Р адостта от медалите на Олимпийските игри в Париж, не затихва горчивия вкус от най-шумния скандал. В студиото на NOVA говори българката, побеждавала боксьорката Иман Халиф. 

Аслъхан Мехмедова е добре познато име в женския бокс. Влиза в залата едва на 15-годишна възраст, а два месеца по-късно става републикански шампион. Именно тя през 2018 г. се изправя срещу прочулата се на Олимпиадата Иман Халиф.

След осем рунда нашето момиче побеждава.

„Мисля, че с 4:1 съдийски гласа, но наистина хич не ми беше толкова трудно да я победя”, казва боксьорката Аслъхан Мехмедова.

По това време все още не са се появили спекулациите относно биологичния пол на Иман, а българката си спомня, че боят е бил честен. „Тогава не съм усетила да удря като мъж. То от адреналина в самата игра не усещаш как удря. Но в последствие сме правили спаринги и да, има доста тежък удар”, допълва тя.

„Гледам разни интервюта и статии в интернет, че са родени жени. Но в последствие какво се е случило нямам идея. Така визуално си изглеждаше по същия начин както и в момента, но тогава не е имало никакви коментари”, разказва Мехмедова.

Само преди няколко часа Иман се изкачи на олимпийския връх и грабна златото.

 „Според мен не е равнопоставен женския бокс след тези неща, които се случиха. Не мисля, че изобщо има място на финала. Според мен изобщо не трябваше да ги допускат до Олимпийските игри”, казва боксьорката.

„Като наблюдавах предишните мачове тя беше много щастлива от самия факт. Според мен изобщо това не я интересува - какво пишат за нея, какво говорят за нея и така нататък. Тя си е с такова самочувствие все едно нищо не е станало”, посочи българката.

Скандалът около биологичните предимства на Иман Халиф започна след тестове, направени от Международна асоциация по бокс. Преди дни в Париж представители на организацията дадоха брифинг с участието на президента Умар Кремльов. Подробности за тестовете обаче не бяха изнесени от съображения за поверителност на личните данни.

„Ние отстрани не можем да знаем между тях политически какво се случва. Не беше редно да ги допуснат. Според мен нещата не са изравнени. За мен чисто визуално е мъж”, посочва Мехмедова.

„Аз се състезавам вече почти 9 години и съм срещала такива. Сега бях на квалификационен турнир в Тайланд. Те тайландките изглеждат по същия начин като тях. Но никога не съм си мислила дали са мъже, дали са жени”, обяснява спортистката.

„Моето послание към хората, които спортуват е да продължават да се борят, да следват мечтите си. На всеки един спортист мечтата му е да стигне до върха. - до олимпийски медал. Да не се отказват и да продължават да дават всичко от себе си”, посъветва тя.

Нашето момиче продължава с тренировките, целта ѝ е да стигне до олимпиадата в Лос Анджелис. И отново би влязла в битка с Иман Халиф.

„Все пак сме боксьори. Тренираме цял живот за тази Олимпиада, качваш се и даваш всичко от себе си. Оттам нататък какво ще се случи на самия ринг и какво ще отсъдят съдиите, е съвсем различно”, казва тя.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Европейският съд осъди Италия за полицейско насилие

Европейският съд осъди Италия за полицейско насилие

Свят Преди 28 минути

ЕСПЧ смята намесата на полицаите за легитимна,но не и последвалите действия

15 знаменитости в Турция с положителни проби за дрога

15 знаменитости в Турция с положителни проби за дрога

Свят Преди 41 минути

През последното денонощие са задържани и бившата волейболистка Деря Чайърган и бившият футболист Юмит Каран

Катастрофа блокира пътя между Симитли и Банско

Катастрофа блокира пътя между Симитли и Банско

България Преди 3 часа

Шофьорите изчакват на място, а движението се регулира от пътна полиция

Откриха фалшиви евро на пазара в Пловдив

Откриха фалшиви евро на пазара в Пловдив

България Преди 3 часа

Установени са три фалшиви банкноти с номинал от по 20 евро

Директорът на училище в Бургас излиза в отпуск след протест

Директорът на училище в Бургас излиза в отпуск след протест

България Преди 3 часа

РУО – Бургас ще предостави възможност на друг ръководител да поеме управлението

ЕК одобри националния план за отбрана на България

ЕК одобри националния план за отбрана на България

България Преди 4 часа

Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми

<p>Пеевски: Закриването на комисията &bdquo;Анти-Сорос&ldquo; се бави</p>

Пеевски: Закриването на комисията „Анти-Сорос“ се бави, обществото трябва да знае кой защитава тези влияния

България Преди 4 часа

Трябва да се види кои са соросоидите в този парламент, настоя лидерът на „ДПС–Ново начало"

Почина Принцеса Ирина Гръцка и Датска, сестра на кралица София Испанска

Почина Принцеса Ирина Гръцка и Датска, сестра на кралица София Испанска

Свят Преди 4 часа

Смъртта ѝ беше обявена от племенника ѝ, крал Фелипе VI Испански

САЩ задържаха танкер, свързан с Венецуела

САЩ задържаха танкер, свързан с Венецуела

Свят Преди 5 часа

Конфискацията е извършена в Карибския регион

Русия обяви големи победи на фронта в Украйна

Русия обяви големи победи на фронта в Украйна

Свят Преди 5 часа

Според Института за изследване на войната, това не е съвсем вярно

Русия едва ли ще рискува "репутационен провал" чрез намеса в протестите в Иран

Русия едва ли ще рискува "репутационен провал" чрез намеса в протестите в Иран

Свят Преди 6 часа

Бивш руски дипломат и анализатори тълкуват сдържаната реакция на Москва спрямо протестите и политическото напрежение

Как да не се отчайваме през зимата – съветите на северните народи

Как да не се отчайваме през зимата – съветите на северните народи

Любопитно Преди 7 часа

Вместо да се борят с природата скандинавците са се научили да съжителстват с нея

Русия се уплаши от войските на НАТО в Гренландия

Русия се уплаши от войските на НАТО в Гренландия

Свят Преди 7 часа

Москва: НАТО избра пътя на ускорена милитаризация на Севера

От Джак Спароу до Железния човек: Най-скъпите роли в историята на киното

От Джак Спароу до Железния човек: Най-скъпите роли в историята на киното

Любопитно Преди 7 часа

Шест емблематични холивудски роли – от Джак Спароу и Нео до Железния човек – донесоха на Джони Деп, Киану Рийвс, Брус Уилис, Том Круз, Уил Смит и Робърт Дауни-младши стотици милиони долари чрез хонорари и и проценти от печалбите