П редседателите на парламентарните групи на ГЕРБ и на ДПС Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ се срещнаха и обсъдиха номинацията за конституционен съдия от квотата на Народното събрание.

Това стана известно от изявлението на двамата след срещата в парламента.

В сряда ГЕРБ и Обединените патриоти внесоха кандидатурата на Красимир Влахов.

Цветанов и Карадайъ са се договорили за среща между Влахов и групата на ДПС следващата сряда.

"След срещата ще обявим нашата позиция", посочи Карадайъ.

Според ДПС би трябвало членовете на Конституционния съд (КС) да са консенсусни фигури, независимо кой ги предлага.

И все пак искаме да носим нашата отговорност, когато се излъчват членове на КС от квотата на Народното събрание, каза той. 

Предлагат промени в правилата за квотите във ВСС

Българското правосъдие бие рекорди за бавене на дела

Парламентарното мнозинство иска, когато има избор от парламента за подобни високи позиции в държавата, да търсим максималния политически консенсус, заяви Цветанов.

Той допълни, че ще се постарае да разговаря днес по темата и с лидера на БСП Корнелия Нинова.

"Смятам, че е нормално политиците и ръководители на парламентарни групи да си говорят", посочи той. 

На въпрос дали допуска президента Румен Радев да номинира Янаки Стоилов за съдия в КС, Цветанов заяви, че би се радвал, ако държавният глава също има подобни на парламента прозрачни процедури за издигане на кандидатура.

Според Цветанов идеята Стоилов да е номинация на БСП е била добър подход на ръководството да отстрани вътрешната опозиция.

Прокуратурата ще покани експерти от ЕК за преодоляване на проблемите

България получи остри критики от Брюксел за съдебната система

След срещата си във връзка с номинациите са конституционен съдия Цветанов и Карадайъ дадоха изявление за медиите, по време на което изместиха темата за политическата ситуация в държавата.

Цветанов обясни, че има стабилност, тъй като в момента се наблюдава икономически растеж от 4%, че се наблюдава най-ниската безработица и че през 2019 г. ще се увеличат и бюджетните заплати с 10%.

От своя страна Карадайъ коментира, че ГЕРБ се е отказала да има ясна програма за развитие на страната, зад която да има мнозинство в Народното събрание.

 „ГЕРБ допусна популизма и национализма във властта.

И в някои техни действия виждаме, че те го приемат дори като своя кауза“, каза още той.

На свой ред Цветанов отговори, че изказването на Карадайъ показва, че действително разговорите, които водят управляващи и опозиция, са трудни.

„Управленската програма, която е приета през август 2017 г., се изпълнява и самият факт, че имаме икономически растеж и по-голям БВП, чрез който ще успеем да формираме бюджета си за 2019 г., показва, че се движим в правилната посока. Но, разбира се, чуваме и различното мнение, и там, където е нужно, правим корекции, които са в интерес на обществото и на държавата. Така че благодаря на Мустафа за различното мнение. Тук стана малко като политически дебат“, коментира Цветанов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия "не търси конфликт", изненадващо обяви командващият НАТО в Европа

Русия "не търси конфликт", изненадващо обяви командващият НАТО в Европа

Свят Преди 4 часа

Гринкевич: Украинците се справят доста добре

Въведоха изследване с уникално "хапче-камера" в Кюстендил

Въведоха изследване с уникално "хапче-камера" в Кюстендил

България Преди 5 часа

Процедурата по капсулна ендоскопия изцяло се покрива от Националната здравноосигурителна каса

Въоръжени сили на САЩ ще преминат през България утре

Въоръжени сили на САЩ ще преминат през България утре

България Преди 7 часа

Автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“

Какво става в Пентагона, евакуация и противогази

Какво става в Пентагона, евакуация и противогази

Свят Преди 9 часа

Съобщават за „инцидент с опасни материали“

Жертва и много ранени след гонка с българска кола в Хърватия

Жертва и много ранени след гонка с българска кола в Хърватия

Свят Преди 9 часа

Един мъж е направил опит да избяга, но е бил заловен, а друг се издирва

Кола се вряза в деца с колела, три загинаха в Нидерландия

Кола се вряза в деца с колела, три загинаха в Нидерландия

Свят Преди 9 часа

Четири деца са сериозно ранени и са откарани в болница

Оспорвана надпревара и ярки победители белязаха най-големия творчески фестивал у нас, ФАРА 2026

Оспорвана надпревара и ярки победители белязаха най-големия творчески фестивал у нас, ФАРА 2026

Любопитно Преди 10 часа

Първите трима в категория „Агенция на годината“ са с резултат от по една точка разлика

Защо първите минути след пробива са най-важни

Защо първите минути след пробива са най-важни

Любопитно Преди 10 часа

Най-значимите доклади в сферата на киберсигурността показват притеснителна тенденция: организациите реагират след пробива, а хакерите залагат точно на това

Пуснаха под „домашен арест“ задържаните за източването на НЗОК в Пловдив

Пуснаха под „домашен арест“ задържаните за източването на НЗОК в Пловдив

България Преди 10 часа

Апелативният съд днес промени мярката им от „задържане под стража“ в „домашен арест“

Президентът назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ

Президентът назначи Николай Неновски за член на УС на БНБ

България Преди 11 часа

Утре държавният глава ще участва в официалната церемония по встъпването му в длъжност

<p>От &bdquo;Airbnb за паркиране&ldquo; до AI за бизнеса: Младите предприемачи, които превземат БГ стартъп сцената</p>

На тържествена церемония бяха отличени победителите в конкурса „Най-добър младежки стартъп в България“ 2026, организиран от Фонд на фондовете

Любопитно Преди 11 часа

Проекти за умно паркиране, интелигентно напояване с дъждовна вода и AI платформа за корпоративно знание са големите победители в петото издание

Кошмарът „Супер Ел Ниньо“ официално започна: Учени предупреждават за невиждани аномалии и рекордна жега

Кошмарът „Супер Ел Ниньо“ официално започна: Учени предупреждават за невиждани аномалии и рекордна жега

Свят Преди 11 часа

Глобалните температури на морската повърхност скочиха рязко, а американските учени обявиха официалното начало на феномена Ел Ниньо. Моделите показват, че ни очаква едно от най-силните климатични събития в историята, подсилено от изкуственото затопляне

Опит за щурм на пилотската кабина: Какво се случва, когато пътник на борда на самолет излезе извън контрол

Опит за щурм на пилотската кабина: Какво се случва, когато пътник на борда на самолет излезе извън контрол

Свят Преди 11 часа

По време на полет над облаците през миналия месец ситуацията в кабината на пътнически самолет на Frontier Airlines от Пуерто Рико към Чикаго ескалира в сериозен инцидент

"Всички мразят Илон": Плакати срещу Мъск заляха Лондон

"Всички мразят Илон": Плакати срещу Мъск заляха Лондон

Свят Преди 11 часа

Мъск разчита на армия от лоялни привърженици, за да се превърне в първия трилионер в света

Тръмп избухна отново, заплаши да превземе остров Харг

Тръмп избухна отново, заплаши да превземе остров Харг

Свят Преди 11 часа

САЩ ще ударят Иран "много силно, тази нощ"