или утре ще разговарям с адвокати. Ще съдя г-жа Йончева и всички останали, например Александър Симов, когото чух да ме клевети по една от телевизиите. Считам, че всеки човек трябва да носи отговорност за думите си. Много съжалявам колегите от БСП, защото те не могат да предложат решения и политики на хората и затова използват компромати, ченгенджийски истории, за да влизат в новините“, смята депутатът от ГЕРБ.

„Твърдо вярвам, че трябва да престанат тези клеветнически кампании в България“, поясни депутатът. По отношение на Хасково там си има кмет, който се казва Добри Беливанов. Най-странното в тази цялата ситуация е, че всички споменати хора, свързани с мен, са подали оставка три дни преди да раздуха скандала колежката Йончева. Те не подадоха оставка заради нея, а три дни по-рано и тогава тя реши да развие шуробаджанашка линия в Хасково“, каза Делян Добрев.

Попитан дали ще се кандидатира за кмет на Хасково,

Добрев подчерта ,че не е моментът да се коментира тази тема.

Вчера депутатът от ГЕРБ Делян Добрев депозира оставката си в деловодството на Народното събрание. Добрев беше принуден да се оттегли заради разкритията на схема за влияние в Хасково, осветлена последния месец от Елена Йончева от БСП. Там на ръководни постове в общината се оказаха негови близки приятели и роднини.

Йончева: Суджукгейт е детска приказка, сравнен с Хасково

ГЕРБ се разграничи от кмета си в Хасково, Йончева: Причината са кумове и приятели на Делян Добрев

Според Делян Добрев абсурдно е твърдението, че ПГ на ГЕРБ е бламирала Бойко Борисов.

„Няма разнобой такъв, какъвто иска да го представи колежката Нинова. Всичко, което коментираме се случва открито пред вас“, заяви депутатът от ГЕРБ.

Така той коментира изказването на лидера на БСП:

"Г-н Борисов, вашите днес ви свалят от пиедестала и от днес нататък имате сериозен проблем не само в партията си,

а в общественото доверие към вас".

„От ГЕРБ няма, спасявайки Добрев, да спасят Борисов. Ще бламирате Бойко Борисов и като лидер на лидер му казвам днес, ако ни слуша, като лидер, който е получавал удари в гръб от свои - днес на Вас ще ви се случи за пръв път. Вашите днес ви свалят. Не формално, но преносно ви свалят от пиедестала. От днес нататък имате сериозен проблем, не само в партията си, а в общественото доверие във вас“, посочи лидерът на БСП.

Вчера БСП извади друга цветна диаграма, според която по върховете на държавното дружество „Булгартрансгаз” работят верни съпартийци и изобилие от депутатски майки, съпруги, куми и кумове. ГЕРБ зададоха въпроса къде работи мъжът на Нинова, вярно ли работи в "Лукойл", колко пари взима и "Лукойл" финансирала ли е кампанията на Нинова. Днес лидерът на БСП отговори

Освен това стана ясно, че съпругата на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, която работи в "Булгартрансгаз", е подала оставка. Това обяви самият Ненков в кулоарите на парламента, след разкритията на БСП и след съвета от страна на Борисов, че е редно единият да си смени работата.

Само пред ден социалистите обявиха, че съпругата на Ненков работи при кума си Георги Гегов, който всъщност е изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ и междувременно и активист на ГЕРБ.

Председателят на БСП заяви, че явно да сочиш факти,

недъзи на управлението се оказва мракобесие, а ако имаш различно мнение от това на управляващите, ще усетиш цялата държавна машина срещу себе си.

Кой от вас не е бил по селата, където хората казват, че ги е страх да си кажат мнението, защото ще изгонят сина им от работа, запита още Нинова. 

"Да се казва, че изнасянето на факти е мракобесие, означава, че ГЕРБ не са свикнали на това". Това заяви и Елена Йончева. 

„Политиката никога не е била самоцел за мен, отказвал съм да бъда номиниран

за различни длъжности, включително министър. Водил съм се от това къде съм бил най-полезен за обществото. Има много неща, за които съм горд, че съм свършил през последните 10 години“, заяви Делян Добрев по време на гласуването и изброи част от тях.

„Получих голяма подкрепа в последните 3 дни и съм изключително благодарен за всички СМС-и, декларации, Фейсбук групи, които бяха създадени в моя подкрепа. Благодаря на всички за тази подкрепа“, каза Добрев.

„Аз ще се запомня в политиката с всичко, което съм свършил за тези години и уважението на хората, а вие, г-жо Йончева, ще се запомните като мой палач и убиец в политиката, без съд и присъда, както вие от комунистическата партия си знаете. Първото нещо, което ще направя е да си потърся правата в съда за всичко, което причинихте на мен и мои близки, за да разберете, че не е 1945 г. и не можете безнаказано да заличавате неудобните“, подчерта Делян Добрев.

Забравихте ли Моника Станишева, която разпределяше рекламните порции в държавата,

запита преди това Вежди Рашидов.

„Това не е личен акт, ти си народен избраник. Бях в Хасково, хората те обичат и нямаш право да си подаваш оставка. Хасково те обича, гледай си работата. На война като на война“, призова и Рашидов Делян Добрев да се откаже от оставката си.

Йордан Цонев от ДПС посочи, че никой не отрича експертните качества на Делян Добрев, но от друга страна, пък избирателите на Движението не харесват шуробаджанащината в политиката. ПГ на ДПС приема тази оставка като морален акт и ще я гласуваме, допълни той.

Председателят на ПГ Цветан Цветанов искам да пожелая на всеки политик, който си подаде оставката да получи такава обществена и парламентарна подкрепа. Колеги от БСП трябва да имаме историческа памет, защото когато се учреди ГЕРБ, ГЕРБ започна от нищото през 2006 г, и 2007 и 2008 г. създадохте кризисни щабове само, за да дискредитират тогавашния кмет Борисов, не успяхте“, каза Цветанов.

„Ще защитя Добрев, защото минах през този път, който искахте да очертаете за него. 2013 г. вашият лидер внесе анонимен сигнал срещу мен за подслушване на политици, само имената на политици бяха верни и нищо друг, аз минах през този път, но няма да допусна Делян да мине през него“, каза Цветан Цветанов.

Според него България се нуждае от такива млади и компетентни хора. „Делян Добрев е прекрасен човек и има прекрасно семейство. Майка му е преподавала на президента Румен Радев“, каза Цветанов.

„Няма да позволим Добрев да напусне НС. Ще гласувам против оставката и призовавам другите колеги да гласуват по съвест“, допълни председателят на ПГ на ГЕРБ.

Никой не е забравил времето, когато вие лепяхте етикети и показните акции, г-н Цветанов. Историята трябва да се помни, подчерта Велислава Кръстева от ДПС. Къде бяхте вие с тази бурна емоция, когато вашият лидер подаваше оставка, питам се аз, но очевидно всички Делян, посочи тя.

Когато премиерът Борисов подаде оставка, това беше политическото решение, което взехме. И през цялата кампания хората и питаха защо подадохте оставка, ние сме гласували за вас, отвърна Цветанов.

Коментари 87
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

87 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

кораб украйна зърно

Три кораба напуснаха украинските пристанища по "хуманитарния коридор"

Свят Преди 1 час

Те трябваше да натоварят 127 000 метрични тона селскостопански продукти и желязна руда за Китай, Египет и Испания

нагорни карабах

За първи път от 30 години: Мисия на ООН пристигна в Нагорни Карабах

Свят Преди 2 часа

Масовото изселване на етнически арменци от региона започна да се приближава към своя край

Жозеп Борел

Борел: Украйна се нуждае от повече ресурси и то бързо

Свят Преди 4 часа

"Подготвяме се за дългосрочни ангажименти в подкрепа на Украйна в областта на сигурността", допълни Борел

Ваня Григорова

Ваня Григорова: Хекимян и Терзиев представляват един и същи модел

Избори 2023 Преди 5 часа

По думите ѝ гражданите са ударени по много начини и много пъти

Кои са любимите фрази на манипулатора

Кои са любимите фрази на манипулатора

Любопитно Преди 6 часа

„Болен съм, не мога да се справя сам, няма кой да ми помогне“, е сред най-често използваните фрази

Лунните пещери: Идеалното убежище за астронавтите

Лунните пещери: Идеалното убежище за астронавтите

Технологии Преди 6 часа

Лунните лавови пещери може да се окажат ценен ресурс

Заловени българи шпионаж Великобритания

Кой е раздавал поръчките на българите, обвинени в шпионаж във Великобритания?

Свят Преди 7 часа

"Ян Марсалек е познавал българите от години", каза разследващият журналист Фиделиус Шмид от "Шпигел"

.

Ердоган: Терористите никога няма да постигнат целите си

Свят Преди 9 часа

„Злодеите, които застрашават мира и сигурността на гражданите, не са постигнали целите си и никога няма да ги постигнат“, каза Ердоган

Приключи ремонтът на жълтите павета, движението е възстановено

Приключи ремонтът на жълтите павета, движението е възстановено

България Преди 9 часа

Пренареждането на участъка пред сградата на Народното събрание започна в ранните часове на 16 юли

Протестиращи и полиция се разбраха за трафика през "Хаинбоаз"

Протестиращи и полиция се разбраха за трафика през "Хаинбоаз"

България Преди 10 часа

Два пъти дневно ще бъдат пропускани автомобили и камиони до 12 тона

Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите

Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите

България Преди 10 часа

Той се обяви против разпространяваната дезинформация, даването на неизпълними обещания и умишленото ескалиране на напрежението

Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София

Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София

България Преди 10 часа

Те заявиха, че ще правят това всяка неделя, докато храмът не бъде отворен, а богослуженията възобновени

Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки

Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки

Любопитно Преди 10 часа

Белослава Кръстева продължава без загуба на шампионата

САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици

САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици

Свят Преди 10 часа

Докладът, озаглавен "Стратегия за противодействие на оръжията за масово унищожение 2023 г.", определя Ислямската република като "постоянна заплаха"

Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик

Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик

България Преди 11 часа

Сигнал за тежкото престъпление беше подаден в полицията на 29 септември

<p>Почина известен сирийски писател</p>

Почина известният сирийски писател Халед Халифа

Свят Преди 11 часа

Той е автор и на редица телевизионни сериали, които се радват на голям успех в началото на 90-те години на миналия век