П ремиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на околната среда и водите Нено Димов да спре изпълнението на заповедта, с която се забраняват всякакви икономически дейности на териториите от общините Балчик, Каварна и Шабла, които попадат в Натура 2000.

Борисов уверил в телефонен разговор с Виктор Лучиянов (представител от гражданска инициатива „Да спасим Добруджа“ и общински съветник в Балчик), че разбира проблемите на добруджанци и пое ангажимент утре да се проведе среща с кметовете на трите общини – Каварна, Балчик и Шабла.

Малко по-рано Нено Димов посочи, че "Натура 2000 е била „бомба със закъснител, заложена през 2006-2007 година" и че е имало още два етапа, заложени от правителствата на БСП. 

Тази забрана изкара на протест собствениците на имоти от трите общини. В петък се стигна до сблъсъци между протестиращи и жандармерия в Балчик. За да влезе промяната в сила, група екоексперти тръгнаха по общините, за да правят обществени обсъждания. Те не бяха допуснати до сградата на община Каварна от протестиращите, не бяха допуснати и в общината в Балчик. Само че там се стигна до сблъсъци между протестиращите и жандармерията. Протестиращите завардили вратата на заседателната зала, за да не влязат експертите. Тогава обаче влязла жандармерията.

В събота сутринта пък жители на трите общини блокираха пътя за Калиакра.

Протестът им мина мирно. Събраха се над 300 души. 

В предаването „Събуди се” по NOVA министър Нено Димов заяви, че „Тогава правителството на Тройната коалиция възложи на зелени неправителствени организации да се направи картирането на земите, които ще попаднат в Натура. Този район е очертан от екоорганизациите през 2006 година и е приет с решение на Министерския съвет през 2007 година. Тогава е даден на ЕК като очертан район”, заяви Нено Димов.

„През 2014 година, отново правителство на БСП допуска да влезем в съдебна фаза. Тогава вече сме осъдени”, добави Димов. Март месец тази година пък била заложена последната част от тази бомба.

„Март месец служебното правителство, отново на БСП, поема ангажимента да издаде тази заповед, за да не преминем към ефективни санкции. Когато поех поста и отидох в Брюксел, тази заповед не беше издадена. Трябваше да избирам да прехвърля върху цялото общество стотици милиони санкции, или да издам заповед и да се опитвам да минимизирам щети”, заяви Нено Димов. 

Заповед РД-526 от 21 юли 2017 г. въведе забрани за определени дейности в рамките на разпространение на природно местообитание 62СО Понто-сарматски степи от защитена зона „Комплекс Калиакра“, част от европейската мрежа Натура 2000. Заповедта беше издадена след преговори на министър Димов с Европейската комисия във връзка с осъдително решение на Съда на Европейския съюз срещу България по казуса Калиакра. Целта на преговорите с ЕК беше да се ограничат максимално щетите от недалновидни управленски решения, взети от правителството на Тройната коалиция и министър Джевдет Чакъров. Постигнатото споразумение с ЕК беше, за да не се налагат финансови санкции и милиони загуби за България, включително чрез премахване на съществуващи обекти.

Министър Димов ще разговаря с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела и ще го покани, заедно с неправителствените организации, които са в основата на изготвянето на списъците с териториите по Натура 2000, с представителите на потърпевшите частни собственици, браншови организации и други засегнати страни в района на Калиакра да дискутират различните позиции и да се търсят решения и намиране на възможния баланс. 

Българската социалистическа партия разпространи специална позиция

за протестите на хората от общините Каварна, Балчик и Шабла срещу заповедта на Министерството на околната среда за ограничаване на дейностите в зоните от Натура 2000 в района на Калиакра.

„Скандалното е, че освен строителството, което е забранено, се забранява и каквато и да е земеделска дейност, а също така и риболов на 15 км. навътре в морето. Освен това е забранено и залесяването.Това засяга близо 25 хил. души в района и над 500 хил.дка земя, която е най-плодородната в страната“, се казва в позицията на БСП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Удължиха бедственото положение в Трявна, обявено след взрива на боеприпаси

Удължиха бедственото положение в Трявна, обявено след взрива на боеприпаси

България Преди 7 часа

В сила остава въведеният общински план за защита при бедствия

Въоръжени мъже превзеха танкер край Йемен

Въоръжени мъже превзеха танкер край Йемен

Свят Преди 7 часа

На танкера са се качили шест въоръжени лица, които сега контролират плавателния съд

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

България Преди 9 часа

В срок от 30 дни дружествата имат право да представят писмени възражения

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Любопитно Преди 10 часа

36-годишната звезда от „Герои“ и „Нашвил“ Хейдън Пенетиър е планирала да пътува до Германия, за да отпразнува 37-ия си рожден ден с дъщеря си Кая. Актрисата почина внезапно в Южна Каролина, а властите все още разследват причините за трагедията

При проверките на борси, тържища, складове и пазари инспекторите следят както произхода на продукцията, така и маркировката и придружаващите документи.

Над 500 проверки на плодове и зеленчуци за седмица

България Преди 10 часа

БАБХ откри липсващи документи за произход, нерегистриран обект и проблеми с обозначаването

Снимката е архивна

Безпрецедентна кражба на най-високия връх на Балканите: Изчезна табелата на Мусала

България Преди 10 часа

От метеорологичната станция призоваха за връщането на историческия знак и изключиха версията той да е паднал от вятъра

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

България Преди 10 часа

Преди дни Софийският градски съд го остави в ареста

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев са новите водещи на “След Игрите”

Любопитно Преди 10 часа

Една игра. Три дигитални шоу програми. Един нов дигитален свят

Ерин Патерсън

Смъртоносният обяд с гъби: Жената, отровила роднините си, е отново в съда

Свят Преди 10 часа

Ерин Патерсън твърди, че процесът срещу нея за трите убийства е бил несправедлив, но прокурорът настоява тя никога да не излезе на свобода

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

България Преди 11 часа

Те са се самоопределили като афганистанци

Украйна пренасочва част от зърнения си износ по железопътни линии и през дунавските пристанища заради проблемите с морските маршрути.

Пшеницата поскъпна заради блокирания износ през Черно море

Парите ни Преди 11 часа

Над 97% от експортния капацитет на Русия и Украйна в Черно и Азовско море е извън строя

Румънски F-16 унищожи морски дрон край България до „Нептун Дийп“

Румънски F-16 унищожи морски дрон край България до „Нептун Дийп“

Свят Преди 11 часа

Никушор Дан: Категорично осъждам засилването на този тип безотговорни инциденти от страна на Руската федерация

СГП започна досъдебни производства за АМ „Хемус“ и Северната скоростна тангента

СГП започна досъдебни производства за АМ „Хемус“ и Северната скоростна тангента

България Преди 11 часа

Ще бъдат проверени и действията и бездействията на длъжностни лица

Как уволниха ДНК експерта, разкрил убийството на сестрите Белнейски

Как уволниха ДНК експерта, разкрил убийството на сестрите Белнейски

България Преди 12 часа

През 1992 г. Иван Иванов въвежда ДНК анализа у нас, а по-късно извлича следата от убиеца на сестрите Белнейски, след като ФБР и англичаните не успяват. Днес ученият прави ДНК профили на добитък и разкрива пороците на системата

"Обичам те толкова много, дете мое": Последните съобщения на Матилде Фавие от Dior преди фаталната катастрофа

"Обичам те толкова много, дете мое": Последните съобщения на Матилде Фавие от Dior преди фаталната катастрофа

Свят Преди 12 часа

Дъщерята и синът на PR мениджъра на Dior Матилде Фавие се сбогуваха с майка си след фаталната катастрофа във Франция. Двете деца споделиха разтърсващи последни съобщения, разкриващи дълбоката им връзка и скръбта от внезапната загуба на любимия си човек

Обвиниха 18-годишен за убийство с един удар в лицето

Обвиниха 18-годишен за убийство с един удар в лицето

България Преди 12 часа

Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост вследствие на умишлено нанесена тежка телесна повреда