И зборът на премиер е колективно решение. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в отговор на въпрос дали той ще бъде кандидат за министър-председател. Борисов коментира водените преговори между ГЕРБ-СДС и "Демократична България" за намиране на мнозинство, което да подкрепя редовно правителство.

Преговорите продължават: Възможно ли е правителство с първия мандат

"Никога няма да стана причина нещо да не се случи. Знам, че по-добре от мен няма кой да го прави, но накрая това е колективно решение", посочи лидерът на ГЕРБ.

Той съобщи, че след като приключат експертните срещи и разговори, ще има и лидерска среща. 

Борисов каза, че продължават преговорите с колегите му "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и днес от 11:00 часа –  с "Има такъв народ". На този етап мога да кажа, че се работи, посочи той. Относно думите на Надежда Йорданова, че не е постигнато съгласие по темата за измененията в Закона за съдебната власт, Борисов отбеляза, че именно затова настоява да бъдат изчерпани всички теми, за да се види какъв е консенсусът, който е постигнат.

На въпрос дали ще се включи в преговорите, водени от ГЕРБ-СДС, Борисов заяви, че се включва непрекъснато.

"Снощи се включих по телефона, когато беше министър Петкова", посочи Борисов и разясни, че вчера вечерта е имало среща между служебния министър на финансите Людмила Петкова, ГЕРБ-СДС и ДБ, по време на която е бил представен бюджетът за догодина.

Борисов отбеляза, че това, което е настоял, е да излязат истинските числа от бюджета. "Оправданието към момента, и тя е права, има закон, който задължава Министерството на финансите да вкара бюджет на 3% дефицит  - ние или трябва да отменим закона, който задължава Министерството на финансите да вкара бюджет с 3% дефицит, или тя трябва да изпрати паралелно с този бюджет справка за фактическото състояние на финансите на държавата", каза лидерът на ГЕРБ. 

На въпрос дали би подкрепил този бюджет, Борисов посочи, че в нито една част не може да подкрепи този бюджет. "От името на ГЕРБ го казвам и затова искам този анализ, за да разберат хората защо не искам да го подкрепям", добави той. 

На въпрос за появата на Радан Кънев на преговорите за намиране на мнозинство в 51-вото НС, Борисов коментира, че това показва ангажираност с огромните проблеми, които има България в момента. 

"Винаги съм твърдял, че служебните правителства са да правят избори. Винаги съм бил абсолютно против те да подписват дългосрочни договори", коментира Борисов поисканата подкрепа от служебния премиер Димитър Главчев относно подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната с Украйна.

"Подобно решение за подобен договор, когато сме в процес на правене на правителство, може да го подпише Министерският съвет, може да го подпише Главчев, не му е нужна ратификация от парламента, а най-правилното е, когато има редовно правителство, да прецени с мнозинството, което има, дали да го подпише", смята лидерът на ГЕРБ.

"Подобна тема не саботира нищо", посочи Борисов в отговор на въпрос дали се правят опити да бъдат саботирани преговорите между ГЕРБ-СДС и БСП - Обединена левица, например, които вчера са реагирали остро по този въпрос. 

"Нека реагират. Преди шест месеца категорично щяхме да подкрепим подобен договор, сега когато и Европа, и Америка, особено след изказванията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, мирен процес, който да настъпи - ние малко като на 9 септември фабрика. Ние с Украйна ще работим, ще участваме във възстановяването, има ли мирен процес, направили сме много за тях и едно редовно правителство ще подпише договор, който  да е взаимноизгоден и за двете страни", добави той.

На въпрос как ще се разберат с БСП, ако влезе в бъдещото правителство,  Борисов отговори, че когато договорът е взаимноизгоден за двете страни, никоя партия няма да има против. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 4 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 1 час

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 2 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 3 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 5 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 6 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си