"Не е това начинът – да блокираш бюджета, защото не си съгласен с решение на министъра".

Това каза премиерът Николай Денков пред журналисти по повод заявката на ГЕРБ-СДС, че няма да подкрепят нито един законопроект на правителството, докато няма механизъм за вземане на решенията, след като стана ясно, че директорът на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов“ д-р Валентин Димитров е бил освободен от поста. 

"Министърът на здравеопазването ме информира за одитния доклад още миналата седмица", посочи Денков и допълни, че е имало притеснения и е било въпрос на време и процедура да се вземе решение. 

Делян Пеевски: Пълна подкрепа за „Пирогов”

Премиерът допълни, че освобождаването на директора на "Пирогов" е изцяло в правомощията на министъра на здравеопазването и затова е изненадан от агресивната реакция на ГЕРБ и ДПС.

Атанасова: Имахме уговорка с Денков да не се пипа шефът на "Пирогов"

"Работа на Народното събрание е да приема бюджета и законите. Има проблем, ако Народното събрание смята, че основната му задача е да гледа кой директор на болница е сменен", заяви Денков.

Премиерът посочи, че всяка институция трябва да си гледа задачите, а ако парламентът иска да се намеси в казуса, има начини - като извика министъра на здравеопазването в комисия или по процедура в пленарна зала.

По разпореждане на премиера: Започват проверки в големи болници

Денков подчерта, че не е имал ангажимент към ГЕРБ, че няма да освобождава директора на "Пирогов".

"Това, което е очевидно, е, че ако се наруши работата на "Лукойл", тя ще загуби себестойност. И ако някой иска да участва в този търг, може да бъде заинтересован от това", заяви министър-председателят след участието си в Годишните награди на БТПП.

Денков коментира темата за евентуално оттегляне на "Лукойл" от България, за което съобщиха по-рано днес от компанията.

Премиерът каза, че проблемът при евентуално излизане от българския пазар би бил ще има ли неруски петрол, с който бензиностанциите да могат да работят спокойно.

Денков: „Лукойл” не е нарушил нито един европейски регламент

"Ако се вдигнат цените на горивата, това ще бъде поради затруднение в доставките. Това е, което през цялото време се опитваме да избегнем, за да направим плавен преход", поясни Денков.

Той заяви, че не може да каже дали всичко това не е "блъф" от руска страна. Според него обаче има интерес към рафинерията в Бургас.

Денков е притеснен от това да "да не се окаже, че част от действията тук са опити на някой да наруши работата на "Лукойл", за да му намали цената. Не мога да изключа такава възможност".

Попитан от какви кръгове биха дошли действия с цел намаляване на цената на "Лукойл" Денков каза, че не може да знае и че трябва да се гледат действията на различните хора.

"По никакъв начин едно изказване на Асен Василев не може да предизвика продажбата на "Лукойл", няма такава връзка", заяви Денков по повод на интервю на финансовия министър Асен Василев пред "Файненшъл Таймс".

Относно дерогацията Николай Денков заяви, че от няколко месеца е ясно, че правителството прави всичко възможно да бъде спокоен пазарът на горивата и съответно да се съкрати дерогацията, доколкото е възможно, без да се създадат рискове.

"Добрев не го интересува възможността да има рискове", коментира премиерът: "Вчера гледах цените по бензиностанциите, те са по-ниски, отколкото преди един-два месеца".

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 46 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 1 час

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 2 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 5 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 6 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 6 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио