Българските правоохранителни органи са задържали на 15 май боец на частната военна компания "Вагнер" при опит за незаконно пресичане на държавната граница. Това съобщи Gulagu.net в официалния си канал в Telegram.

Това е руска организация за защита на правата на човека. Основателят ѝ Владимир Осечкин е обявен за издирване от властите в Москва и от години живее във Франция.

Според публикацията на Gulagu.net арестуваният боец на "Вагнер" се казва Сергей Горшенин и се е сражавал за частната военна компания от 2018 до 2022 година, включително в Сирия и Украйна. Позивната на Горшенин е "Езекил", жетон А-1780.

САЩ твърдят, че руската наемническа групировка "Вагнер" се опитва да прехвърля оръжия към Русия през Мали

Когато е бил задържан, в себе си Горшенин имал медал "За храброст" /указ на президента Вл. Путин от 18.07.2022 г/, медал "ЧВК Вагнер" "За превземането на Попасна" и други документи на името на Моторигин А.Ю.

Според информация на правозащитни организации от Бургас Горшенин е бил осъден преди седмица на 3 г. условно лишаване от свобода за незаконно пресичане на границата, след което бил освободен от ареста и настанен в бежански лагер.

"Върнали са му личните вещи и телефон. Настанен е в лагера за бежанци Л., където основно се намират сирийци. Той не може да напуска лагера. Сега с него работят службите за сигурност на България. Той е отказал помощ от правозащитни организации и е поискал убежище в България", пише още Gulagu.net.

Според впечатленията на правозащитниците Горшенин не осъзнавал какво е направил и повтарял: "имах заповед" и "това ми е работата".

"По-рано редица бивши бойци в ЧВК "Вагнер", интервюирани от екипа на Gulagu.net, казаха, че Евгений Пригожин е сформирал няколко бригади убийци с участието на специалните служби, чиито задачи включват пътуване до Европа и САЩ и извършване на терористични актове и политически убийства с цел сплашване", пишат още в Gulagu.net.

Историята зад Пригожин и "Вагнер": Как се е стигна до враждата с Путин

Gulagu.net посочва още, че на 19 май Владимир и Камила Осечкини са подали жалба в полицията във Франция за смъртни заплахи от един от членовете на терористичната организация ЧВК "Вагнер". Вечерта на 22 май в един от каналите на Z-Telegram се появила снимка с емблемите на терористичната организация ЧВК "Вагнер" на един от мостовете в Париж с изглед към Айфеловата кула.

От пресцентъра на МВР заявиха, че са запознати с информацията за задържан боец на "Вагнер" у нас, но към момента не могат да дадат информация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ФИФА и Далас превърнаха феновете в златна мина

ФИФА и Далас превърнаха феновете в златна мина

Любопитно Преди 5 часа

Водата се таксувала за 8,25 долара

Китай и НАТО в спор за Украйна

Китай и НАТО в спор за Украйна

Свят Преди 6 часа

Рюте: Не сме наивни. Наблюдаваме всичко

Посланикът на България в Скопие: Не блокирайте ГКПП или пътища за Северна Македония

Посланикът на България в Скопие: Не блокирайте ГКПП или пътища за Северна Македония

България Преди 8 часа

Желязко Радуков: Подкрепяме и правото на мирен граждански протест

Ново, Rakuten Viber пуска мобилен интренет през eSIM

Ново, Rakuten Viber пуска мобилен интренет през eSIM

Технологии Преди 9 часа

Новият продукт осигурява лесен и достъпен мобилен интернет в роуминг за пътуващите в чужбина

Арестуваха турска звезда на снимачната площадка

Арестуваха турска звезда на снимачната площадка

Свят Преди 9 часа

Акцията по задържането е била проведена в студио на Турското радио и телевизия

Спорт и бежанска криза: Как футболистите превръщат травмите в триумф

Спорт и бежанска криза: Как футболистите превръщат травмите в триумф

Свят Преди 10 часа

Когато Антонио Рюдигер влезе в игра като резерва по време на откриващия мач на Световното първенство за Германия - победата със 7:1 над Кюрасао на стадион „Хюстън“ - той знаеше, че голямото му разширено семейство ще го гледа с гордост

Адвокатът на Пеевски подаде сигнал в прокуратурата срещу Демерджиев, а той отговори

Адвокатът на Пеевски подаде сигнал в прокуратурата срещу Демерджиев, а той отговори

България Преди 10 часа

Според юриста причината са медийни изяви на вътрешния министър

Тръмп: Само завистливи, лоши и глупаци критикуват сделката с Иран

Тръмп: Само завистливи, лоши и глупаци критикуват сделката с Иран

Свят Преди 11 часа

Цените на петрола се понижиха значително, след като Тръмп и иранският президент подписаха документа

Фалшив доктор в Пловдив: Задържаха жена, лекувала без никакво образование

Фалшив доктор в Пловдив: Задържаха жена, лекувала без никакво образование

България Преди 11 часа

Тя била и управител на Холистичния център, в който е задържана

Полша задържа заподозрян за убийството на руски художник и критик на Путин

Полша задържа заподозрян за убийството на руски художник и критик на Путин

Свят Преди 11 часа

Властите проверяват версия за поръчково престъпление близо до границата с Беларус

Снимката е илюстративна

Трендът „Наташа“ взриви мрежата: Как една невинна играчка отприщи вълна от расизъм и агресия?

Свят Преди 11 часа

Експерти предупреждават за психологически и социални рискове

Джеф Безос

Планът на Безос за спасение: Заводи на Луната и защо ИИ ще създаде глад за кадри

Свят Преди 11 часа

Една от първите индустрии, които ще се преместят в космоса, според Безос, ще бъдат центровете за данни, необходими за захранването на изкуствения интелект. За разлика от много водещи технологични фигури, Безос твърди, че изкуственият интелект няма да доведе до масова загуба на работни места

Пеканов: България е получила 53% от средствата по ПВУ

Пеканов: България е получила 53% от средствата по ПВУ

България Преди 11 часа

Той обясни, че страната ни не бива да е съгласна в следващия бюджет на Европейския съюз парите за кохезия да бъдат намалени

САЩ започват преглед на военното си присъствие в Европа

САЩ започват преглед на военното си присъствие в Европа

Свят Преди 12 часа

Хегсет: Америка не може да се грижи за отбраната на Европа