Б ългария предлага да бъде създадена временна европейска рамка за държавни помощи заради настоящата криза с цените на електроенергията.

Това каза министърът на енергетиката Андрей Живков в рамките на заседанието на Съвeт „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част Енергетика, което се провежда в Люксембург.

Какви мерки обмисля Брюксел в отговор на енергийната криза

Бизнес и синдикати: Цените на тока растат „необуздано“

Енергийните министри на страните от ЕС обсъждат влиянието на нарастващите цени на енергията и възможните мерки, които могат да се вземат както на европейско, така и на национално равнище, във връзка със съобщението на ЕК „Справяне с нарастващите цени на енергията: набор от инструменти за действие и подкрепа“.

Нашата страна подкрепя възможността за създаване на европейски кризисен фонд, който да мобилизира финансови ресурси чрез продажба на допълнителни количества квоти за емисии парникови газове, освободени от резерва за пазарна стабилност, подчерта Живков.

Заради цените на тока: Бизнесът и синдикатите излязоха на протест

Забавянето на икономиките в ЕС ще окаже допълнителна тежест върху българската икономика предвид силната й свързаност с европейските пазари, особено в сектори като машиностроенето, текстилната индустрия, производството на електроника, добивната индустрия, строителството и др., каза още Живков. Очакванията са предстоящият зимен сезон допълнително да изостри ситуацията, което налага да се прилагат допълнителни национални мерки за адекватна реакция и механизми за подпомагане.

Живков информира, че, в допълнение на вече предприетите други временни мерки за повишаване на прозрачността и подобряване на функционирането на енергийния пазар и засилване на регулаторния контрол, България планира реализацията на временна програма за компенсиране на небитови крайни клиенти в периода 1 октомври - 30 ноември 2021 г., с общ бюджет от приблизително 225 млн. евро.

Румен Радев: До пролетта на 2022 г. цените няма да се успокоят

По отношение на пазара на природен газ министър Живков изтъкна повишаването на пазарната интеграция като ключово условие за подобряване сигурността на доставките. Чрез развитието на междусистемните връзки със съседните страни Гърция и Сърбия държавите от Югоизточна и Централна Европа ще имат достъп до алтернативни доставки от Каспийския регион, подчерта енергийният министър. Той акцентира и върху други приоритетни проекти, изпълнявани от нашата страна, които имат значение за целия регион на Югоизточна Европа: разширението на подземното газово хранилище Чирен, участието ни в терминала за втечнен природен газ край Александруполис и други.

"Булгаргаз" поиска ново поскъпване на природния газ с 32% от ноември

По думите му, разширението на ПГХ „Чирен“ ще представлява ценна добавка към инструментариума за осигуряване на допълнителна гъвкавост на газопреносните системи на европейско равнище. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

Пълно слънчево затъмнение догодина, ще го наблюдаваме ли в България

България Преди 2 часа

Догодина слънчево затъмнение ще обхване Европа - как и къде да го видите

Връх Мусала

Млад мъж е загинал край връх Мусала

България Преди 2 часа

Вчера в 13:07 ч. е подаден сигнал за мъж, който е паднал и е в безсъзнание

<p>Днес е Мироновден: легенди, вярвания и обичаи в България</p>

Днес е Мироновден: легенди, вярвания и обичаи в България

България Преди 4 часа

На 17 август Православната църква почита паметта на свети мъченик Мирон

<p>Тип А личности: кои зодии обичат всичко да е по техния начин</p>

Тип А личности: кои зодии обичат всичко да е по техния начин

Любопитно Преди 4 часа

Проверете дали и вие сте сред тях

Владимир Путин и Доналд Тръмп на срещата в Аляска

Гаф в Аляска: Забравени документи разкриват детайли от срещата Тръмп-Путин

Свят Преди 6 часа

Осем страници, които изглежда са били подготвени от американски служители и случайно оставени след срещата, съдържат точни места и часове на провеждане, както и телефонни номера на служители на американското правителство

<p>Буря отнесе покрива на жилищен блок с българи в САЩ</p>

Буря отнесе покрива на жилищен блок с българи в САЩ

Свят Преди 6 часа

Няма информация за пострадали хора

Ураганът "Ерин"

Ураганът „Ерин“ достигна категория 5 и застрашава Карибите

Свят Преди 6 часа

„Ерин“ премина от ураган категория 1 с ветрове от 120 км/ч в петък в 11 ч. сутринта до ураган категория 5 с ветрове близо 260 км/ч само за малко повече от 24 часа

Протестите в Сърбия

Сълзотворен газ и шокови гранати срещу протестиращи в Сърбия

Свят Преди 7 часа

Русия обеща да подкрепи обсадения промосковски президент Александър Вучич

<p>Денят, в който Индонезия се облича в червено и бяло</p>

Денят в червено и бяло: Как Индонезия празнува Деня на независимостта с традиции, игри и гордост

Любопитно Преди 8 часа

Посланикът на Индонезия Листиана Операнта говори ексклузивно пред Vesti.bg за неочакваните прилики между България и Индонезия

<p>Времето в неделя &ndash; слънчево с превалявания</p>

Времето в неделя – слънчево с превалявания

България Преди 8 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

„Следващият път в Москва?“: 5 извода след срещата на Тръмп и Путин в Аляска

„Следващият път в Москва?“: 5 извода след срещата на Тръмп и Путин в Аляска

Свят Преди 15 часа

Тръмп посрещна Путин обратно на световната сцена с червен килим

,

Израелската армия заяви, че се готви да премести цивилните в южната част на ивицата Газа

Свят Преди 16 часа

"Хамас" казва, че няма да се разоръжи, докато не бъде създадена независима палестинска държава

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Мерц: Унижението на Зеленски от Тръмп няма да се повтори на срещата им в понеделник

Свят Преди 17 часа

На въпросната среща в края на февруари Тръмп многократно прекъсваше Зеленски

Млечните продукти преди сън може да предизвикват кошмари

Млечните продукти преди сън може да предизвикват кошмари

Любопитно Преди 17 часа

Изследователите са открили силна връзка между лактозната непоносимост и смущаващите сънища

Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

България Преди 17 часа

Според него налагането на мир през сила води до повече разрушения и жертви в Украйна