"Благодаря ви за усилената и ползотворна работа през тези два дни. Моля предайте и нашата благодарност на всички социалисти в страната, които през последните месеци проведоха една съдържателна, макар и трудна кампания. В резултат на това- започваме един нов 4-годишен цикъл. Имаме вече избран председател, Национален съвет, местни ръководства, в най-скоро време ще свикаме новия Национален съвет, за да да предложа Изпълнително бюро и така напълно комплектовани да тръгваме към най-важното, което ни предстои - курс за подготовка на парламентарните избори и тяхното спечелване".

Това каза лидерът на БСП в заключителното си слово пред 50-ия юбилеен конгрес на БСП.

"Още веднъж ви благодаря. Моля предайте на всички в страната нашите поздрави и пожелания, да бъдат здрави, силни и енергични. Да вярваме в себе си, защото показахме за изтеклите четири години, че можем. Предстои ни сега да покажем, че освен че можем да променяме себе си, ще променим и България. На добър час и към победа на парламентарните избори", допълни Нинова.

Валери Жаблянов, който не успя да попадне сред 113-те се оттегли от ръководството и каза, че го прави по обясними причини.

От балотаж пък се отказа Ана Пиринска, която се бореше за място в младежката организация.

По време на Конгреса беше преизбран Емил Войнов за председател на Общопартийната контролна комисия на БСП. Той спечели битката с още 23-ма кандидати за поста след балотаж и прегласуване по искане на Калоян Паргов, който каза, че вижда пороци в броенето на гласовете и поиска отново да се види дали има кворум в залата. До проверка на кворума обаче не се стигна.

На балотаж с Войнов се яви Валентина Богданова.

Втори ден продължава 50-ят конгрес на БСП. Гласуването за нов Национален съвет продължи до малките часове на нощта. До гласуването се стигна около 23 ч. снощи.

Бюлетините вече са преброени. В Националния съвет влизат Крум Зарков, Янаки Стоилов, Георги Свиленски, Румен Гечев, Александър Симов, Кристиян Вигенин, Атанас Зафиров, Костадин Паскалев, Борис Цветков, Румен Овчаров и Деница Златева и др. 

Знакови лица за партията остават извън съвета. Сред тях са президентът на ПЕС Сергей Станишев, Валери Жаблянов, Ангел Найденов, Георги Пирински, Георги Гергов и др.

БСП провежда 50-ти юбилеен конгрес

Бившият лидер на партията Михаил Миков сам се е отказал от надпреварата.

"Отношенията в партията достигнаха точка на напрежение и на омраза в някои случаи. Това не дава никакъв добър тон – вижте конгреса, духа му и настроението. Нещо, което не си струва в един момент. Целта на Нинова в този мандат е да овладее Националния съвет", каза Миков. 

БСП ще има нова програма, която ще бъде приета след референдум.  

"Доказахме, че могат да се намират разумните и верните решения, когато има разум и обща цел". Това каза Румен Овчаров, председател на Комисията по политическите документи на 50-ия конгрес на БСП.

"Не е и много трудно. Достатъчно е да загърбим омразата, която на моменти преобладава в отношенията ни. Достатъчно е да се откажем от болните амбиции, които ни преследват, достатъчно е да игнорираме невежеството и незнанието. Отново повтарям да се водим от общите интереси, които ни обединяват, сигурен съм, че по този начин БСП има гарантирано успешно бъдеще", каза Овчаров.

Той призова делегатите да имат съзнанието за задачата, която има БСП да реши с отговорността, която има като единствена алтернатива.

Ето какво коментира и Сергей Станишев:

"Нинова ще има Национален съвет, който ще е гумен печат", коментира председателят на Партията на европейските социалисти и български евродепутат Сергей Станишев пред журналисти, след като при снощното гласуване на конгреса той и други емблематични лица на БСП не намериха място в новия висш орган на партията, предаде БТА.

"Тази нощ загуби политическата, идейната опозиция. Запази позиции обаче конюнктурната опозиция", посочи той. "Ако погледнем състава на Националния съвет, имаме сигурно около две трети представителство на кохортата на Корнелия Нинова, т.е. Нинова ще има Национален съвет, който вече няма да й прави проблеми, както тя ги вижда, няма да има спорове, той ще бъде гумен печат. И около една трета, може би малко повече, са хората, свързани с Кирил Добрев, с пловдивската организация, които ще могат да оказват някакво влияние", коментира Станишев. Но всички, с едно-две изключения, които са били с критично мислене, са извън този състав, добави той. По думите му, много е показателно например, че Велислава Дърева има много по-малко гласове от Теодора Овчарова. 

Станишев посочи, че този Национален съвет е логичен резултат от процесите в БСП в последните четири години. От прекия избор на 12-ти и днес БСП е партия, която е лидерска, която няма здрава и ясна идейна основа, смята той. Според Станишев БСП се превръща по-скоро в партия, която е по-консервативна, стъпва на традиционни ценности и спъва много от европейските политики. Когато взимаш Орбан и Маргарет Тачер за модели, това не може да бъде левица, коментира още той.

Попитан как ще работи с Корнелия Нинова, Сергей Станишев каза, че ще му бъде много по-комфортно отсега нататък, тъй като какво да прави в този състав на Националния съвет. "Самотен глас или с десетина човека какво да отстояваме и как да влияем. В този смисъл няма да има извинения, че някой пречи на правилната политика", добави Станишев. 

Правилната политика е формулирана и тепърва ще видим резултатите и в изборите, и, дай Боже, в управлението. Това е най-голямото изпитание за БСП, коментира той. "Не е достатъчно да бъдеш яростна опозиция на ГЕРБ, всички сме опозиция на ГЕРБ. Ако говорим в ретроспекция, най-много битки с Борисов съм водил лично аз и това е добре известно. Но, за да станеш алтернатива, трябва да предложиш политики - същностни и конкретни", каза Станишев. И коментира, че на конгреса се чули много лозунги, но малко конкретика, която да грабне сърцата и умовете на хората. Ако искаме да управляваме в следващия парламент, който очевадно ще бъде доста фрагментиран, кои са нашите партньори, попита още той.

Съпругата към мъжа си: - Ако продължаваш да играеш карти всяка вечер, ще си намеря любовник! - Гледай, само да не е от нашето каре,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР изпрати дипломатическа нота до Гърция заради блокадите на фермерите

МВнР изпрати дипломатическа нота до Гърция заради блокадите на фермерите

Свят Преди 6 минути

В нея се подчертава, че продължителното блокиране на пътища и гранични преходи е довело до сериозни икономически затруднения

<p>Фон дер Лайен предлага &euro;45 милиарда, за да спечели подкрепата на Мелони</p>

Фон дер Лайен предлага €45 милиарда, за да спечели подкрепата на Мелони за търговската сделка с Меркосур

Свят Преди 13 минути

Брюксел се нуждае от подкрепата на Рим до петък, за да осигури мнозинство за историческото търговско споразумение на ЕС с Южна Америка

Касите на БНБ и „Дружество за касови услуги” с извънредно работно време

Касите на БНБ и „Дружество за касови услуги” с извънредно работно време

България Преди 38 минути

Причината - увеличения брой клиенти, обменящи левове в евро

<p>&quot;Да спра да си гриза ноктите&quot; - какво още си обеща Меган Маркъл за Нова година&nbsp;</p>

Меган Маркъл споделя новогодишното си обещание след тихата Коледа в Монтесито

Любопитно Преди 40 минути

Меган и Хари прекараха Коледа в Монтесито с Арчи и Лилибет. В последния си бюлетин Меган споделя желание за спокоен старт на Новата година и отделяне на време за малките моменти, както и да спре лош навик, какво още си обеща, научете във vesti.bg

Кипър пое председателството на ЕС

Кипър пое председателството на ЕС

Свят Преди 40 минути

На церемонията в Никозия присъстваха Зеленски, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща

Силен сняг и мъгла блокираха самолета на румънския президент в Париж

Силен сняг и мъгла блокираха самолета на румънския президент в Париж

Свят Преди 42 минути

Зимната обстановка е усложнена в голяма част Европа

Братя милиардери закупиха 16 опожарени парцела в Малибу

Братя милиардери закупиха 16 опожарени парцела в Малибу

Свят Преди 1 час

Ник и Мат Маубрей планират да построят сглобяеми противопожарни къщи

Пилот загина след огнена катастрофа, летището е временно затворено

Пилот загина след огнена катастрофа, летището е временно затворено

Свят Преди 1 час

Пилотът е бил единственият пътник в частен самолет

Папа Лъв XIV свика кардиналите от цял свят на двудневно заседание във Ватикана

Папа Лъв XIV свика кардиналите от цял свят на двудневно заседание във Ватикана

Свят Преди 1 час

Срещата ще протече при закрити врата, ще се обсъжда бъдещото управление на Църквата

<p>Уроците от Ирак, които Вашингтон не бива да забравя</p>

Съвършенството е враг на доброто: Уроците от Ирак за бъдещето на Венецуела

Свят Преди 1 час

За разлика от предишните мисии, САЩ трябва да подхождат към Венецуела с по-лека ръка, по-кратък времеви хоризонт, здравословна доза смирение и по-ниски очаквания

Гореща вълна обхвана Южна Австралия, предизвика пожари

Гореща вълна обхвана Южна Австралия, предизвика пожари

Свят Преди 2 часа

Метеоролози съобщиха, че условията са най-тежките за последните 6 години

Лавров: Западът допусна позорни ситуации, опитвайки се да изолира Русия

Лавров: Западът допусна позорни ситуации, опитвайки се да изолира Русия

Свят Преди 2 часа

Лавров прави коментарите си в интервю в рамките на акцията "Елка желаний"

Почина известен двоен агент, продавал тайни на КГБ

Почина известен двоен агент, продавал тайни на КГБ

Свят Преди 2 часа

Олдрич Еймс, бивш служител на ЦРУ, беше един от най-опасните двойни агенти в света и тайно работеше за Русия

Минималната пенсия вече е в евро – над 322 от януари

Минималната пенсия вече е в евро – над 322 от януари

България Преди 2 часа

Социалната пенсия става 170,51 евро.

„Ще ти размажа черепа в стената и ще ти изтръгна гръкляна“- мъж се закани с убийство на приятелката си

„Ще ти размажа черепа в стената и ще ти изтръгна гръкляна“- мъж се закани с убийство на приятелката си

България Преди 2 часа

46-годишният мъж е с повдигнато обвинение за заплахи с убийство