Б ългария е един от най-скъпите свободни пазари на електроенергия. Най-справедливо  е тези мощности да се продадат на пазара ден напред. Това заяви председателят на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов по повод на проведения търг за продажба на електроенергия с променени условия пред „Плюс-Минус. Коментарът след новините” по NOVA. Според него по този начин се дава възможност да се изкриви цената.

„Не знаем дали е злоумишлено, но ние казваме, че количеството не трябва да се изтегля от пазара ден напред. Така както е структуриран търгът, от 0 до 400 мегавата, може да доведе до това, че в един час през нощта, когато са много ниски цените, ако е нормален търговец  и му дадат 500 мегавата през нощта, той ще реализира огромни загуби, а ако е търговец, който получи 500 мегавата във върховите часове, той ще има възможност във всеки един час да определя количеството, което ще продаде. При 1000 мегавата, които се продават в един час, 500 мегавата си е пазарна сила”, обясни той.

Стаменов обясни, че заради летния туристическия сезон от 1 юли ще има засилено търсене на електроенергия. „През тази година бяха организирани много по-малко търгове за двустранни договори, т.е. от 1 юли ще има голямо търсене”, добави той.

Изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев обясни, че компанията е изпитала затруднения заради промените в Закона за енергетиката. Наложило се да се избира между няколко варианта за това как да бъде продадена електроенергията на свободния пазар.

Относно високата цена Илиев посочи като причина "достатъчното вода, която е имало в язовирите миналата година". Илиев се оправда, че решенията не се взимали само от него.

На въпроси, които трябваше да дадат отговор защо се стигна до усещането за корупция и че всичко се прави "на тъмно", той отговори: "Да, да, но ние имаме много служители". "Не знам, не знам. Не ми е ясно", добави шефът на НЕК.

Без отговор остана и въпросът "Параметрите на този търг направени ли са така, че да се знае предварително, че само един или двама играчи могат да се класират да да участват?". Шефът на НЕК каза: „Решенията в НЕК не се взимат еднолично от мен. Трябваше да снижим риска в НЕК. Ние променихме търга и избрахме втория вариант. Имахме и трети."

В отговор на въпрос дали ще подаде исканата от работодателските организации оставка, той отново не даде категоричен отговор.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Полицай: -Защо колата ви се движи на зиг-заг? -Ами, изпих няколко чаши. -Това не е причина да давате на жена си да кара.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Ниска активност на изборите в Република Сръбска

Свят Преди 3 часа

На една от секциите е докладван случай, при който човек, който вече е гласувал, е участвал повторно в процеса

<p>Клавиатурата изчезва заради поколението &quot;Алфа&quot;&nbsp;</p>

Поколение "Алфа" маха клавиатурата: Младите хора никога няма да се налага да пишат мейли

Любопитно Преди 3 часа

Клавиатура може да е следващото устройство, което ще изчезне

,

7 души арестувани за разпространение на над 30 кг марихуана в Стара Загора

България Преди 7 часа

Полицейски операции на ОДМВР и ГДБОП разкриха мрежа за разпространение на наркотици в малки населени места

Проверяват готовността на зимните ни курорти

Проверяват готовността на зимните ни курорти

България Преди 8 часа

Министерството на туризма проведе няколко работни срещи

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Министерството за правителствена ефективност на САЩ бе разформировано

Свят Преди 9 часа

Критици посочват, че инициативата, стартирала с голям шум, е донесла малко реални икономии

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Тръмп: Киев не прояви благодарност относно предложения план за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

По думите му предложението на Вашингтон „не е окончателно”

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Мерц е скептичен за плана на Тръмп за мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

Това каза той на срещата на Г-20 в Йоханесбург

,

Канада готова да поднови търговските преговори със САЩ, когато е "уместно"

Свят Преди 10 часа

Това заяви премиерът на Канада Марк Карни

Почина журналистът Борислав Банев

Почина журналистът Борислав Банев

България Преди 11 часа

Професионалният му път преминава през редица водещи медии за култура и лайфстайл

<p>Почина&nbsp;любимият моден дизайнер на принцеса Даяна</p>

Почина Пол Костело, любимият моден дизайнер на принцеса Даяна

Свят Преди 11 часа

Той си е отишъл от този свят на 80-годишна възраст

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Фон дер Лайен: Границите на Украйна не могат да бъдат променени със сила

Свят Преди 11 часа

Европейският съюз трябва да има централна роля в мирното споразумение за страната, отбеляза председателката на ЕК

Снимката е илюстративна

Украйна порази ТЕЦ в Московска област

Свят Преди 11 часа

В резултат на удара е възникнал пожар и се е наложило да се включат резервни мощности

Тръмп обвини конгресмени от Демократическата партия в подстрекателство към бунт

Тръмп обвини конгресмени от Демократическата партия в подстрекателство към бунт

Свят Преди 11 часа

В предишен пост Тръмп обвини същите демократични политици в "бунтовно поведение, наказуемо със смъртна присъда"

Израел съобщи, че е ликвидирал местен командир от "Хамас" в Газа

Израел съобщи, че е ликвидирал местен командир от "Хамас" в Газа

Свят Преди 11 часа

Израелските военни уточниха, че става дума за Аля Ал Хадиди