В еликобритания излиза от Европейския съюз, определи Референдума, който се проведе вчера в страната.

Общо 17,4 млн. души са предпочели да напуснат ЕС, за сметка на 16,1 млн., които са за оставане в общността.

Казано в проценти - 51,9% от избирателите са подкрепили „Брекзит“ срещу 48,1% за оставане в съюза.

Докато се обобщаваха резултатите, имаше обрати в преднината, като първите резултати сочеха преднина за гласувалите за оставане.

Изборът на британците обаче не означава незабавно излизане от ЕС.

Великобритания ще остане член на ЕС и ще започне процес за напускането на съюза. Но часовникът ще започне да отброява оставащото време на Великобритания в ЕС, едва когато Обединеното кралство уведоми ЕС, че иска раздяла - а някои от лагера за излизане заявиха, че това няма да стане преди 2018 г. Въпреки това ЕС може и да не се съгласи с варианта за отложено излизане. 

След това предстоят поредица от преговори с цел Великобритания и ЕС да намерят начин да разделят икономиките си, които са тясно свързани, откакто Обединеното кралство стана член на 1 януари 1973 г.

Така както е формулиран член 50 от Договора за Европейския съюз, преговорите вероятно ще продължат поне две години, но е възможно да траят и по-дълго, стига всички останали 27 държави членки да са съгласни.

"Преговорите на Обединеното кралство с ЕС ще са трудни, тъй като европейските лидери няма да искат да създават прецедент за лесно излизане, който да бъде използван от други страни, желаещи да преразгледат статута си, като например Дания", заяви Хауърд Арчър от компанията за изследвания Ай Ейч ЕС.

Каквото и да стане, ЕС ще се сблъска с проблеми. Наред с икономическите беди, проблемите с Гърция и неспособността да бъде постигнато единомислие как да бъде овладяна извънредната ситуация с бежанците Брекзитът ще задълбочи екзистенциалната криза на Европа, коментират анализатори.

Хронологията:

Иначе - около 5 часа местно време, след като дадоха 90-процентов шанс за оставането на страната в ЕС, основните компании за залагания направиха кампанията за напускане фаворит.

Информационните агенции също премениха насоката. След като малко преди 5 часа "Дейли мейл"  изнесе резултати в полза на оставането в ЕС, към 5.30 данните вече клоняха в другата посока. Резултатите се изчисляваха първо на регионално ниво и след това се сумираха на национално, заради което настъпи рязката промяна. 

Рано сутринта в полза на Брекзит данни изнесоха и други световни агенции. Европа понякога казва "Не" заявиха от AFP малко след 5.30 българско време:

Лидерът на Британската партия на независимостта Найджъл Фараж пък заяви на стената си в „Туитър“, че се осмелява да мечтае за независима Великобритания. Малко по-рано и той беше скептик.

Страната обаче е разделена:

Лондон гласува за оставане в ЕС. Най-малко четири милиона души в британската столица са гласували на историческия референдум.Това е най-високата избирателна активност в британската столица от общите избори през 1950 г., когато до урните отидоха 80 % от избирателите, съобщава Агенция „Фокус“.

БТА изнесе данни за други региони. Манчестър и Единбург са гласували за оставане на Великобритания в ЕС, докато Кентърбъри, Нотингам и Шефилд - за излизане от общността.

Като региони - Северна Ирландия и Лондон искат в ЕС. Категорично "за оставане" са и шотландците. Никола Стържън, която е премиер на Шотландия дори обяви, че Шотландия може да разгледа бъдещето си като част от Европейския съюз. Местни политици коментират, че са готови да обсъдят отделяне.

"Против" оставането в съюза пък са в големи части на Англия и части от Уелс.

Вижте тук вота по градове.

Източник: Getty Images

Междувременно страхът от Брекзит срути борсата в Токио, съобщи БГНЕС.

Сесията на борсата в Хонконг започна със спад на котировките поради същата причина.

Иначе - заигравките по темата продължават. Световни издания публикуваха откъси от филма "Денят на независимостта", като така направиха препратка към гласуването на Острова.

Страховете от Брекзит доведоха и до рекорден срив на британската лира, която падна под 1,40 долара, след като първите резултати показаха превес на привържениците на излизането на страната от ЕС. Подобно явление не е наблюдавано от 31 години.

Цената на барел петрол сорт "Брент" също падна с 5%, докато цената на унция злато рязко се покачи с 50 долара.

Брекзит доведе и до оставката на британския премиер Дейвид Камерън.

Вижте как ще изглежда световната карта при Брекзит:

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Свят Преди 6 часа

На второ място е кандидатът на Социалдемократическата партия и настоящ кмет на Четвърти сектор Даниел Балуца с 26,3 процента

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Свят Преди 7 часа

Градът се развива върху площ над 25 квадратни километра, собственост на фирмата, където вече се намират и офиси на „СпейсЕкс“ и платформата „Екс“

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 9 часа

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

Евакуираха болни моряци от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 9 часа

Това каза на брифинг пред журналисти вицеадмирал Румен Николов – директор Главна дирекция „Аварийно-спасителна дейност“

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

България Преди 10 часа

По първоначални данни челно са се сблъскали два автомобила

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Свят Преди 12 часа

Наводнението е станало в отдела за древноегипетските антични произведения на изкуството

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Любопитно Преди 12 часа

Фотографията показва краля и кралицата във вила „Волконски“ в Рим по време на посещението им в Италия през април

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Свят Преди 12 часа

Пострадалите при атаката бяха откарани в болница, но се смята, че те не са в сериозно състояние

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 13 часа

Плавателният съд е трети ден край Ахтопол и по всяка вероятност ще остане на котва и през следващите дни

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Свят Преди 13 часа

Вчера и днес Русия отново бомбардира Украйна с множество удари с дронове и ракети

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 13 часа

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 13 часа

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Свят Преди 13 часа

По-рано група военни обявиха по държавната телевизия, че са взели властта

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

България Преди 13 часа

Заради протеста на гръцките фермери е блокиран за камиони и ГКПП "Капитан Петко войвода"

От мрежата