Н ационалният съвет на БСП дава мандат на Изпълнителното бюро и на ръководството на ПГ на "БСП за България" на базата на политическата декларация на "Има такъв народ" да продължат разговорите с ИТН до постигане на споразумение, гарантиращо изпълнението на уточнените дотук договорености. Това се казва в решение на Националния съвет на БСП относно кабинет на "Има такъв народ".

При невъзможност да бъде избрано редовно правителство с мандата на ИТН и третият мандат бъде връчен на "БСП за България", служебният кабинет да бъде предложен за одобрение като редовен Министерски съвет с парламентарна подкрепа, гласи още решението. В него се посочва и че окончателното решение за подкрепа ще бъде взето от НС на БСП на подпис.

Освен това НС на БСП оценява като успешно изпълнен даденият на предишния пленум мандат за преговори с ИТН. От левицата отбелязват и че съставът на Министерски съвет е отговорност на ИТН.

В решението Националният съвет на БСП взима предвид проведените експертни разговори с ИТН, постигнатите двустранни договорености и установената близост в програмите на БСП и ИТН по приоритетите в сферата на образованието, здравеопазването, социалната и икономическата политика, както и реформата в съдебната система.

НС на БСП отбелязва предварително представените кандидатури за министър-председател и министри от страна на ИТН, приема представената от трибуната на Народното събрание декларация от ИТН като публичен ангажимент от тяхна страна, но я оценява като непълна с оглед постигнатите договорености в двустранните разговори, се казва още в решението.

Националният съвет на БСП отчита и възникналите противоречия между част от т.нар. партии на промяната и липсата на яснота към днешна дата за необходимата подкрепа за правителство, излъчено от ИТН, както и за мнозинство, което да гарантира парламентарна подкрепа за изпълнение на приоритетите му.

Националният съвет на БСП се събра на заседание днес, за да реши дали ще подкрепи проектокабинета на номинирания за министър-председател от "Има такъв народ" Пламен Николов.

На влизане в сградата на БСП членове на Националния съвет на партията коментираха пред журналисти, че очакват да чуят дали ще има писмено споразумение и каква е цената на подкрепата.

Преди пленума служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов коментира, че Националният съвет дължи на членовете и избирателите на БСП споразумение с ясни и конкретни ангажименти за определен срок като условие за подкрепа на правителство в този парламент.

Относно изчетените от трибуната на парламента приоритети, за които ИТН очаква подкрепа, той каза, че това трябва да залегне в официално споразумение, просто изявление не било достатъчно. По думите му, ако ИТН откажат да подпишат, ще е за тяхна сметка.

Кирил Добрев коментира, че за около месец ръководството на БСП е извървяло един дълъг път - от сериозни критики към "Има такъв народ" до 90% съвпадение на програмите.

"И сега влизам вътре да разбера каква е цената на това нещо и кога точно ще я плати партията", допълни той.

Председателят на БСП-София Калоян Паргов коментира, че първото нещо, което трябва да чуят, е анализ на изпълнения мандат, който НС на БСП даде на парламентарната група за разговори по приоритети на бъдещо правителство.

"Второ - трябва да чуем дали ще има писмено споразумение на базата, на което да се обуславя една или друга подкрепа, посочи той. Трето - да видим дали има червени линии, които ние ще поставим и които няма да се повдигат, и които ще бъдат разграничителни, ако тези въпроси са част от дебата в парламентарната зала", добави Паргов.

Той уточни, че такива червени линии са например мажоритарен вот, партийна субсидия от 1 лев на глас, АЕЦ "Белене". Според Паргов с цел да има стабилно правителство може тези въпроси да се оставят настрана и да не се поставят на този етап, ако, разбира се, някой иска това партньорство.

Той посочи, че всяко партньорство си има цена. "Въпросът е да видим каква е цената на решението, което ще вземем след малко", добави Паргов.

Николов: Мандатът може да бъде върнат на президента и преди петък

ИТН поиска подкрепа в НС, ако не, връщат мандата

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 2 часа

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 4 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 6 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 7 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 7 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 7 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 7 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 8 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 8 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 8 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

България Преди 9 часа

Гръбнакът на кучето е бил строшен

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

Любопитно Преди 9 часа

Домът - мястото, което би трябвало да означава сигурност - остава най-опасното място за жените, преживяващи насилие

<p>Президентската кампания на Марин льо Пен виси на косъм заради съдебна забрана</p>

Марин льо Пен няма да се кандидатира за президент, ако съдът потвърди забраната ѝ за участие в избори

Свят Преди 9 часа

Кандидатката на крайната десница обяви, че ще предаде щафетата на своето протеже Жордан Бардела