С пециализираната прокуратура обвини в шпионаж в полза на чужда държава български генерал от резерва.

От 2016 г.  до настоящия момент той се е поставил в услуга на чужда държава, за да ѝ служи като шпионин, извършвайки нерегламентирана разузнавателна дейност. Същият е координирал своите действия с руски гражданин, за когото е установено, че е лице с дипломатически имунитет - съветник в политическата секция на посолството на Руската федерация в София, чиито действия нарушават Виенската конвенция за дипломатически отношения и накърняват държавния суверенитет на Република България.

Българският генерал от резерва е участвал в редица мисии зад граница, заемал е и различни длъжности в Министерство на отбраната. Във връзка със служебните му задължения той е разполагал с достъп до класифицирана информация, касаеща НАТО и ЕС, сочат събраните в хода на разследването доказателства.

В хода на воденото под ръководството на Специализираната прокуратура разследване е установено, че висшият военен от резерва е събирал класифицирана информация, отнасяща се до вътрешно-политически въпроси на Република България и я е предавал на служителя в дипломатическата мисия на Руската Федерация в София. 

За прикритие на дейността си лицата са провеждали конспиративни срещи, използвали са преносими флаш-памети и устройства за криптиране на информацията. 

В хода на разследването са извършени претърсвания и изземвания на два адреса и лек автомобил, собственост на българския гражданин. В жилищата са намерени и иззети голям брой електронни носители на информация, тефтери, лаптопи и хартиени носители. Предстои назначаване на компютърно-техническа експертиза за проверка на наличната информация с оглед установяване нейния произход и класификация по реда на Закона за защита на класифицираната информация.

По-рано днес стана ясно, че ДАНС и Специализираната прокуратура са засекли контакт на ръководител на една от руските разузнавателни служби у нас с високопоставен български офицер.

Главният прокурор Иван Гешев е уведомил министъра на външните работи Теодора Генчовска за събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност от страна на гражданин на Руската федерация, ползващ се с дипломатически имунитет, съобщиха от прокуратурата.

В хода на разследването е установено, че гражданин на Руската федерация, ползващ се с дипломатически имунитет, е осъществявал нерегламентирана разузнавателна дейност, несъвместима с дипломатическите отношения, на територията на Република България.

Същото е в противоречие и с Виенската конвенция за дипломатическите отношения. В тази връзка главният прокурор е уведомил министъра на външните работи за събраните в хода на разследването данни с оглед предприемане на действия по компетентност.

Руският резидент е получавал информацията си от генерала от резерва, който е разполагал с достъп до секретна информация, засягаща нашите съюзници от НАТО и ЕС. Информацията е била предавана по време на конспиративни срещи, като за целта са били използвани преносими карти-памет, криптиращи устройства и др.

"Поздравявам Специализираната прокуратура и ДАНС за поредното разследване за шпионаж в полза на Руската федерация, застрашаващ националния интерес на Република България", написа главният прокурор в Туитър. 

Той допълва, че се надява политическите идеи за закриване на специализираните структури да не са в резултат именно на тези успехи.

Посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова е била поканена да се яви в МВнР, съобщи на брифинг в Министерския съвет началникът на кабинета Лена Бориславова.

"Работим със службите, премиерът говори с МВнР, днес е поканена руската посланичка Митрофанова във връзка с руския шпионаж да се яви в МВнР", каза Бориславова. "Преглеждаме необходимостта и от идентифициране на допълнителни лица, които поставят под въпрос техния дипломатически статус, защото не изпълняват само дипломатически функции".

Митрофанова е отказала поканата и ще прати свой заместник. Самата тя днес е била на паметника Шипка.

Последното знаково дело за шпионаж в полза на Русия беше срещу Николай Малинов, председател на Движение "Русофили."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Иран и Европа продължават преговорите за иранската ядрена програма

Свят Преди 47 минути

Иран ще се срещне следващата седмица с Великобритания, Франция и Германия за преговори по ядрената си програма

Кафето може да крие тайната за управление на диабета

Кафето може да крие тайната за управление на диабета

Любопитно Преди 1 час

Това може да доведе до нови функционални хранителни съставки, насочени към диабет тип 2

Автобус с туристи жестоко катастрофира на връщане от Ниагарския водопад

Автобус с туристи жестоко катастрофира на връщане от Ниагарския водопад

Свят Преди 9 часа

Няколко души загинаха, много са ранени

Протести и полиция в Сърбия

Протести и полиция в Сърбия

Свят Преди 9 часа

Студенти заявиха, че ще разговарят с президента едва след като бъдат обявени избори

Двама мъже се разделиха с мечтата да срещнат любовта в „Диви и красиви“

Двама мъже се разделиха с мечтата да срещнат любовта в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 9 часа

Нови участници ще променят атмосферата сред оформилите се двойки

Гаранция от 6000 лв. за митнически инспектор, обвинен за подкуп

Гаранция от 6000 лв. за митнически инспектор, обвинен за подкуп

България Преди 9 часа

Определението подлежи на жалба и протест пред Великотърновския апелативен съд

Шефът на ЕЦБ показа българските 2 евро

Шефът на ЕЦБ показа българските 2 евро

България Преди 10 часа

Разгледайте за първи път дизайна на българската монета от 2 евро

Бедствено положение в Джулюница след ужасна буря

Бедствено положение в Джулюница след ужасна буря

България Преди 10 часа

Силен вятър, пороен дъжд и градушка удариха селото този следобед

Канада премахва всички мита върху стоки от САЩ

Канада премахва всички мита върху стоки от САЩ

Свят Преди 10 часа

Тръмп похвали решението на Канада

Тръмп за Украйна: Не съм доволен

Тръмп за Украйна: Не съм доволен

Свят Преди 10 часа

Той изрази недоволство от последните руски атаки

Буря завъртя фургон на Дунав мост, движението бе спряно

Буря завъртя фургон на Дунав мост, движението бе спряно

България Преди 12 часа

Паднало дърво, което е счупило предното стъкло на тежкотоварен автомобил

Лавров: Среща на Путин със Зеленски не е планирана

Лавров: Среща на Путин със Зеленски не е планирана

Свят Преди 12 часа

Лавров: Как можем да се срещнем с човек, който се преструва на лидер?

United Group публикува Доклад за устойчиво развитие за 2024 г. с осезаем напредък в ESG приоритетите

United Group публикува Доклад за устойчиво развитие за 2024 г. с осезаем напредък в ESG приоритетите

Свят Преди 12 часа

Групата продължава да внедрява устойчивостта в своите операции, култура и верига на стойността

Майката на загиналото дете в Несебър: Иван цяла година събираше пари за морето

Майката на загиналото дете в Несебър: Иван цяла година събираше пари за морето

България Преди 13 часа

"Тръгнахме трима на почивка и се върнахме двама, взеха смисъла на живота ми", споделя тя

Страшна буря удари Монтана, дървета паднаха върху в автомобили и жици

Страшна буря удари Монтана, дървета паднаха върху в автомобили и жици

България Преди 14 часа

Екипи на пожарната разчистват паднали дървета в целия град.

Дете беше ударено от ток на детска площадка във Варна

Дете беше ударено от ток на детска площадка във Варна

България Преди 15 часа

Майката разказа, че детето играело с 10-годишното си братче