О граничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до трайни последствия в запаметяването, в концентрацията на вниманието и да не говорим за още по-сериозни последствия. Това заяви д-р Благомир Здравков за опасното "ТикТок" предизвикателство със задържането на дъха.
"Като лекар ще кажа, че свободното сърфиране в интернет на подрастващите е токсично и вредно. Като родител ще кажа, че не знам още каква простотия "ТикТок" ще измисли. Защото имаше предизвикателства супермен - единия се хвърля върху ръцете на другите съученици, те го хвърлят, имаше деца с травми, качващи се по движещи се коли и сега това за задържане на дъха. То всъщност е предизвикателство колко време ще издържиш без да дишаш", обясни лекарят пред БНТ.
"Единият вариант е със задържането на дъха, но другия вариант е чрез помощни средства да си ограничиш дишането. Оказва се, че предизвикателството датира от 2008 година и има над 15 регистрирани смъртни случая в световен мащаб", допълни той.
13-годишното момиче, запалило се с бензин в Монтана, взело идеята от ТикТок
"Това е вредно и опасно, защото оставен без кислород, организмът загива в рамките на минути. Най-чувствителната тъкан при липсата на кислород е нервната тъкан, респективно главният мозък. Ограничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до трайни последствия в запаметяването, в концентрацията на вниманието и да не говорим за още по-сериозни последствия", обясни д-р Здравков.
"И водолазите си задържат дъха, но те са специалсти. При спускането са сваляни постепенно, при връщането на плавателния съд също, защото в противен случай могат да развият кесонна болест, която води до освобождаване на свободен газ в организма", коментира той.
По думите му когато подрастващите осъзнаят последиците от тези предизвикателства, най-често изпитват срам, а родителите изобщо не са запознати със сърфирането на децата си в мрежата.
Д-р Здравков поздрави лекарите и медицинските сестри по случай професионалния им празник и заяви, че недалновидната кадрова политика на държавата води до протести на медици и затваряне на отделения.
"В много по-напреднали от нашите здравни системи медицинските сестри се възприемат не като субординирани служители на лекарите, а като равнопоставени партньори в оказването на качествена медицинска помощ".
Разкриха как "Тик Ток" манипулира хората
За да се задържат кадрите, трябва да им се осигурят сравнително добри условия за работа. Мерки за задържане на младите специалисти има, убеден е д-р Здравков.
"Държавните болници рядко са върхови за системата. От друга страна колективът и отношенията между хората вътре да са благоприятни, така че те да желаят да идват на работа. Заплащането е нещо първостепенно. За щастие ние успяхме през годините с много усилия на институциите и на нашия екип да докараме адекватно заплащане на различните категории персонал".
Проектът за националната детска болница напредва - дошли са окончателните доклади на консултантския консорциум и предстои обсъждането им. Предстои и изготвянето на задание за проектиране - това е голямата начална стъпка, обясни още лекарят.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Орбан срещу Украйна: Омраза в стил на Оруеловия "1984"
Българка в центъра на мистерия в Гърция: Три трупа за 13 дни и "перфектно" почистена къща