З а участие в предсрочните парламентарни избори Централната избирателна комисия е одобрила до момента общо 18 партии и 9 коалиции. След извършена от комисията проверка на една от подалите за регистрация документи партия, а именно ПП "Национално движение "Единство" е отказана регистрация, заради некоректна подписка и по-малко от 2500 подписа, както е необходимо по закон. Това уточни на брифинг днес Росица Матева, говорител на ЦИК.

Общо 75 души успяха да гласуват за 1 час на проведеният по-рано днес тест за гласуване на с машина в ЦИК. На експериментът се установи, че при добра и интензивна натовареност в секцията за час могат да гласуват този брой избиратели, като голяма част от тях гласуваха за първи път машинно. Друга част от избирателите гласуваха преференциално и с промяна на вота, за да има процес на забавяне.

По време на брифинга Росица Матева каза, че предстои резултатът да бъде анализиран, заедно с предстоящите експериментални гласувания - в неделя в Доброславци и след това в Сливница.

Главното, което ЦИК иска да установи, е дали капацитетът, с който комисията разполага е достатъчен или трябва да се увеличи и ако да - с колко, за да се осигури възможност във всички секции с над 300 избиратели да се проведе машинно гласуване, коментира другият говорител на ЦИК Цветозар Томов. ЦИК обмисля в секциите с над 450 избиратели да се поставят по две машини, стана известно от брифинга. "На базата на тези тестове до следващия брифинг ЦИК ще излезе с анализ и със становище за възможностите да се осигури нормално протичане на изборите с наличните технически пособия за тяхното провеждане", каза Томов.

По думите му днешният експеримент е по-скоро оптимистичен, но няма да се бърза с изводите, тъй като тук са участвали градски избиратели вероятно с висок образователен статус, а трябва да минат и следващите тестове, за да се види с какво темпо гласуват и хора, които имат по-малко опит с електронни устройства и евентуални затруднения. Томов уточни, че в следващите тестове ще се събират данни за възрастта и образователния статус на гласувалите. Общо трите теста трябва да дадат достатъчно данни за пълния анализ, обобщи говорителят и помоли медиите за повече търпение по въпроса.

Все още не се знае колко общо машини ще са необходими за изборите на 11 юли, но вероятният им брой ще е между 1000 и 1500, каза Росица Матева. Тя припомни, че на предишните избори - на 4 април, имаше 9600 машини. В 242 секции в чужбина трябва да има машини.

В чужбина присъствено ще бъдат обучавани членовете на СИК, изпратени от България, а останалите онлайн. Окончателният брой секции в чужбина ще се обявят след като приключи срокът за регистрация. Процесът е твърде динамичен, към средата на юни този брой ще бъде ясен, каза Цветозар Томов.

Десетте машини, които са били задържани от МВР на предишните избори, не са използвани за гласуване на 4 април, уточниха говорителите в отговор на въпрос. Предстои проверка какво точно се е случило с тези машини, какъв софтуер е бил инсталиран, като за целта те ще бъдат върнати в складовете на "Сиела Норма", фирмата доставчик.

По отношение на логистиката на машините, които предстои да се доставят, възможно е да са под охраната на МВР заедно с доставката на бюлетините, каза Росица Матева. За чужбина вариант е възможен варианта на т. нар. дипломатическо карго, но окончателен вариант не е приет.

Росица Матева съобщи още, че с с писмо от 25 май до министъра на регионалното развитие и благоустройството са поискали становище какви ще бъдат необходимите документи за регистрация на почиващи извън постоянното си местоживеене хора, как на практика да гласуват по настоящ адрес - в хотела или мястото, където почиват.

19 партии и 9 коалиции са заявили участие в изборите

Последен ден за регистрация в ЦИК за изборите

Угърчинска: Правата на българите в чужбина са нарушени

Матева: Българите на почивка в чужбина ще гласуват без предварително заявление

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 7 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 11 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 12 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 12 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 12 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 13 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 13 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 13 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 13 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 13 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 14 часа

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 14 часа

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 14 часа

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 14 часа

Подробности четете в следващите редове

<p>Глобиха TikTok с 530 милиона евро</p>

TikTok е глобен с 530 милиона евро за нарушение на лични данни

Свят Преди 14 часа

На TikTok е разпоредено да приведе дейността си в съответствие с регламента в срок от шест месеца